سازمان ثبت شرکتها

سازمان ثبت شرکتها

سازمان ثبت شرکتها یکی از سازمان های بسیار مهم می باشد که بسیاری از افراد برای ثبت شرکت خود باید به این سازمان مراجعه کنند. زمانی که افراد تصمیم می گیرند یک فعالیت تجاری را شروع کنند باید با مشارکت با یکدیگر تمامی شرایط آن را مهیا نمایند تا کارها به بهترین نحو ممکن انجام شود. سازمان ثبت شرکتها اولین قدمی است که افراد باید برای ثبت شرکت خود به این سازمان بروند و با روش ها و مراحلی که در این سازمان برای ثبت شرکت انجام می شود آشنایی های لازم را به دست آورند. بر اساس قوانین که وجود دارد تمامی شرکت ها برای اینکه به فعالیت خود ادامه بدهند باید به سازمان ثبت شرکتها مراجعه کنند و شرکت خود را به ثبت برسانند در غیر این صورت شرکت آنها اجازه فعالیت ندارد.

شما برای اینکه به سازمان ثبت شرکتها بروید باید تمامی مدارک خواسته شده از شما را به این سازمان ببرید. امروزه از آنجایی که تمامی فعالیت های انسان ها از طریق اینترنت انجام می شود شما می توانید برای ثبت شرکت خود به سامانه اینترنتی ثبت شرکت ها مراجعه کنید و تمامی مدارک خواسته شده را به آنها تحویل دهید تا با ثبت شرکت شما موافقت کنند. بنابراین باید بدانید که دیگری نیازی نیست به صورت حضوری به سازمان ثبت شرکتها مراجعه کنید و شرکت خود را ثبت نمایید، بلکه می توانید به صورت اینترنتی تمام کارهای خود را انجام دهید. البته شما باید در ابتدا نوع شرکت خود را مشخص کنید و سپس اقدامات لازم برای ثبت آن را انجام دهید. هر یک از شرکت ها برای ثبت به مدارک گوناگونی نیاز دارند که آنها را باید به سازمان ثبت شرکتها تحویل دهید. برای آشنایی بیشتر شما برخی از این شرکت ها و مدارکی را که باید به آنها تحویل دهید را معرفی می کنیم.

سازمان ثبت شرکتها

سازمان ثبت شرکتها

مراحل مورد نیاز برای ثبت شرکت های مختلف در سازمان ثبت شرکتها :

همانطوری که بیان کردیم برای ثبت هر یک از شرکت ها باید مراحل و مدارک مختلفی را به سازمان ثبت شرکتها ارائه دهید، برای اینکه با این مراحل و برخی از شرکت ها آشنایی بیشتری داشته باشید برخی از آنها را در ادامه معرفی می کنیم.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام :

یکی از شرکت ها بسیار مهم که باید مدارک مورد نیاز ثبت این شرکت را به سازمان ثبت شرکتها تحویل دهید شرکت سهامی عام می باشد. برای تاسیس این شرکت حداقل شرکا باید ۵ نفر باشند و حداقل سرمایه ای که باید برای تاسیس شرکت وجود داشته باشد ۵ میلیون ریال است. مسئولیتی که هر کی از شرکاء در این شرکت دارند به میزان سرمایه ای می باشد که برای تاسیس شرکت در شرکت گذاشته اند. این نوع از شرکت ها خود به دو نوع دیگر هم تقسیم می شوند که یکی از آنها سهامی خاص و دیگری با مسئولیت محدود می باشد.

در شرکت های سهامی خاص حداقل شرکاء باید ۳ نفر باشد و حداقل مبلغی را که باید برای سرمایه شرکت در میان بگذارند یک میلیون ریال است. اعضای هیئت مدیره در این شرکت کمتر از ۳ نفر نباید باشد. مسئولیت هر یک از آنها به میزان سرمایه ای که در شرکت گذاشته اند بستگی بسیاری دارد.

شرکت های با مسئولیت محدود یکی دیگر از زیر مجموعه های شرکت سهامی عام می باشد که آنها برای ثبت شرکت خود در سازمان ثبت شرکتها باید بدانند که حداقل شرکاء ۲ نفر است و برای گذاشتن سرمایه در شرکت هیچ گونه محدودیتی ندارند، در واقع به همین دلیل بسیاری از افراد این شرکت را به ثبت میرسانند. این شرکت می تواند بیشتر از یک مدیر داشته باشد ولی مسئولیت هر یک از آنها به میزان سرمایه ای که در شرکت گذاشته اند بستگی دارد.

سازمان ثبت شرکتها

سازمان ثبت شرکتها

  1. مراحل ثبت شرکت تضامنی :

یکی دیگر از شرکت هایی که پیش از مراجعه به سازمان ثبت شرکتها باید اطلاعات خاصی داشته باشد و با آگاهی از این اطلاعات به این سازمان مراجعه کند شرکت تضامنی می باشد. این شرکت برای ثبت باید حداقل ۲ شریک داشته باشد و در گذاشتن سرمایه هیچ گونه محدودیتی ندارد، میزان مسئولیت هر یک از افرادی که در این شرکت فعالیت می کنند نامحدود می باشد و به میزان سرمایه بستگی ندارد، در واقع باید بدانید هر یک از شرکاء در این شرکت مسئولیت کاملی دارند. شما برای ثبت این شرکت باید به سازمان ثبت شرکتها مراجعه کنید و تمامی قوانین آن را مطالعه نمایید.

  1. مراحل ثبت شرکت مختلط غیر سهامی :

یکی دیگر از شرکت هایی که باید برای ثبت به سازمان ثبت شرکتها مراجعه کند شرکت های مختلط غیر سهامی می باشد. یکی از ویژگی های این شرکت که موجب شده است با شرکت های دیگر تفاوت داشته باشد این است که تشکیل شدن آن با شرکای غیر سهامی . چند نفر شریک انجام می شود. مدیر این شرکت ۱ یا بیشتر از یک نفر هم می تواند باشد، مسئولیت هر یک از شرکای غیر سهامی در این شرکت به میزان سرمایه ای که در شرکت گذاشته اند بستگی دارد، ولی مسئولیت ضامن های شرکت نامحدود است. شرکت تعاونی یکی از شرکت های زیر مجموعه این نوع از شرکت ها به شمار می رود.

برای ثبت شرکت تعاونی در سازمان ثبت شرکتها باید دقت داشته باشد که حداقل شرکاء باید ۷ نفر باشند و هیئت مدیره آن هم از ۳ نفر الی ۷ نفر تشکیل می شود. مسئولیتی که هر یک از افراد در این شرکت بر عهده دارند به میزان سرمایه ای که در شرکت گذاشته اند بستگی دارد.

سازمان ثبت شرکتها

بر این اساس باید بدانید که برای ثبت هر یک از این شرکت هایی که در بالا بیان کردی باید قوانین مشخصی را رعایت کنید و تمامی مدارکی را که این شرکت ها برای ثبت نیاز دارند را به سازمان ثبت شرکتها به صورت اینترنتی و یا حضوری تحویل دهید تا با ثبت شرکت شما موافقت شود

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها