مزایای ثبت اختراع

مزایای ثبت اختراع

مزایای ثبت اختراع : مزایای زیادی برای ثبت اختراع (پتنت) وجود دارد؛ اما زمانی ممکن است از این مزایا بهره مند شد که اختراع را به ثبت رسانده باشید.

مزایای ثبت اختراع

اختراع به طور کلی نتیجه فکر فرد یا افرادی است که برای اولین بار فرآیند خاصی را تولید کرده و از آن به عنوان یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و غیره استفاده می کنند.

اداره مالکیت صنعتی در قبال ثبت اختراع گواهینامه ای به مخترع می دهد که یکی از مزایای آن این است که مخترع اجازه استفاده از حقوق انحصاری آن اختراع را پیدا می کند. دیگر مزایای آن چیست؟

یکی از مزایای ثبت اختراع در واقع همین حقوق انحصاری است چراکه سازنده با وجود این حقوق در صورت تولید اختراع درآمد کسب می کند.

البته این نکته را باید متذکر شد: اختراعی قابل ثبت است که دارای ابتکار جدید و همچنین کاربرد صنعتی باشد.

در ادامه با بخش های مختلف مزایای ثبت اختراع اشنا می شوید.

مزیت اول: امکان بهره برداری از تلاش های انجام شده

ثبت اختراع موجب حمایت از مخترع و اختراع او می شود. با کسب امتیاز پس از ثبت نهایی امکان بهره برداری از تلاش های انجام شده به وجود می آید و دستیابی به نتیجه میسر می شود. یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های آن بیمه شدن فعالیت مخترع است.

به این معنی که این حق به شما داده می شود که در صورت کپی ایده توسط فردی دیگر و دستکاری یا فروش آن سازنده حقوقی برای دفاع از حق خود دارد. سازنده ابزاری قدرتمند برای اقدام قانونی علیه تقلید کنندگان و سوء استفاده کنندگان را دارا است.

مزیت دوم: حق انحصاری اختراع

حق انحصاری که پیش تر در مورد آن گفتیم؛ شامل مسائلی است همچون صادرات، واردات، خرید و فروش. با توجه به این انحصارات هیچ فردی امکان دزدی ایده مخترع را ندارد. در صورت انجام این کار سازنده در دادگاه علیه او شکایت کرده و پیگیری قانونی می کند؛ بنابراین بازاری مطمئن برای سازنده به وجود میآید که در آن به راحتی به تولید بدون دغدغه می پردازد.

مزیت سوم: امکان ثبت شرکت دانش بنیان

امکان فعالیت در شرکت های دانش بنیان و ثبت این شرکت ها برای سازنده به وجود می آید ؛ البته این نکته را باید در نظر داشت که ثبت شرکت بدون اختراع دانش بنیان نیز امکان پذیر است؛ اما ثبت اختراع این کار را برای مخترع بسیار راحت تر می کند.

مزیت چهارم: تسهیلات بنیاد ملی نخبگان

مزیت چهارم به این صورت است که مخترعین به جای خدمت سربازی پروژه های کاری دریافت می کنند؛ اما این به معنی معافیت از سربازی نیست. یکی دیگر از مزایای ثبت اختراع تاثیر آن روی کنکور است. این موضوع برای مخترع مزایایی دارد و کسانی که با مشکل کنکور رو به رو هستند، یکی از راه های حل آن این روش است.

مزیت پنجم: فروش حق امتیاز اختراع

فروش حق امتیاز اختراع به اشخاص حقیقی و حقوقی یکی دیگر از مزایای ثبت اختراع است؛ البته بسیاری ترجیح می دهند که حق امتیاز اختراع را خود در اختیار داشته باشند؛ ولی فروش حق امتیاز یک امر طبیعی است و سازنده امکان فروش حق امتیاز محصول خود را دارد.

مزیت ششم: دریافت ویزای تحصیلی

ثبت اختراع از نظر ارزشی با یک مقاله ISI   برابری می کند؛ بنابراین مخترعینی که قصد ادامه تحصیل در خارج کشور را دارند، دانشگاه های مختلفی آن ها را برای ارتقا توانایی پذیرا هستند. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که ثبت اختراع بسیار سریع تر از ثبت مقاله صورت می گیرد؛ همچنین قابلیت ترجمه اختراع برای سازمان ها و دانشگاه های خارجی میسر است.

پس اگر شما قصد ادامه تحصیل در کشور دیگری را دارید، یکی از راه های آن ثبت اختراع به شمار می رود.

مزیت هفتم: امکان دریافت وام از صندوق حمایت از پژوهشگران

امکان دریافت وام برای ثبت اختراع نیز وجود دارد؛ البته روش های مختلفی برای دریافت کمک مالی هستند. یکی از این روش ها ماده ۷ آیین نامه اجرایی حمایت از شرکت های دانش بنیان است که پیشتر در مورد آن گفتیم. موارد دیگری نیز وجود دارند که یکی از آن ها تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی (وابسته به معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری) است.

مزیت هشتم: امتیاز جهت استخدام

ثبت اختراع همواره یکی از امتیازها برای استخدام در بازار کار به حساب می آید. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که سازنده از موقعیت بهتری در بازار برخوردار است. این مزیت امتیازهای فراوانی را برای مخترع به وجود می آورد. بسیاری از شرکت ها و سازمان های دولتی موقعیت های خوبی برای مخترعین دارند و این افراد در اولویت استخدام قرار می گیرند.

مزیت نهم: امکان شرکت در جشنواره های بین المللی و ملی و اختراعات و نوآوری ها

یکی دیگر از مزایای ثبت اختراع امکان شرکت در جشنواره های بین المللی نظیر جشنواره خوارزمی است.

جشنواره خوارزمی یکی از معتبرترین جشنواره های علمی در رشته های مختلف است. مخترعین برتر شانس بیشتری برای برنده شدن دارند.

برگزیدگان این جشنواره از حمایت کنکوری نیز برخوردار می شوند.

نتیجه گیری:

در دنیای مدرن مخترع با تهیه سرمایه اولیه توسط خود پس از ثبت اختراع از سود بیشتری بهره می برد.

در صورت صرف زمان کافی و ثبت اختراع کاربردی امتیاز های زیادی شامل حال مخترع می شود؛ از جمله امتیاز انحصاری خرید و فروش و رقابت در بازار با امنیت شغلی بالا. به محض ثبت اختراع هرگونه کپی برداری و دستکاری آن پروژه پیگرد قانونی دارد. در این شرایط سازنده با خیال راحت به رقابت در بازار کار می پردازد.

علاوه بر مزایای نام برده امکان ثبت شرکت دانش بنیان برای مخترع آسان است. هرگونه خرید و فروش و صادرات و واردات که در زمینه محصول اختراع شده انجام شود، امتیاز انحصاری سازنده به شمار می رود و مخترع اختیار فروش این امتیاز را دارد.

در صورتی که سازنده برای ارتقا عملکرد خود قصد تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را داشته باشد، اختراع ثبت شده وی با مقاله ISI  برابری می کند.

امکان استخدام در بازار کار نیز برای سازنده به راحتی میسر شده و در جشنواره های ملی وارد می شود.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها