ثبت شرکت ها

ثبت شرکت ها

ثبت شرکت ها موجب می شود که به شرکت شما اعتبار خاصی بخشیده شود و افراد برای اینکه با شما همکاری کنند تمایل بیشتری پیدا می کنند، بر این اساس برای ثبت شرکت ها هرچه زودتر اقدام کنید بسیار بهتر است. ثبت کردن شرکت ها در واقع نوعی رسیدگی می باشد که متصدیان امور این کار را انجام می دهند تا بر این اساس متوجه شوند که آیا در به وجود آمدن این شرکت و شخصیت های حقوقی آن دقت های لازم انجام شده است و یا اینکه باید تجدید نظر نمایند. زمانی که ثبت شرکت ها به درستی انجام شود، قراردادهایی هم که بین شرکاء منعقد می شود رسمی و دارای اعتبار است. از این نظر باید بدانید ثبت کردن شرکت یکی از مهمترین اموری می باشد که بدون شک باید به آن رسیدگی کنید.

با توجه به آماری که ثبت شرکت ها در کشور ایران دارد می توانیم بگوییم که بسیاری از افراد با این مسئله آشنایی دارند و با حقوق و قوانینی که در ثبت وجود دارد در ارتباط هستند. ولی به طور کلی اگر می خواهید اطلاعات خود را در مورد ثبت شرکت ها بیشتر کنید باید مطالب بیشتری را در مورد آنها مطالعه نمایید. در ادامه برای اینکه آشنایی شما را با این مسئله بیشتر کنیم توضیحاتی ار بیان می کنیم.

نحوه ثبت شرکت ها :

شرکت ها به انواع گوناگونی تقسیم می شوند و به همین دلیل ثبت شرکت ها هم متنوع است. به طور کلی نحوه ثبت شرکت ها تقسیم می شود به موارد زیر :

ثبت شرکت ها

ثبت شرکت ها

الف- شناخت شرکت ها :

یکی از موضوعاتی که در مورد ثبت شرکت ها بسیار اهمیت دارد و باید به آن توجه داشته باشید این است که شناخت خود را در مورد نظام حقوقی حاکم بر شرکت ها بیشتر کنید، در واقع باید بدانید شناخت شما اولین گام برای تاسیس و ثبت یک شرکت به شمار می رود. زمانی که شما قصد دارید یک شرکت را تاسیس کنید، باید علاوه بر اینکه شرکای خود را انتخاب می کنید نوع فعالیت و مسئولیت هر یک از آنها را هم مشخص کنید. به طور کلی در ثبت شرکت ها مشخصات عمومی بارزی وجود دارد که آنها عبارتند از :

  1. شرکت سهامی عام :

حداقل تعدادی که در این شرکت باید با یکدیگر شریک باشند ۵ نفر است. کمترین سرمایه ای که آنها باید برای تاسیس این شرکت داشته باشند ۵۰۰ هزار تومان می باشد. مسئولیتی که هر کی از اعضای هیئت مدیره دارند به میزان سهمی می باشد که در سرمایه اولیه شرکت گذاشته اند.

  1. شرکت سهامی خاص :

کمترین تعدادی که در این شرکت باید با یکدیگر شریک باشند ۳ نفر است. کمترین سرمایه ای که برای تاسیس شرکت باید در شرکت بگذارند صد هزار تومان می باشد. مسئولیت هر یک از اعضاء به میزان سهمی که در شرکت گذاشته اند بستگی دارد.

ثبت شرکت ها

ثبت شرکت ها

  1. شرکت با مسئولیت محدود :

در بین ثبت شرکت ها باید بدانید که برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود تنها دو نفر هم کافی است که با یکدیگر شریک شوند و هر مقدار سرمایه ای که در شرکت بگذارند هیچ ایرادی ندارد. مسئولیت پذیری هر یک از این این دو نفر به میزان سهمی که در شرکت به عنوان سرمایه اولیه گذاشته اند بستگی دارد.

  1. شرکت تضامنی :

حداقل شرکائی که در این شرکت باید فعالیت داشته باشند دو نفر می باشد، برای حداقل سرمایه ای که در شرکت باید وجود داشته باشد هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. هیئت مدیره باید در این شرکت یک نفر باشد، ولی مسئولیتی که هر یک از شرکاء دارند نامحدود است و تمامی آنها مسئولیت کامل دارند.

  1. شرکت نسبی:

یکی دیگر از ثبت شرکت ها که شما باید با آن آشنایی داشته باشید، ثبت شرکت نسبی می باشد. در این شرکت حداقل شرکائی که باید وجود داشته باشد دو نفر است و برای حداقل سرمایه در شرکت هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. مسئولیتی که هر کی از شرکاء در این شرکت دارند به میزان سهمی می باشد که در سرمایه اولیه شرکت گذاشته اند.

  1. شرکت مختلط سهامی :

در بین ثبت شرکت ها برای ثبت شرکت مختلط سهامی باید شرکا حداقل دو نفر باشند و در گذاشتن سرمایه هیچ گونه محدودیت وجود ندارد، یعنی در واقع هر چقدر که سرمایه داشته باشند می توانند بگذارند. هیئت مدیره می تواند بیشتر از یک نفر هم باشد ولی هر یک از آنها به میزان سهمی که دارند می توانند در شرکت مسئولیت داشته باشند.

ثبت شرکت ها

  1. شرکت مختلط غیر سهامی :

تعداد شرکاء در این شرکت هم باید حداقل دو نفر باشد و در گذاشتن سرمایه هیچ محدودیت وجود ندارد، برخی از افراد که سرمایه زیادی هم ندارند می توانند این شرکت را در بین ثبت شرکت ها انتخاب کنند. هیئت مدیره در این شرکت می تواند بیشتر از یک نفر باشد ولی هر فردی بر اساس سهمی که دارد مسئولیت های گوناگونی را می تواند بپذیرید.

  1. شرکت تعاونی :

یکی دیگر از شرکت هایی که در بین ثبت شرکت ها طرفداران بسیاری دارد و افراد زیادی آن را ثبت کرده اند شرکت تعاونی می باشد. در این شرکت حداقل شرکاء باید ۷ نفر باشد، در سرمایه ای که در شرکت گذاشته می شود هیچ گونه محدودیت وجود ندارد. مسئولیت هر یک از شرکاء به میزان سهمی می باشد که در شرکت گذاشته اند. هیئت مدیره می تواند بیشتر از ۷ نفر باشد ولی تمامی آنها مسئولیت کامل ندارند.

ب فراهم کردن مدارک مورد نیاز :

شما بعد از اینکه نوع شرکت خود را مشخص کردید باید به اداره ثبت شرکت ها بروید و تمامی مدارکی را که برای ثبت شرکت نیاز است را ارائه دهید. هر یک از این شرکت ها برای ثبت به مدارک گوناگونی دارند که شما باید تمامی آنها را فراهم کنید تا شرکت شما به ثبت برسد و بتوانید فعالیت های خود را شروع کنید.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها