راهنمای ثبت اینترنتی اختراع

راهنمای ثبت اینترنتی اختراع

در کشور ما بسیاری از افراد خلاق و مبتکر هستند که محصول جدیدی که در نتیجه ایده شخصی یا به کمک گروهی از افراد و به منظور حل مشکلات یا بهبود اوضاع صنعتی خاص ارائه می شود را به نام اختراع می سازند. ممکن است خیلی از این افراد هیچ آگاهی از نحوه فرایند به ثبت رسانی یا راهنمای ثبت اینترنتی اختراع خود نداشته باشند.

راهنمای ثبت اینترنتی اختراع

ما در این مقاله قصد داریم که مخترعین خلاق و مبتدی را با راهنمای ثبت اینترنتی اختراع خود و فرایند آن آشنا سازیم و به آنها موسسه ثبتی ثبت فردا را معرفی کنیم. این موسسه با بهره مندی از کادری متخصص و مجرب در زمینه ثبت شرکت ها، برندها و اختراعات افراد متقاضی در این زمینه پیشتاز است و با ارائه مشاوره رایگان به علاقه مندان با دریافت حداقل کارمزد و در کمترین زمان ممکن به ثبت درخواست های حقوقی شما می پردازد.

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این فرایندها آشنا کنیم.

چه اختراعاتی قابل ثبت هستند؟

البته هر ایده و اختراعی قابلیت ثبت ندارد بلکه اختراعاتی توسط مسئولین مربوطه ثبت می شود که دارای نوآوری و خلاقیت نوین در زمینه صنعت مورد نظر باشد و چیز جدیدی ارائه دهد که قبلا وجود نداشته است و در صنعت مربوطه کاربردی باشد و توسط افرادی که در آن حرفه به تازگی مشغول کار شده اند و مبتدی هستند، قابل درک و شناسایی نباشد.

به بیان دیگر اختراعی کاربردی محسوب می شود که در زیر مجموعه ای از صنعت به تولید و بهره برداری برسد.

چه اختراعاتی قابل ثبت نیستند؟

در راستای راهنمای اینترنتی ثبت اختراع لازم است دوباره به شما یادآوری کنیم، اگر اختراع شما دارای بعضی از شرایط است و بعضی شرایط مربوطه را نیز ندارد، ممکن است ثبت آن با مشکل روبه رو شود و بدون اصلاح طرح دیگر به ثبت نرسد.

به عنوان مثال به منظور راهنمای ثبت اینترنتی اختراع اگر وسیله به اصطلاح جدید شما در نقطه ای دیگر از کشور یا حتی خارج از کشور به ثبت رسیده باشد، حق ثبت این اختراع به نام شما انجام نمی شود. به عنوان مثال دیگر کسی این اجازه را ندارد که اختراع لامپ روشنایی را به نام خود به ثبت برساند.

اما اگر فرد مذکور اصلاحات جدیدی در یک وسیله اعمال کند که تا به حال کسی آن را به ثبت نرسانده باشد، این امکان را دارد که حق ثبت آن را به نام خود بزند. مثلا شخصی با ایجاد اصلاحاتی لامپ های LED فوق کم مصرف ساخته است. او این امکان را دارد که حق ثبت لامپ LED فوق کم مصرف را به نام خود ثبت کند.

درضمن اختراعاتی که باعث برهم خوردگی نظم عمومی و آسیب رسانی به جان و مال مردم شود، هرگز به ثبت نمی رسند؛ همچنین اختراعات جدید باید در قالب چارچوب های شرعی و موازین دینی باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت اختراع به صورت اینترنتی

اظهارنامه ثبت اختراع: فرم هایی که متقاضی یا نماینده او باید در سایت مربوطه تکمیل کند.

 • توصیف واضح و روشن اختراع: ارائه توصیفی کامل از اختراع جدید خود
 • طرح ها و نقشه های اختراع: این عامل به چیستی اختراع بسته است که شامل طرح یا نقشه، نمودار و فرم است.
 • ادعا: مزیت های اختراع و اطلاعاتی برای ارائه راه حل مشکلات عنوان شده.

به منظور ثبت اختراع ارائه اظهارنامه ضروری است. در صورتی که اظهارنامه اختراع تسلیم مسئولین ثبت نشود، حقوقی نیز برای مخترع وجود ندارد.

اگر مخترع یا سازنده محصول قبل از ارائه اظهارنامه و ثبت آن به هر طریقی وسیله اختراعی خود را در معرض استفاده عموم قرار دهد، یا به روشی شفاهی آن را عمومی کند یا بعد از سپری شدن شش ماه از افشا کار خود اظهارنامه اختراع خود را ارائه ندهد، حق اختراع از او سلب می شود.

پس قبل از هر چیزی حق اختراع شما باید ثبت برسد و بعد از ثبت اختراع خود است که مالک آن این فرصت را دارد تا علیه فردی که حقوق اختراع او را نقض کرده یا از آن استفاده و بهره برداری غیر قانونی کرده است، به دادگاه شکایت کند.

فرایند اینترنتی ثبت اظهارنامه

فرایند و راهنمای ثبت اینترنتی اختراع و اظهارنامه به شرح زیر است:

 • ورود به سامانه اداره کل مالکیت صنعتی و مراجعه به بخش ثبت اظهارنامه
 • پذیرش تعهدنامه جهت رعایت موارد قانونی
 • انتخاب نوع اظهارنامه (مبتنی بر درج اظهارنامه ای جدید یا اعتراض به ثبت اظهارنامه محصول خود)

مراحل درج و ثبت اظهارنامه

فرایند و مراحل راهنمای ثبت اینترنتی اختراع برای اظهارنامه نیز به شرح زیر است:

 1. درج اطلاعات اظهارنامه که شامل مواردی همچون مالکیت اظهارنامه، وکیل قانونی دریافت گر ابلاغیه، مشخصات شناسایی مخترع، تیتر و چکیده اختراع، ادعای حق تقدم است که به شرح زیر رقم می خورد:
 • مالک اظهارنامه همان کسی است که به اسم و درخواست او به ثبت رسیده است و امکان دارد که شخصی حقیقی یا حقوقی باشد. در صورت وجود چند مالک اسامی لازم است بر طبق اولویت درج شوند.
 • نماینده قانونی ممکن است صاحب امضا شرکت، وکیل مدافع حقوقی یا دادگستری عنوان شود. در صورتی که مخترع وکیل قانونی نداشته باشد، باید به مرحله بعدی برود و اطلاعات مالک را درج کند.
 • دریافت گر ابلاغیه نیز ممکن است شخصی حقوقی، یکی از مالکین یا وکیل قانونی شرکت باشد.
 • درج مشخصات فرد مخترع لازم و ضروری است که حتما باید شخصی حقیقی باشد.
 • تیتر و چکیده اختراع الزامی است و حتما باید خلاقانه، کاربردی و کوتاه باشد و این مورد مخصوص اطلاعات فنی است.
 • ادعای حق تقدم به وسیله مخترعانی که اختراع خود را در حیطه یکی از اعضای کنوانسیون پاریس درج و ثبت کرده اند، تکمیل می شود.
 1. بارگذاری پیوست ها و ضمائم: در اینجا باید روی قسمت بارگذاری پیوست جهت پیوست ضمائم کلیک کنید.
 2. بازبینی اطلاعات درج شده و پیوست ها: بازبینی چکیده ای از اطلاعات ثبت شده و تایید آن ها در صورت درستی.
 3. پرداخت کارمزد و دریافت شماره اظهارنامه: پرداخت هزینه ها و کارمزدها به صورت آنلاین و اینترنتی انجام می شود. برای افراد تبعه خارجی معادل ارزی این هزینه و تعرفه های ثبتی بر اساس فرانک سوئیس صورت می پذیرد. پس از آن تصویر فیش را ارسال کنید تا فرایند ثبت درخواست تکمیل شود.

پس از پرداخت آنلاین این هزینه شماره اظهارنامه به فرد داده می شود.

سخن آخر

ما در این مقاله با تیتر و عنوان راهنمای ثبت اینترنتی اختراع شما را با فرایند ثبت اختراع خود به صورت اینترنتی و آنلاین آشنا کردیم و تا جای ممکن آن را به صورت مفصل برای شما شرح دادیم. شما عزیزان این فرصت را دارید تا با مراجعه به سایت تیم متخصص و مجرب ثبت فردا به نشانی ثبت فردا سوالات خود را از کارشناسان مربوطه بپرسید و با صرف هزینه ای مناسب در کمترین زمان ممکن نسبت به ثبت اختراع خود اقدام کنید.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها