مراحل و هزینه ثبت علامت تجاری بین المللی مطابق موافقتنامه مادرید

مراحل و هزینه ثبت علامت تجاری بین المللی مطابق موافقتنامه مادرید

مراحل و هزینه ثبت علامت تجاری بین المللی مطابق موافقتنامه مادرید : اگر در تجارت و کسب و کار دستی داشته باشید؛ احتمالا تاکنون در رابطه با برند و علامت تجاری مطالب زیادی شنیده اید. یک نماد یا اسم که به محصول شما هویت می بخشد.

مراحل و هزینه ثبت علامت تجاری بین المللی مطابق موافقتنامه مادرید

این نماد سبب می شود که محصول شما دارای اعتبار و ارزش کاملا متفاوتی نسبت به سایر محصولات فاقد برند باشد. برند محصول شما آن را از سایر محصولات مشابه متمایز می کند.

بنابراین باید به شکلی طراحی شود که علاوه بر جذابیت و منحصر به فردی آیینه تمام نمای محصول شما بوده و دیدن نام برند، محصول را در ذهن مخاطب تداعی کند. ثبت برند جلب اعتماد مشتریان را به همراه دارد. این مطلب در رابطه با محصولات و شرکت هایی که قصد صادرات و تجارت در عرصه بین المللی را دارند؛ از اهمیت بیشتری برخوردار است. البته باید بدانید که ثبت برند ملی و بین المللی روند کاملا جداگانه ای دارند.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش ارتباطات بین کشورهای سراسر دنیا تمایل به روابط تجاری و بازرگانی بین المللی نیز افزایش پیدا کرده است. بنابراین ضرورت ثبت علامت تجاری بین المللی بیش از پیش احساس می شود. در این مقاله به بررسی جزئیات علامت تجاری بین المللی و مراحل ثبت و هزینه های لازم جهت ثبت آن مطابق با موافقتنامه بین المللی مادرید خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید

تفاوت ثبت علامت تجاری ملی و بین المللی

زمانی که جهت ثبت علامت تجاری به صورت منطقه ای اقدام می کنید؛ در حقیقت شما تنها مورد حمایت ملی قرار خواهید گرفت. به عنوان مثال علامت تجاری ثبت شده در ایران صرفا در ایران مورد حمایت قانونی قرار می گیرد. بنابراین اگر شما قصد فعالیت در کشور دیگری را داشته باشید؛ باید به صورت متفاوتی روند ثبت برند خود را در آن کشور انجام دهید که این مسئله مستلزم صرف وقت و هزینه زیادی است. در گذشته افرادی که به فعالیت بین المللی تمایل داشتند؛ مجبور بودند که طبق قوانین موجود در معاهده پاریس برند خود را به صورت جداگانه در کشورهای مورد نظر ثبت کنند.

اما امروزه قوانین راهکار دیگری را جهت جلوگیری از این مشکل جایگزین کرده اند و آن ثبت علامت تجاری بین المللی است. در حقیقت این مشکل با تصویب موافقتنامه مادرید برطرف شد.

موافقتنامه مادرید

سیستم ثبت مادرید حاصل تصمیم جمعی گروهی از کشورهای عضو کنوانسیون پاریس است که جهت بهبود و تسهیل روند ثبت برند بین المللی تصویب شد و شامل موافقتنامه مادرید، پروتکل مربوط به آن، آیین نامه مشتمل بر پروتکل و موافقتنامه تشکیل می شود. موافقتنامه مادرید در سال ۱۸۹۱ و پروتکل مربوط به آن در سال ۱۹۸۹ تصویب شد.

در حال حاضر سیستم مادرید دارای ۱۰۶ عضو است که شامل کشورها و دفاتر منطقه ای می شود. با توجه به اینکه ایران نیز از سال ۱۳۸۲ به جمع اعضای این معاهده پیوسته است و این امکان برای افراد متقاضی وجود دارد که با یک اظهارنامه در هر تعداد از کشورهای عضو که تمایل دارند؛ علامت تجاری خود را به ثبت برسانند.

نکته مهمی که در ابتدای امر باید در نظر داشته باشید؛ این است که طبق سیستم مادریدعلامت تجاری ابتدا طبق قوانین کشور متقاضی بررسی می شود و در صورت تایید و ثبت؛ تقاضای ثبت بین المللی برند ارسال خواهد شد.

مراحل ثبت برند بین المللی

 1. درخواست کننده باید تابع یکی از کشورهای عضو معاهده مادرید بوده و متقاضی باید اقامتگاه و یا مقر موثر صنعتی و یا تجاری در آن کشور داشته باشد.
 2. پیش از ارائه درخواست برند بین المللی، برند باید در کشور فرد متقاضی ثبت شده باشد.
 3. اداره علائم تجاری کشور مبدا باید تطابق سه مورد را در ثبت ملی با درخواست بین المللی تایید کند که شامل موارد زیر است:
 • علامت موضوع درخواست اظهارنامه
 • کالاها و خدمات مورد نظر
 • صاحب علامت

مدارک مورد نیاز جهت درخواست برند بین المللی

 • تقاضانامه ثبت علامت تجاری بین المللی، خطاب به اداره ثبت علائم تجاری
 • کارت بازرگانی
 • معرفی نامه که به امضای تمامی صاحبان امضا و مدیران رسیده باشد و بر سربرگ شرکت و مزین به مهر شرکت باشد. (در مورد اشخاص حقوقی)
 • کپی از روزنامه و آگهی تاسیس شرکت
 • مدارک تشخیص هویت افراد صاحب امضا و مدیران شرکت
 • گواهی نامه ثبت شرکت در کشور مبدا
 • تکمیل فرم مخصوص پس از تعیین کشورهای مورد تقاضا
 • فرم تخمین هزینه ها
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه ثبت
 • ارائه وکالت نامه در صورت مراجعه به وکیل

هزینه ثبت علامت تجاری بین المللی

هزینه های ثبت علامت تجاری در سیستم مادرید شامل موارد زیر است:

 • حق الثبت اساسی: با هدف تامین هزینه های دفتر بین الملل
 • حق الثبت تکمیلی: به منظور انتخاب کشورهای مورد نظر جهت ثبت برند در نظر گرفته شده است و برای تمام کشورها یکسان خواهد بود.
 • حق الثبت ضمیمه ای: این هزینه زمانی اضافه می شود که تعداد محصولات ارائه شده، بیشتر از سه طبقه از طبقه بندی بین المللی باشد.

هزینه ثبت بین المللی در سیستم مادرید یکی از مزایای این سیستم است و این هزینه به نسبت هزینه قابل پرداخت در سیستم قبلی به صرفه تر محسوب می شود. زیرا متقاضی جهت ثبت علامت تجاری بین المللی خود در هر تعداد کشور که تمایل داشته باشد؛ تنها به تنظیم یک تقاضانامه نیاز دارد.

این تقاضانامه به یک زبان ( زبان انگلیسی فرانسوی و یا اسپانیایی ) تنظیم می شود و با پرداخت تعرفه آن با واحد پول سوئیس، امکان دریافت مزایای حمایتی از برند معرفی شده در کشورهای مورد تقاضا برای متقاضی فراهم خواهد شد. تغییرات احتمالی در مالکیت، نام یا آدرس متقاضی و مواردی از این دست از طریق ارسال فرم های تقاضا و با هزینه کمی قابل انجام است. همچنین هزینه های مربوط به تمدید تقاضانامه هر ۱۰ سال پرداخت می شود.

البته باید در نظر داشت که با توجه به قیمت بالای ارز در ایران هزینه ها به طور مداوم در حال تغییر است. ضمن اینکه هر کشوری با توجه به شرایط، زمان و هزینه متفاوتی را جهت ثبت برند بین المللی اعلام می کند.

نتیجه گیری

با توجه به مزایای ثبت مادرید، ثبت علامت تجاری گزینه مناسبی برای تاجران و بازرگانانی است که محصولات خود را در عرصه بین المللی عرضه می کنند. زیرا علاوه بر فواید بی نظیر استفاده از برند در ارتقا فروش و جلب مشتری ثبت برند سبب جلوگیری از اقدام احتمالی افراد سواستفاده گر از محصولات شما خواهد شد و در صورت هرگونه کپی برداری امکان پیگیری قانونی برای صاحبان برند فراهم است.

در این رابطه با مراجعه به سایت ثبت فردا ضمن کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره رایگان دریافت می کنید و در صورت تمایل از همراهی متخصصین و وکلای مجرب جهت ثبت علامت تجاری بین المللی خود کمک خواهید گرفت.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها