مدارک لازم جهت ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص و نکات قانونی آن

مدارک لازم جهت ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص و نکات قانونی آن

مدارک لازم جهت ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص و نکات قانونی آن : سرمایه یک شرکت دارایی آن شرکت است که با کاهش کلیه‌ ی بدهی‌ های آن می‌ توان از سرمایه شرکت خود اطلاع پیدا کرد. سرمایه شرکت قسمتی از حقوق افرادی است که در سهام آن شرکت سهمی دارند.

مدارک لازم جهت ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص و نکات قانونی آن

اولین نکته‌ ای که باید به آن اشاره کرد این است که جهت ثبت افزایش سرمایه شرکت‌ سهامی خاص و سهامی عام در ابتدای شروع کار خود باید مبلغ سهام یا سرمایه‌  خود را اعلام کنند.

بسیاری از شرکت ها در تلاش هستند تا هر روز سرمایه خود را بیشتر کنند و روز به روز به ارزش سهام خود بیافزایند.

این موضوع هم حائز اهمیت است که سرمایه یک شرکت نقطه قوت آن محسوب می‌ شود به همین دلیل شرکت‌ های بازرگانی در تلاش هستند تا خدمات بسیار خوبی ارائه بدهند و موفق هم بوده اند. اما نکته‌ ای که وجود دارد این است که سرمایه یک شرکت نشان دهنده ارزش آن شرکت نیست. حال این سوال برایمان پیش می‌ آید که ارزش یک شرکت به چیست؟

سود تجهیزات، نیروی انسانی، خطوط تولید، ارزش برند و خیلی موضوعات دیگر نشان دهنده ارزش یک شرکت است. سرمایه در واقع مقدار پولی است که جهت راه اندازی شرکت سرمایه گذاری می‌ شود و در بیشتر مواقع سهامداران نقش مهمی در این قضیه ایفا می‌ کنند.

مدارک لازم جهت ثبت افزایش شرکت سهامی خاص

  • مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره، سهامداران و مدیر عامل
  • اساسنامه شرکت
  • آگهی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت
  • اظهارنامه افزایش سرمایه
  • گواهی بانک ( در صورتی که افزایش سرمایه به صورت نقدی انجام شود )

 

اعمال تغییرات باید از لحاظ قانونی ثبت شود و دارای اعتبار باشد در غیر این صورت ممکن است شرکت به مشکل بخورد. بنابراین ثبت این تغییرات از لحاظ قانونی الزامی است. به علاوه تغییرات انجام شده در شرکت باید در صورتجلسه به ثبت برسد.

روش های افزایش سرمایه در شرکت‌ های سهامی

طبق قانون تجارت ثبت افزایش سرمایه در شرکت‌ های سهامی به دو صورت انجام می‌ شود:

  1. افزایش مبلغ اسمی سهام
  2. افزایش تعداد سهام با صدور سهام جدید

روش اول یعنی افزایش مبلغ اسمی سهام بسیار رایج تر از افزایش تعداد سهام است. در این روش مبلغ به صورت نقدی پرداخت می‌ شود. یعنی پس از تصویب افزایش سرمایه هر یک از سهامداران به میزان سهامی که در شرکت دارند و میزان افزایش سهام تعیین شده، مبلغ آن را به صورت نقدی پرداخت می‌ کنند.

در این زمینه محدودیت سقف مبلغ از لحاظ قانونی وجود دارد، به این ترتیب مجمع نمی‌ تواند بیشتر از میزان تعیین شده در قانون مبلغ اسمی سهام را افزایش دهد.

در افزایش سرمایه از طریق صدور سهام جدید، افزایش از طریق نقدی یا غیرنقدی صورت می گیرد. همچنین ممکن است با بالا رفتن سود شرکت و انباشته شدن سود، افزایش ارزش سهام شرکت صورت گیرد.

طبق ماده ۱۵۸ لایحه قانونی، قسمتی از قانون تجارت، افزایش سرمایه مبلغ اسمی سهام را بیان کرده است:

  • پرداخت مبلغ اسمی سهم به صورت نقدی
  • انتقال سود بدست آمده از پروژه‌ های انجام شده شرکت به سهام جدید
  • تبدیل اوراق قرضه به سهام

نحوه ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

افزایش سرمایه شرکت یکی از مواردی است که در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده شکل می‌ گیرد. این مجمع به دعوت هیئت مدیره تشکیل می‌ شود. به همین دلیل هیئت مدیره باید گزارشی تهیه کند که در آن علت افزایش سرمایه را توضیح داده و پس از بررسی بازرسان اقدام به دعوت از مجمع کند.

با تشکیل مجمع عمومی فوق العاده تصمیم گیری جهت افزایش سرمایه به تصویب می‌ رسد اما اجرایی کردن آن به عهده هیئت مدیره است.

شرایط افزایش سرمایه شرکت‌ های سهامی

یکی دیگر از ملزومات در افزایش سرمایه شرکت، حق تقدم سهامداران قدیمی است. البته ناگفته نماند که این حق تقدم را می‌ توان انتقال داد و سهامداران جدید توانایی این را دارند که این سهم را از سهامداران قدیمی خریداری کنند و مالک آن شوند.

از دیگر ملزوماتی که بدون انجام این کار قادر به افزایش سرمایه شرکت نخواهید بود، این است که اموال شرکت باید به طور کلی تایید شود.

نتیجه گیری

سرمایه یک شرکت جزء دارایی اصلی شرکت نیست اما یکی از مهم ترین ارکان یک شرکت به حساب می‌ آید. سود تجهیزات، نیروی انسانی، خطوط تولید، ارزش برند و خیلی موضوعات دیگر نشان دهنده ارزش یک شرکت است.

مدارک لازم جهت ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی شامل کارت شناسایی و شناسنامه و مدارک مشخص کننده هویت تمامی سرمایه گذاران و سهامداران و کارکنان، اساسنامه شرکت، آگهی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت، اظهارنامه افزایش سرمایه و گواهی بانک در صورتی که پرداخت به صورت نقدی صورت گیرد.

نحوه افزایش سرمایه به گونه‌ ای است که هیئت مدیره از تعدادی افراد دعوت به عمل می ‌ آورد که به آن‌ ها مجمع عمومی فوق العاده گفته می‌ شود. در این شرایط هیئت مدیره باید گزارشی تهیه کند تا علت افزایش سرمایه را به طور کلی شرح دهد.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها