ثبت شرکت با مسئولیت محدود مناسب کیست؟

ثبت شرکت با مسئولیت محدود مناسب کیست؟

ثبت شرکت با مسئولیت محدود مناسب کیست؟ یکی از اصلی ترین چالش هایی که افراد پس از تصمیم گیری در مورد ثبت شرکت با آن روبه رو می شوند؛ انتخاب نوع شرکت است. در این انتخاب باید ملاک های مختلفی در نظر گرفته شوند. اینکه این فعالیت دسته جمعی جهت چه هدفی پدید می آید؛ چند شریک یا عضو مورد اعتماد جذب انجام این کار شده اند و موضوع فعالیت تجاری چه خواهدبود.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود مناسب کیست؟

به طور کلی هفت نوع شرکت تجاری در کشور ایران قابل ثبت هستند که طبق بررسی های انجام شده، نوع با مسئولیت محدود یکی از آن ها است. به نظر شما چرا این نوع تا این میزان طرفدار دارد و به طور کلی و از لحاظ قانونی ثبت شرکت با مسئولیت محدود مناسب کیست ؟

از لحاظ قانونی ثبت شرکت با مسئولیت محدود مناسب کیست؟

کلیه شرکت های تجاری با هدف کسب سود بیشتر تاسیس می شوند. بنابراین در پاسخ به سوالی که در تیتر مشاهده می شود؛ باید نسبت به ماهیت و قوانینی که در مورد شرکت با مسئولیت محدود وجود دارد؛ اطلاعات کافی داشته باشید.

نامگذاری این نوع نشان می دهد که مسئولیت هر یک از شرکا در قبال دیون و قروض شرکت ثبت شده، کاملا محدود به میزان سرمایه آن ها خواهدشد و حق رای اعضا نیز همچنان به نسبت میزان آورده آنان بستگی خواهد داشت. در خصوص قواعد سرمایه یا آورده نیز باید بدانید که برخلاف انواع سهامی عام و خاص در نوع با مسئولیت محدود سرمایه که حالا به آن سهم الشرکه گفته می شود؛ به قطعاتی به نام سهام تقسیم نخواهد شد. شاید به همین دلیل نیز باشد که امکان نقل و انتقال آزادانه سهم الشرکه وجود ندارد.

این مطالب یک تعریف کلی از لحاظ قانون تجارت برای این نوع از شرکت بود. تیترهای زیر هرکدام پاسخی به سوال بالا هستند.

تعداد اعضای محدود و کم یا شرکت فامیلی

یکی از اصلی ترین مسائلی که در هنگام ثبت شرکت مورد توجه است؛ تعداد اعضا به شمار می رود. با توجه به اینکه اکثر شرکت های کوچک ابتدا با دو عضو شروع به فعالیت می کنند؛ شرکت با مسئولیت محدود به اینگونه افراد پیشنهاد می شود. این درحالی است که در دیگر انواعی که وجود دارد حداقل تعداد اعضا سه نفر است.

البته این قانون به این معنا نیست که حتما باید تعداد اعضا همان دو نفر باشد. طبق قانون هیچگونه محدودیتی جهت حداکثر اعضا در نوع با مسئولیت محدود پیش بینی نشده است. با این وجود با درنظر گرفتن حداقل اعضا، این نوع را جهت شرکت های کوچک با اعضا محدود مناسب می دانند. لازم به ذکر است که در شرکت های با مسئولیت محدود اکثر اعضا آشنایی و رابطه عمیقی همچون فامیلی یا همکاری با یکدیگر دارند.

عدم نیاز به تشریفات قانونی سخت و دست و پاگیر

در پاسخ به سوال ثبت شرکت با مسئولیت محدود مناسب کیست؟ باید بگوییم کسانی که از تشریفات قانونی سخت گریزانند. در شرکت های بزرگی همچون سهامی تشریفات بسیار زیادی وجود دارد که بسیار وقت گیر هستند. به عنوان مثال، انتخاب بازرس اصلی و علی البدل حتما باید در انواع سهامی انجام شود؛ در حالیکه انتخاب بازرس به طور کلی در شرکت با مسئولیت محدود یک مسئله دلخواه است. تنها در زمانی که تعداد اعضا به بیش از دوازده نفر برسند هیاتی به نام هیات نظار تشکیل خواهدشد که وظایف آن شباهت زیادی به بازرس دارد.

مسئله بعدی انتخاب مدیر است؛ مدیرعامل در این نوع امکان دارد که از میان اعضا انتخاب شود ولی اصلا اجباری در این زمینه وجود ندارد و فردی از خارج شرکت نیز قادر به ریاست خواهدبود. ضمن اینکه مدت زمان مدیریت نیز نا محدود است و همانند شرکت های سهامی هر دو سال یک بار در مورد مدت ماموریت مدیرعامل تصمیم گیری نخواهد شد.

هنگام تاسیس شرکت، سرمایه ممکن است؛ نقدی یا غیرنقدی باشد. در برخی از انواع شرکت های تجاری در این خصوص نیز قواعد دست و پاگیری وجود دارد و چه سرمایه نقدی و چه غیرنقدی در هنگام تقویم و تسلیم باید به تایید یک بازرس دادگستری برسد. این درحالی است که در شرکت با مسئولیت محدود خود شرکا تایید و تقویم سرمایه های نقدی و غیرنقدی را انجام می دهند. در ضمن میزان سرمایه نیز تنها در اساسنامه و شرکتنامه قید می شود و دیگر نیازی به افتتاح حساب به نام شرکت و واریز وجه وجود ندارد.

با وجود تمامی این سهولت هایی که در رابطه با این نوع از شرکت های تجاری وجود دارد؛ در صورتی که شرکتنامه وجود نداشته باشد، در واقع شرکتی نیز ثبت نشده است. بنابراین حتما باید به قوانین مربوط به زمینه کاملا توجه شود که فعالیت ها کاملا قانونی و روی اصول خاص خود پیش رود.

با توجه به تمامی این موارد، چنین به نظر می رسد که اگر شما به شرکای خود اعتماد زیادی دارید با ثبت شرکت با مسئولیت محدود، از بسیاری از تشریفات قانونی وقت گیر صرف نظر خواهیدکرد. این مسئله بدون شک موجب می شود راحت تر و سریعتر به اهداف خود برسید و به سرعت شرکت خود را وارد فاز سوددهی که اصلی ترین هدف از تاسیس شرکت تجاری است برسانید.

اهداف تجاری مشخص و غیردولتی

افراد دیگری که مناسب ثبت شرکت با مسئولیت محدود هستند، شرکایی هستند که قصد شرکت در مزایده های دولتی و خصوصی را ندارند. البته این مسئله به این معنی نیست که شرکت با مسئولیت محدود، از لحاظ فعالیت محدود است. در واقع در موضوع فعالیت این نوع از شرکت هیچگونه منعی وجود ندارد.

در تمامی بخش های صنعتی، بازرگانی، مهندسی و غیره امکان ثبت این نوع وجود دارد. با این حال به طور کلی، افراد جهت انجام خرید و فروش و بیزنس  هایی در زمینه مواد آرایشی و بهداشتی، موادغذایی و صادرات و واردات بیشتر از ثبت شرکت بامسئولیت محدود استفاده می کنند.

سخن پایانی

ثبت شرکت با وجود تمامی مزایایی که دارد؛ افراد را با چالش هایی جدیدی همچون انتخاب نوع شرکت تجاری رو به رو خواهدکرد. با توجه به اینکه شرکت با مسئولیت محدود یکی از پرطرفدارترین انواع است؛ باید بدانید که ثبت شرکت با مسئولیت محدود مناسب کیست . به طور کلی اگر قصد یک شرکت با اعضا مورد اعتماد از بین فامیل یا دوستان خود را دارید و سرمایه اندکی و مشخصی در اختیار شما است؛ بهترین گزینه برای شما همین نوع از شرکت به شمار می رود.

درست است که حضور در مناقصات دولتی و خصوصی در قالب شرکت بامسئولیت محدود چندان پیشنهاد نمی شود اما شما با ثبت این نوع از شرکت هیچگونه محدودیتی در انجام فعالیت های تجاری نخواهید داشت. در ضمن نیازی نیست؛ روال و تشریفات خاصی که در اکثر شرکت های تجاری همچون سهامی عام و خاص وجوددارد را طی کنید.  اگر این موارد با شرایط شما مطابقت دارد و نیاز به مشاوره در این خصوص دارید؛ به شما پیشنهاد می کنیم  به سایت ثبت فردا مراجعه کنید.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها