ثبت شرکت مسئولیت محدود

ثبت شرکت مسئولیت محدود - ثبت فردا

نگاهی بر نحوه ثبت شرکت مسئولیت محدود

در یک تعریف ساده در رابطه با مفهوم شرکت مسئولیت محدود می‌توان گفت که در صورت بروز بدهی در این شرکت، مسئولیت هر یک از سهامداران صرفا محدود به میزان مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت می‌باشد. به عبارت دیگر سهامداران برای پرداخت بدهی ملزم به صرف اموال شخصی خود نخواهند بود. در حالت کلی می‌توان گفت که در شرکت مسئولیت محدود شرکا تاجر محسوب نمی‌شوند، بنابراین مسئولیت آن‌ها محدود به میزان سرمایه‌ای است که در شرکت گذاشته‌اند. لازم به ذکر است که ثبت شرکت مسئولیت محدود حداقل با دو نفر از شرکا برای امور تجارتی امکان‌پذیر می‌باشد. از سویی دیگر می‌توان گفت که در این نوع شرکت، نقل و انتقال سهام از طریق دفاتر اسناد رسمی میسر خواهد بود. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که طبق مفاده ماده قانون ۹۵ تجارت، در مرحله نامگذاری ثبت شرکت مسئولیت محدود، نام شرکت نباید متضمن نام هیچ کدام از شرکا باشد، زیرا در غیر این صورت شریکی که نام او در نام شرکت آورده شده است به عنوان ضامن تلقی خواهد شد. برای آشنایی با مراحل و نحوه ثبت شرکت مسئولیت محدود، چهار گام اساسی زیر آورده شده است.

ثبت شرکت مسئولیت محدود

برنامه ریزی، گام اول در ثبت شرکت مسئولیت محدود

اولین و مهم‌ترین گام در ثبت شرکت مسئولیت محدود وجود یک چشم‌انداز بسیار دقیق، هدفمند و سنجیده می‌باشد. وجود چشم‌انداز منوط به تدوین یک برنامه‌ریزی بسیار دقیق است. به عبارت دیگر افراد ابتدا باید تمامی جوانب را سنجیده و با توجه به میزان توانایی خود برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند. در همین راستا افراد پیش از هر اقدامی باید در رابطه با مواردی نظیر مدارک مورد نیاز، مدت زمان لازم برای ثبت شرکت مسئولیت محدود، مراحل انجام فرایند ثبت شرکت، انتخاب موضوع مناسب برای شرکت و… اطلاعات لازم را کسب نمایند.

ثبت شرکت مسئولیت محدود با ثبت فردا

ثبت شرکت مسئولیت محدود

انتخاب نام، گام دوم در ثبت شرکت مسئولیت محدود

در این مرحله افراد ملزم به انتخاب یک نام تجاری برای فعالیت خود هستند. نام شرکت برای جلوگیری از سردگمی و سایر مشکلات حقوقی باید به صورت ساده، کوتاه و متناسب با نوع کسب و کار و فعالیت شرکت مورد نظر انتخاب شود. اغلب کارشناسان در این مرحله از ثبت شرکت مسئولیت محدود، الگوی نامگذاری زیر را پیشنهاد می‌کنند(خاص-عام-خاص-خاص). همانطور که در این الگو مشاهده می‌شود انتخاب نام شرکت باید سه سیلابی یا بیشتر باشد. از سویی دیگر همانطور که در بالا بدان اشاره شد، در این مرحله طبق مفاده ماده قانون ۹۵ تجارت، نام شرکت نباید متضمن نام هیچ کدام از شرکا باشد، زیرا در غیر این صورت شریکی که نام او در نام شرکت آورده شده است به عنوان ضامن تلقی خواهد شد.

تعیین موضوع فعالیت تجاری، گام سوم در ثبت شرکت مسئولیت محدود

در این مرحله تعیین موضوع و نوع فعالیت تجاری شرکت مسئولیت محدود بسیار ضروری می‌باشد. لازم به ذکر است که طبق ماده ۱۹۰۰ قانون مدنی موضوع شرکت باید مشروع، معلوم و معین بوده و در شرکتنامه نیز قید شود. از دیگر ویژگی‌های موضوع انتخابی شرکت می‌توان به ماهیت داشتن و عقلانی بودن آن اشاره نمود. در حالت کلی شرکت با مسئولیت محدود در تمامی امور مهندسی، صنعتی، فناوری، مواد غذایی و… می‌تواند فعالیت نماید و محدودیتی در این زمینه برای ثبت شرکت مسئولیت محدود وجود ندارد.

فراهم نمودن سرمایه اولیه، گام چهارم در ثبت شرکت مسئولیت محدود

در این مرحله صاحبان شرکت باید سرمایه اولیه را فراهم نمایند. لازم به ذکر است نیازی به تادیه تمام یا بخشی از سرمایه اولیه به حساب موجود در بانک نمی‌باشد. از سویی دیگر هیچ‌گونه محدودیتی برای تعیین مقدار سرمایه اولیه در ثبت شرکت مسئولیت محدود وجود ندارد.

ثبت شرکت مسئولیت محدود - ثبت فردا

ثبت شرکت مسئولیت محدود

مروری بر اصول اساسی در رابطه با ثبت شرکت مسئولیت محدود

همانطور که در بالا بدان اشاره شد، علاوه بر سهولت ثبت شرکت مسئولیت محدود، در این زمینه یکسری اصولی وجود دارد که افراد پیش از اقدام به ثبت شرکت مورد نظر خود، باید آن را به‌خاطر بسپارند. این اصول عبارت اند از: لزوم تصریح نوع شرکت در نام شرکت مسئولیت محدود، لزوم تشکیل مجمع عمومی در صورت وجود تعداد زیاد شرکا(بیش از ۱۲ شریک)، عدم امکان انتقال سهم هر یک از شرکا، عدم امکان انحالال شرکت در صورت فوت یا ورشکستگی شرکا.

مزایا و معایب ثبت شرکت مسئولیت محدود

یکی از مزایا بسیار منحصربفرد این شرکت، همانطور که قبلا بدان اشاره شد، امکان ثبت این شرکت با حداقل دو نفر شریک می‌باشد. از سویی دیگر فرایند ثبت شرکت مسئولیت محدود، به سهولت قابل انجام است و پیچیدگی زیادی ندارد. از دیگر مزیت این نوع ثبت شرکت می‌توان به میزان سرمایه اولیه اشاره نمود، زیرا با حداقل سرمایه، امکان ثبت این شرکت وجود دارد. در حالت کلی علاوه بر مزایای بسیار زیاد این شرکت، معایب و محدودیت‌هایی نیز وجود دارد که در ادامه بدان اشاره خواهد شد.

از معایب اساسی این نوع شرکت می‌توان به محدودیت میزان انجام فعالیت با توجه میزان سرمایه اشاره نمود. یکی دیگر از معایب ثبت شرکت مسئولیت محدود، صوری بودن این شرکت است، به عبارت دیگر غالبا فعالیت‌های این نوع شرکت‌ها نظیر پذیره‌نویسی و پرداخت سهم شرکا صوری بوده وهیچ‌گونه اوراق تجاری با قابلیت نقل و انتقال صادر نمی‌شود.

نکاتی مهم در رابطه با ثبت شرکت مسئولیت محدود

-امکان نقل و انتقال آزادانه سهم هر یک از شرکا وجود ندارد.

-شخصیت شرکا در شرکت مسئولیت محدود بسیار مهم می‌باشد. در حالت کلی غالبا ثبت شرکت مسئولیت محدود بین اشخاصی که با یکدیگر آشنا هستند صورت می‌گیرد.

-در شرکت با مسئولیت محدود برای هر یک از شرکا برگه‌ی سهم‌الشرکه صادر نمی‌شود.

ثبت شرکت مسئولیت محدود در ثبت فردا

          ثبت شرکت مسئولیت محدود

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها