مراحل ثبت برند

مراحل ثبت برند

شاید شما مالک و مدیر یک شرکت تجاری باشید که بخواهید به ثبت برند برای شرکت خود بپردازید. برند همان نام تجاری یک شرکت است که براساس آن کار و خدمات ارائه شده و همچنین ویژگی محصولات آن شرکت را نشان می دهد.

صاحب یک شرکت تجاری با ثبت برند برای شرکت خود می تواند بین شرکت های تجاری دیگر و حتی جامعه از محصول و خدمات خود حفاظت کند. همچنین یک شرکت تجاری با داشتن برند مخصوص به خود ضمن نشان دادن چگونگی خدمات و محصولات به صورت نوشتاری، تصویری و… می تواند به کسب شهرت در جامعه بپردازد. کسب شهرت برای یک شرکت تجاری باعث افزایش مشتریان و در پی آن باعث افزایش فروش و در نهایت افزایش سود آن شرکت می شود.

اما رسیدن به چنین نقطه ای نیازمند آگاهی شما نسبت به چگونگی و مراحل ثبت برند است که پس از آن با ثبت برند مخصوص به شرکت خود بتوانید به مزیت های این کار دست پیدا کنید.

مراحل ثبت برند چگونه است؟

ما در این مقاله با بیان مراحل ثبت برند به شما کمک می کنیم که به راحتی و در مدت زمانی کوتاه بتوانید به ثبت برند جهثبت بببببت شرکت تجاری خود بپردازید. این مراحل رو یک به یک با دقت مطالعه کرده و سپس به ثبت برند بپردازید.

ابتدا شما باید برند خود را به شکلی طراحی کنید که تصویر و حروف و… به کار رفته در آن بیان کننده چگونگی خدمات و ویژگی محصولات شرکت تجاری شما باشد که در صورت عدم اطلاع نسبت به چنین طراحی تخصصی می توانید به کارشناسان این امر مراجعه کنید.

مسئله بسیار مهم در این مرحله این است که دقت داشته باشید پیش از اقدام به ثبت برند طراحی شده خود ابتدا از آن برند استعلام بگیرید زیرا احتمال دارد برند مورد نظر شما قبلاً توسط شرکت دیگری استفاده شده باشد و در صورت عدم استعلام و اقدام به ثبت برند، این برند شما رد می شود و رد شدن یک برند به منزله بی اعتبار شدن برند است و برندی که یکبار رد شود احتمال قبولی آن در دفعات بعد کاهش پیدا می کند.

پس از این شما باید جهت ثبت علامت تجاری خود مدارک مورد نیاز این امر را که در ادامه این نوشته به صورت کامل ذکر خواهد شد، فراهم کنید. همچنین باید نسبت به هزینه ثبت برند و مدت زمان به ثبت رسیدن علامت تجاری خود آگاهی داشته باشید.

مدارک ثبت برند چیست؟

شما در صورتی که علاقه مند به ثبت برند و علامت تجاری جهت شغل خود هستید می بایست پیش از گذراندن مراحل ثبت برند به تهیه مدارک مورد نیاز این امر بپردازید که به صورت زیر است:

شخص حقوقی: کپی شناسنامه، کارت ملی، کپی روزنامه تأسیس و آخرین تغییرات شرکت (باید بدانید که نباید بیشتر از دو سال از آخرین فعالیت شرکت گذشته باشد.)، کپی مجوز فعالیت (جواز کسب یا کارت بازرگانی، جواز تأسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت یا هر گواهی صادر شده توسط نهادهای نظارتی و دولتی)، کارت بازرگانی (این در صورتی است که از حروف لاتین استفاده شده باشد.)

شخص حقیقی: کپی شناسنامه، کارت ملی، کپی کارت بازرگانی (این در صورتی است که از حروف لاتین استفاده شده باشد.)، کپی مجوز فعالیت (جواز کسب یا کارت بازرگانی، جواز تأسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت یا هر گواهی صادر شده توسط نهادهای نظارتی و دولتی)

اگر در برند خود از تصویر یا نام یا کلمه با حروف لاتین استفاده نکنید، نیازی به ارائه کارت بازرگانی نخواهد بود. همچنین در صورتی که شما ثبت برند خود را به صورت اینترنتی و آنلاین انجام می دهید مدارک ذکر شده را باید اسکن کنید.

مراحل ثبت برند

ثبت آنلاین برند چیست؟

پس از این موارد به اصلی ترین مراحل ثبت برند می رسیم. در این قسمت شما باید با مراجعه به سایت مرکز مالکیت معنوی یا مراجعه به دفاتر مربوطه به تقاضا جهت ثبت برند برای شرکت تجاری خود بپردازید. ما در این نوشته چگونگی ثبت برند به صورت آنلاین را به شما توضیح می دهیم.

اولین مرحله از مراحل ثبت برند این است که پس از مراجعه به سامانه مرکز مالکیت معنوی باید به ثبت اظهارنامه علامت تجاری بپردازید. پس از تکمیل این اظهارنامه جهت ثبت برند خود باید مدارک ذکر شده و نمونه برند مورد نظر را در اندازه ۶×۶ سانتی متر در این سامانه بارگذاری کنید.

پس از انجام این مرحله و پرداخت هزینه ثبت برند خود باید برگه ای را که توسط سایت به شما نشان داده می شود پرینت گرفته و به یکی از دفاتر اسناد رسمی جهت تأیید اطلاعات شما در سامانه ببرید. سپس از آن دفترخانه باید گواهی امضاء و فرم تأیید اطلاعات خود را دریافت کرده و با استفاده از اطلاعات این فرم در سایت ذکر شده، نام کاربری و رمز عبور خود را به دست آورید. نام کاربری و رمز عبور در این سامانه در انجام دیگر مراحل ثبت برند شما تأثیرگذار است.

اقدام حضوری در ثبت برند

پس از انجام این امور باید اظهار نامه شما توسط سه کارشناس و ریاست اداره علائم تجاری بررسی شده و مورد تأیید قرار گیرد و پس از این تأیید پیامکی تحت عنوان اینکه ثبت علامت تجاری مورد نظر شما از طرف اداره علائم تجاری بدون مانع است، ارسال می شود.

شما بعد از دریافت این پیامک باید به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه کرده و به تشکیل پرونده فیزیکی جهت ثبت برند خود بپردازید. در این راستا باید تصویر برابر اصل کلیه مدارکی که در سامانه مالکیت معنوی بارگذاری کرده اید را همراه داشته باشید.

حال به یکی از مراحل ثبت برند که زمان بر است، رسیده ایم. در این بخش براساس تشکیل پرونده شما، ثبت برند شما توسط اداره مالکیت به روزنامه رسمی فرستاده می شود. در این صورت شما می توانید به پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت اول که آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری است بپردازید و روزنامه مورد نظر پس از گذشت تقریباً هفت روز از پرداخت این هزینه توسط شما، چاپ شده و برای شما ارسال می شود.

واپسین مرحله در ثبت برند

براساس قوانین مربوط به ثبت برند در این مرحله از مراحل ثبت برند، از زمان چاپ روزنامه رسمی مرحله اول افراد یک ماه فرصت دارند که جهت بروز هرگونه مشکل در ثبت برند خود اعتراض کنند. در صورت عدم اعتراض در این مدت، شرایط پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم فراهم شده و مجدداً با پرداخت این هزینه هفت روز بعد روزنامه نوبت دوم چاپ شده و برای شما فرستاده می شود. همچنین در این قسمت باید به پرداخت هزینه حق الثبت نیز بپردازید.

در پایانی ترین مراحل ثبت برند ضمن همراه داشتن یک نسخه از دو روزنامه رسمی، یک نسخه از اظهارنامه علامت تجاری خود و ده عدد نمونه از برند مورد نظر به اداره مالکیت معنوی بروید. حال با ارائه رسید می توانید سند برند خود را دریافت کنید.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها