معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود چیست؟ ثبت شرکت دارای حساسیت بالایی است. اگر شرکت با مسئولیت محدود را برای فعالیت خود مناسب می دانید بهتر است معایب آن را هم در نظر بگیرید. برای بررسی معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود، بهتر است از ویژگی های این نوع شرکت ها اطلاع داشته باشیم. زیرا باید تصمیم درستی در مورد ثبت شرکت خود اتخاذ کنیم.

معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

همانگونه که می دانید شرکت با مسئولیت محدود یک شرکت تجاری است. فعالیت این شرکت باید دارای ماهیت مالی و سود آوری تجاری باشد.

بیشترین میزان ثبت شرکت در کشور در قالب شرکت با مسئولیت محدود صورت می گیرد. زیرا ثبت آن سریع تر و آسان تر از شرکت های دیگر انجام می شود. به همین خاطر بر خود واجب دانستیم معایب این نوع شرکت را با شما عزیزان مطرح کنیم. در صورتی که نیاز به مشاوره داشتید با مشاوران سایت ثبت فردا مشورت کنید.

معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود را بشناسیم!

ثبت شرکت با مسئولیت محدود همان قدر که مزایای زیادی دارد ممکن است معایبی نیز داشته باشد. ۶ دلیل عمده برای این موضوع وجود دارد که در بلند مدت شما را به چالش خواهد انداخت. این ۶ عامل عبارت هستند از تعداد موسسین، سرمایه و تضامین، نقل و انتقال سهم الشرکه و اختیارات که به صورت جداگانه به آن می پردازیم.

تعداد شرکا اعتماد را کم می کند

طبق قوانین ثبت شرکت ها، شرکت با مسئولیت محدود با حداقل ۲ نفر قابل  تاسیس است و امکان آن وجود دارد که مدیران شرکت نیز همان دو نفر موسس به شکل های موظف و غیر موظف باشند. این شرکت حق دارد مدیران خود را از خارج از شرکا نیز انتخاب و منصوب کند.

قابلیت ثبت با تعداد افراد کم در ثبت این نوع از شرکت یکی از معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. این موضوع از اعتبار شرکت می کاهد؛ زیرا باعث سو استفاده برخی سود جویان خواهد شد. اگر در قوانین حداقل تعداد شرکا در این نوع از شرکت بالاتر بود، امکان تصمیم گیری، سرمایه گذاری و همچنین اطمینان افراد طرف قرارداد بیشتر می شد.

با اینکه تعداد افراد در تاسیس شرکت ۲ نفر است ولی با خروج یا فوت یکی از شرکا شرکت منحل نخواهد شد. با این حال پیگیری اخذ مطالبات طلبکاران از شخص فوت شده امکان پذیر نیست. برای انحلال شرکت باید مراحل آن را طی کرد.

سرمایه واقعی شرکت مشخص نیست

میزان سرمایه در شرکت های با مسئولیت محدود مشخص نشده است و با مبالغ پایین نیز قابلیت ثبت دارد. مبالغ آورده موسسین در هیچ جا بلوکه نمی شود و هیچ اوراق مشارکت و سندی به آن تعلق نمی گیرد. در این صورت مدرکی برای وجود سرمایه و اثبات آن نیست.

در این حالت تشخیص درستی آورده سرمایه گذاران امکان ندارد و بسیاری از افراد به صورت سوری مبلغ سرمایه را در اساسنامه وارد می کنند. در صورتی که در شرکت های دیگر مانند سهامی خاص ۳۵% سرمایه تا زمان ثبت شرکت در بانک می ماند و مدارک آن باید به اداره ثبت شرکت ها ارائه شود. در غیر این صورت شرکت سهامی خاص ثبت نخواهد شد.

از این رو باید گفت از عمده ترین معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود امکان حقیقت نداشتن سرمایه شرکت است. در حالی که هیچ راهی برای اثبات صحت آن وجود ندارد و افراد کلاه بردار از این شیوه برای ثبت شرکت و سودجویی خود استفاده می کنند.

امکان وصول مطالبات وجود ندارد

شرکا به میزان سرمایه آورده خود در شرکت نسبت به اشخاص ثالث و دیون شرکت تضمین دارند. چنانچه افراد طرف قرارداد با شرکت مطالباتی بیش از سرمایه شرکت یا سهم شرکا داشته باشند و شرکت تعهدات خود را انجام ندهد، امکان مطالبه آن وجود ندارد. به همین دلیل افراد دارای کسب و کار، کمتر به شرکت های با مسئولیت محدود اعتماد می کنند.

در انتخاب اسم محدودیت دارید

در شرکت با مسئولیت محدود باید عبارت «با مسئولیت محدود» در نام شرکت قرار گیرد. برای اینکه افرادی که می خواهند با شرکت کار کنند از این موضوع اطلاع داشته و در اعتماد به شرکت اختیار داشته باشند.  این موضوع ممکن است از زیبایی نام شرکت بکاهد و آن را بسیار طولانی می کند. از معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید گفت در صورتی که این مهم انجام داده نشود شرکت به شکل تضامنی تغییر پیدا می کند که برای شرکا مشکل ساز خواهد بود.

علاوه بر این اگر در مرحله نام شرکت اسم یکی از شرکا جای داده شود شرکت ماهیت مسئولیت محدود خود را از دست می دهد و برای آن یک نفر به شکل شریک تضمینی عمل خواهد کرد. در نهایت تضمین پرداخت کلیه بدهی و دیون افراد طرف قرارداد به عهده آن شخص خواهد بود.

مشکلات مربوط به نقل و انتقال سهام

نقل و انتقال سهام در شرکت های با مسئولیت محدود به راحتی انجام نمی شود. در صورت درخواست نقل و انتقال یکی از شرکا، صورتجلسه آن باید مورد تایید و توافق سه چهارم شرکا باشد.

از آنجایی که در شرکت های با مسئولیت محدود حدی برای تعداد سهامداران و شرکا در نظر گرفته نشده است اگر تعداد آنان زیاد باشد امکان تشکیل جلسه و جلب نظر اکثر آنان برای نقل و انتقال کار آسانی نخواهد بود.

در صورت کم بودن تعداد شرکا نیز شما در نقل و انتقال سهام خود آزاد نخواهید بود و باید آرای آنان را به نفع خود برگردانید و صورتجلسات را به امضای اکثر شرکا برسانید. این خود یکی از معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود است.

اختیارات مدیران محدود است

در شرکت های با مسئولیت محدود مدیران توانایی بالا بردن سرمایه توسط شرکا را بدون توافق آنها ندارند. حداکثر شرکا حق تصمیم گیری در امور سهم الشرکه یکدیگر را ندارند؛ به عنوان مثال زمانی که همه شرکا سرمایه خود را افزایش دهند و یک نفر راضی به بالا بردن سهم الشرکه خود نباشد، شرکا حق مجبور کردن شریک خود را برای بالا بردن سهم الشرکه ندارند.

در شرکت با مسئولیت محدود همه مدیران اختیارات یکسان دارند. مگر اینکه در اساسنامه اختیارات هر مدیر را مشخص کرده باشند.

در پایان

معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود را بررسی کردیم. تصمیم در مورد انتخاب قالب شرکت برای نوع کسب و کار به عهده صاحبان کسب و کار است. آنها با دانایی و مشاوره درست باید بهترین تصمیم را برای خود و شرکا بگیرند. چرا که اقدام امروز آنها تاثیر به سزایی در رشد و موفقیت شرکت خواهد داشت.

ما در سایت ثبت فردا آگاهی کامل از چگونگی روند حقوقی ثبت شرکت را در اختیار شما خواهیم گذاشت. در صورتی که به کمک نیاز داشتید مشاوران ما شما را یاری خواهند داد.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها