درباره ثبت علامت تجاری بین المللی چه می دانید؟

درباره ثبت علامت تجاری بین المللی چه می دانید؟

درباره ثبت علامت تجاری بین المللی چه می دانید؟ امروزه باید اقرار کرد که بیشتر کسب و کار ها و افراد شاغل در حیطه تجارت های بین المللی با مفهوم علامت تجاری با هدف تمایز محصولات و تولیدات شرکت و کمپانی خود از سایر رقیبان موجود در حرفه خود آشنا هستند؛ با این حال هنوز اهمیت پشتیبانی و حمایت از علامت تجاری از طریق ثبت کنوانسیون مادرید را درک نکرده اند.

درباره ثبت علامت تجاری بین المللی چه می دانید؟

از این رو به منظور تسریع در روند ثبت بین المللی و حصول حقوق ناشی از آن بسیاری از کشورهای عضو کنوانسیون پاریس اتحادیه ای بین المللی را برای پشتیبانی از تملک صنعتی در مسیر کنوانسیون یاد شده تاسیس کرده اند و در آن سیستم مادرید را به عنوان دستورالعمل ثبت برند تجاری بین المللی به تصویب رساندند.

قبل از شروع بحث در مورد ثبت علامت تجاری بین المللی باید عنوان کنیم که شما عزیزان این فرصت را دارید تا با مراجعه به درگاه اینترنتی موسسه ثبت فردا از تجارب بسیاری از متخصصان و کارشناسان خبره در زمینه ثبت شرکت ها، برندها و علائم تجاری درون کشوری و بین المللی استفاده کنید و با کمترین دستمزد و صرف زمان کارهای خود را انجام دهید.

معاهده های سیستم مادرید

این سیستم متشکل از دو معاهده زیر است:

 1. موافقتنامه مادرید به تاریخ سال ۱۸۹۱ ، پیمان نامه مرتبط با آن مصوب تاریخ ۱۹۸۹ و همینطور آئین نامه اشتراکی است. سیستم مادرید امروزه ۹۱ عضو با ملیت های گوناگون و دفتر های منطقه ای دارد.
 2. درخواست ثبت برند بین المللی صرفا از راه دفاتر مالکیت صنعتی کشورهای عضو این سیستم امکان پذیر است و به ثبت در کشور مبدا نیاز دارد.

علامت تجاری چیست؟

علامت تجاری یا Trademark عنوان یا برندی است که کالاها و محصولات شخصی حقوقی یا شخصی حقیقی را از سایر رقبای آن حیطه متمایز می کند. تاریخچه ثبت برند نیز از زمان های بسیار دور بوده است که هنرمندان و صنعت گران گذشته پای محصولات خود امضا مخصوص به خود را می زدند و از این طریق میان مردم شناخته می شدند. با وجود علائم تجاری مردم این امکان را می یابند که محصولات و کالاهای ویژه ای که می خواهند را با شناختی که از نام شرکت تولید کننده دارند، به علت کیفیت یا طبیعت محصول خریداری و تهیه کنند.

شرایط لازم و فرایند ثبت علامت بین المللی تجاری تحت کنوانسیون مادرید چگونه است؟

شما این فرصت را دارید که برای راحتی بیشتر و همچنین تسریع در روند ثبت علامت تجاری بین المللی خود با کارشناسان ما در سایت ثبت فردا تماس حاصل فرمایید و برای انجام فرایند قرار ملاقاتی ترتیب دهید.

فرایند ثبت به شرح زیر است:

 1. انعقاد قرارداد و ارائه مدارک به متخصصان
 2. نام نویسی اولیه ، تکمیل برگه ها و فرم های ویژه ثبت
 3. ارسال فرم های پر شده به کشورهای مورد نظر درخواست کننده
 4. در این مرحله باید صبر کنید تا کشور مورد نظر به تقاضای شما درخواست مثبت یا منفی بدهد
 5. ارسال فرم به منظور ثبت نهایی برند تجاری
 6. ارائه لایسنس بین المللی

شرایط ثبت علامت تجاری بین المللی:

 1. برند مورد نظر درخواست کننده در ایران ثبت شده باشد.
 2. اگر برند تجاری شما ثبت نشده است، باید به قسمت ثبت برند، لوگو و نام تجاری مراجعه کنید.
 3. کارت بازرگانی داشته باشید.

ثبت علامت تجاری بین المللی چه کاربردی دارد؟

شخصی که دارای علامت تجاری بین المللی است، این امکان را دارد تا از حمایت های قانونی ویژه و حق کپی برخوردار باشد و از آن جهت متمایز سازی برند خود از سایر برندهای رقیب استفاده می کند؛ مثل برند کوکاکولا و پپسی. اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر تنها در صورتی این امکان را دارند تا از علامت تجاری او استفاده کنند که مجوز رسمی دریافت کرده باشند.

در واقع تنها مالک برند این امکان را دارد که  از نام برند خود استفاده کند و در این باره حقی انحصاری در دست دارد و فقط اوست که دارای این امکان است که از نام برند خاص خود بر روی کالاها و محصولات اش استفاده کند و اگر شخص یا شرکتی دیگر بدون اجازه رسمی اقدام به استفاده از علامت تجاری او کند، مالک برند این حق را دارد که به مراجع قضایی مربوطه ادعای شکایت کند.

این عامل به مالک برند این امکان را می دهد که اشخاص یا شرکت های دیگر نتوانند با ساخت محصولی بی کیفیت به نام شرکت و علامت تجاری او باعث خدشه رسانی به اعتبار و شهرت کالاهای اش شوند که از این حیث بسیار حائز اهمیت است.

وجود این قانون ها باعث می شود که علامت تجاری با برخورداری از منافع مالی در سطح جهان و از راه به رسمیت شناسی کالا یا خدمات خاص باعث خلاقیت، نوآوری، کارآفرینی و ابتکار عمل شود از این حیث برندهای رقیب محصولات تنها با ارتقای سطح کیفی، بهبود و پیشرفت روز افزون خدمات و محصولات خود قادر به رقابت عادلانه با کالاهای برندهای رقیب می شوند.

چه نوع علامت تجاری بین المللی را می شود ثبت کرد؟

تعداد و مقدار علامت های تجاری که می شود در دنیا ثبت کرد تقریبا نامحدود هستند و بر طریق قوانین و مقررات تصویب شده کشورها این علامت ها شامل یک یا تعدادی کلمه، حرف یا عدد نیز می شود. چند دسته دیگر از علائم نیز در این میان هستند:

علائم اشتراکی

علامت ها یا برندهایی که به یک مجموعه یا انجمن تعلق دارند، اشخاصی که در آن عضو هستند در سطح کیفی یا دیگر سطوح و ویژگی های مربوط آن گروه بوسیله این برند خود را معرفی می کنند؛ به عنوان مثال نمایندگانی خاص متشکل از کانون های حسابداران، سردفتران و معماران.

علائم تاییدی

این دسته شامل علامت هایی است که در ازای ارتقای محصولات خود به سطحی کیفی و رعایت مجموعه ای از استانداردهای تعریف شده به ارائه کننده یا تولید کننده خدمات ارائه می شود. به عنوان مثال می شود از کیفیت استاندارد ISO 9001 که در سطح جهان کاملا شناخته شده است، یاد کرد.

سخن آخر

امروزه کمپانی ها و تولید کننده های بی شماری در سطح جهان وجود دارند که هر یک با نام و عنوانی خاص محصولات و کالاهای خود را در سطح جهان پخش و گسترش می دهند. ما این کمپانی ها را تحت نام و لوگوی خاصی می شناسیم که همان علامت تجاری است. ما در این مقاله شما را با علامت تجاری، لزوم و کاربردها، فرایند و شرایط ثبت آن در سطح بین الملل آشنا کردیم.

شما عزیزان این فرصت را دارید که برای ثبت علامت تجاری بین المللی خود به متخصصان ما در تیم مجرب ثبت فردا مراجعه کنید که با صرف کمترین هزینه و حداقل زمان به ثبت علامت تجاری خود در سطح بین الملل بپردازید.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها