ثبت شرکت در ایران

ثبت شرکت در ایران در ثبت فردا

نگاهی بر نحوه ثبت شرکت در ایران

کشور ایران با توجه به برخورداری از موقعیت ویژه ژئواکونومیک قابلیت بهره‌مندی از فرصت‌های ثروت‌سازی بسیار زیادی را دارد. به عبارت دیگر با توجه به تلاقی بسیار منحصربفرد اقتصاد و جغرافیا در کشور ایران، فرصت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری و کسب ثروت در این کشور وجود دارد، بنابراین توجه به این موضوع دستاوردهای اقتصادی بسیار گسترده‌ای را برای کشور ایران در پی خواهد داشت. در همین راستا تعداد زیادی از افراد خواهان سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در ایران می‌باشند. در حالت کلی کشور ایران به دلیل دارا بودن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوان در زمینه صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، صنایع دستی، خشکبار، تولید انواع فرش ماشینی و دستباف، صنایع چرم و… امکان جذب طیف وسیعی از سرمایه گذاران، فعالان اقتصادی و نیز ثبت شرکت در ایران را به سهولت فراهم می‌نماید. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که لازمه ثبت شرکت آگاهی از قوانین سرمایه گذاری کشور ایران می‌باشد، بنابراین کسب اطلاعات در رابطه با قوانین سرمایه گذاری توسط افراد، الزامی است چرا که در غیر این صورت به احتمال بسیار زیاد با مشکل مواجه خواهند شد، همچنین آگاهی از مراحل و نحوه ثبت شرکت نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در همین راستا در ادامه هفت گام بسیار مهم و اساسی در رابطه با ثبت شرکت در ایران، آورده شده است.

ثبت شرکت در ایران

ثبت شرکت در ایران

تعیین شریک مناسب، گام اول در ثبت شرکت در ایران

با توجه به طولانی بودن مدت زمان همکاری، انتخاب شریک مناسب یک گام اساسی در ثبت شرکت در ایران محسوب می‌شود. از سویی دیگر افراد به دلیل جلوگیری از مشکلات حقوقی باید در این مرحله نهایت دقت و جدیت را داشته باشند، برای این منظور توصیه می‌شود پیش از شروع همکاری، گواهی عدم سوء پیشینه و مدارک هویتی برابر اصل شده کلیه شرکا و سهامداران دریافت و بایگانی شود.

ثبت شرکت در ایران - ثبت فردا

ثبت شرکت در ایران

تعیین نام، گام دوم در ثبت شرکت در ایران

تعیین نام مناسب برای شرکت گامی دیگر در راستای ثبت شرکت در ایران محسوب می‌شود. نام انتخاب شده باید علاوه بر داشتن ریشه فارسی و مطابقت با فرهنگ انقلاب اسلامی، کوتاه و با معنی بوده و نشان دهنده نوع فعالیت و کسب و کار شرکت باشد. لازم به ذکر است در این مرحله، سامانه ثبت شرکت پنج نام پیشنهادی را از صاحبان شرکت درخواست می‌نماید، که صاحبان شرکت باید با توجه به اولویت مورد نظر خود نام‌های پیشنهادی را در فیلدهای موجود وارد نمایند. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که استفاده از اسامی مربوط به ارگان‌های دولتی غیرقانونی بوده و پیگرد قانونی دارد. در حالت کلی می‌توان گفت که اغلب کارشناسان الگوی نامگذاری زیر را پیشنهاد می‌کنند(خاص-عام-خاص-خاص). همانطور که در این الگو مشاهده می‌شود بهتر است نام انتخاب شده سه سیلابی یا بیشتر باشد.

ثبت شرکت در ایران در ثبت فردا

ثبت شرکت در ایران

تعیین مدت و موضوع فعالیت تجاری، گام سوم در ثبت شرکت در ایران

در این مرحله تعیین موضوع و نوع فعالیت تجاری شرکت بسیار ضروری می‌باشد. لازم به ذکر است که طبق ماده ۱۹۰۰ قانون مدنی موضوع شرکت باید مشروع، متضمن منافع عقلانی، معلوم و معین باشد. برای جلوگیری از مشکلات بعدی موضوع انتخابی باید در اساسنامه شرکت نیز قید شود. در حالت کلی تعیین موضوع فعالیت‌های شرکت نشان دهنده هدف شرکت می‌باشد. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که برای برخی از فعالیت‌ها قوانین و مقررات خاصی وجود دارد که کسب مجوز از مراجع ذی‌صلاح در این رابطه الزامی می‌باشد. لازم به ذکر است که طبق قانون مدیران نباید از حد موضوع شرکت تجاوز نمایند، در غیر این صورت کلیه شرکا مسئول جبران خسارت خواهند بود. با توجه به موارد مطرح شده در خصوص تعیین موضوع فعالیت تجاری و حساسیت بسیار بالای این مرحله، صاحبان شرکت باید با افراد متخصص مشورت نمایند، بنابراین مشورت با وکلای متخصص برای ثبت شرکت در ایران بسیار توصیه می‌شود. از سویی دیگر در یک دسته بندی کلی می‌توان مدت زمان فعالیت شرکت را به دو دسته محدود و نامحدود تقسیم‌بندی نمود، لازم به ذکر است برای تعیین مدت زمان فعالیت شرکت مشورت با تمامی شرکا الزامی می‌باشد.

تعیین موقعیت دفتر مرکزی شرکت، گام چهارم در ثبت شرکت در ایران

در این مرحله از ثبت شرکت در ایران، افراد باید آدرس دفتر مرکزی به همراه کدپستی دقیق را در سامانه ثبت شرکت وارد نمایند. لازم به ذکر است در صورت عدم وجود آدرس مشخص شرکت، می‌توان از آدرس منزل و یا محل کار یکی از شرکا استفاده نمود. پس از وارد نمودن آدرس در فیلد مربوطه در سامانه، این آدرس به عنوان آدرس شرکت تلقی شده و در روزنامه رسمی شرکت منتشر خواهد شد. اهمیت این مرحله بدین دلیل است که تمامی اخطاریه‌ها، دادخواست‌ها و اوراق رسمی به آدرس درج شده در اساسنامه ابلاغ خواهند شد. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگر شرکت دارای شعب باشد، لازم است آدرس شعب نیز در اساسنامه شرکت قید شود.

فراهم نمودن سرمایه اولیه، گام پنجم در ثبت شرکت در ایران

همانطور که می‌دانید سرمایه از مهم‌ترین فاکتورهای تجارت محسوب شده و ابزاری برای جلب منفعت به‌شمار می‌آید. به عبارت دیگر می‌توان گفت که اهمیت شرکت‌های تجاری از میزان سرمایه اولیه آن‌ها قابل تشخیص می‌باشد. از سویی دیگر فراهم نمودن سرمایه اولیه برای راه‌اندازی تمامی کسب و کارهای تجاری مورد نیاز می‌باشد، در همین راستا ثبت شرکت در ایران نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. به عبارت دیگر برای ثبت و راه‌اندازی شرکت، تامین حداقل سرمایه اولیه نیاز است. در حالت کلی صاحبان شرکت پس از انجام مراحل قبلی باید در این مرحله سرمایه اولیه را نیز فراهم نمایند.

ثبت شرکت در ایران.ثبت فردا

ثبت شرکت در ایران

تعیین سمت اعضا هیئت‌مدیره، گام ششم در ثبت شرکت در ایران

در هر شرکت سمت‌هایی نظیر مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره، نایب رئیس هیئت مدیره، عضو هیئت مدیره، بازرس اصلی و علی‌البدل و… وجود دارد. با توجه به اهمیت بسیار زیاد این مرحله از ثبت شرکت در ایران، باید در اسرع وقت سمت اعضا هیئت مدیره شرکت مشخص شود.

ثبت شرکت در ایران.ثبت فردا

ثبت شرکت در ایران

 

تکمیل اطلاعات مورد نیاز در سامانه، گام هفتم در ثبت شرکت در ایران

لازم است افراد پس از انجام تمامی مراحل ثبت شرکت در ایران، برای تکمیل فرایند اعلام تقاضا اطلاعات درخواستی سامانه اداره ثبت شرکت‌ها نظیر تعیین مدت زمان و موضوع فعالیت شرکت، وارد نمودن آدرس شرکت، وارد نمودن نام شرکا و سهامداران، تعیین روزنامه سالی/ مالی، تکمیل اساسنامه و… را به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir ارسال نمایند.

ثبت شرکت در ایران.ثبت فردا

ثبت شرکت در ایران

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها