نام‌گذاری ثبت شرکت

نام‌گذاری ثبت شرکت

ضرورت و اهمیت نام‌گذاری ثبت شرکت

در واقع زمانی که سودآوری اقتصادی و بازده زیاد سرمایه برای صاحبان شرکت اهمیت می‌یابد، باید بدانند که نام‌گذاری ثبت شرکت یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین مولفه برای نیل به مقصودشان می‌باشد. در حالت کلی در رابطه با اهمیت این امر می‌توان گفت که اگر نام انتخاب شده مناسب نباشد و از استراتژی بازاریابی مناسب پشتیبانی ننماید،

می‌تواند سبب بروز شکستی جبران ناپذیر برای شرکت شود. در تعبیری دیگر در رابطه با عدم انتخاب نام مناسب برای شرکت آمده است، که این امر زمینه به قعر افتادن شرکت را فراهم می‌کند. لازم به ذکر است که افراد باید در هنگام نام‌گذاری ثبت شرکت به ارزشمند بودن نام توجه نمایند، از سویی دیگر نام انتخابی باید نمایش دهنده تجربه شرکت بوده و متمایز از نام سایر خدمات و محصولات باشد. با توجه به قوانین تجارت کشور ایران نام‌گذاری ثبت شرکت باید دربردارند ریشه فارسی بوده و با فرهنگ انقلاب اسلامی نیز مطالبقت داشته باشد.

همچنین کوتاه و با معنا بودن اسامی انتخاب شده سبب افزایش سودآوردی و بازده اقتصادی بسیار منحصربفردی برای صاحبان شرکت خواهد شد. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که نام‌گذاری ثبت شرکت باید به صورتی انجام شود که نشان دهنده نوع فعالیت و کسب و کار تجاری شرکت باشد.

نام‌گذاری ثبت شرکت یکی از فرایندهای مهم و در عین حال پیچیده ثبت شرکت می‌باشد. اهمیت این مرحله تاجایی است که بسیاری از افراد زمان و انرژی زیادی را برای انتخاب نام مناسب برای شرکت صرف می‌نمایند، زیرا می‌دانند که این امر کلید موفقیت کسب و کار و فعالیت تجاری آن‌ها می‌باشد. لازم به ذکر است اگر مرحله نام‌گذاری ثبت شرکت بدون پشتیبانی از استراتژی بازاریابی مناسب انجام گیرد، علاوه بر مشکلات مذکور، صاحبان شرکت را مجبور به تغییر نام شرکت خواهد کرد، که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیاد و نیز طی مراحل بسیار پیچیده اداری می‌باشد. با توجه به موارد مذکور در ادامه مقاله شرایط و نکات مهم در خصوص نام‌گذاری ثبت شرکت آورده شده است.

نام‌گذاری ثبت شرکت

نام‌گذاری ثبت شرکت

مروری بر شرایط نام‌گذاری ثبت شرکت

همانطور که قبلا بدان اشاره شد، طبق قوانین تجارت کشور ایران در نام‌گذاری ثبت شرکت باید مواردی نظیر داشتن ریشه فارسی و مطابقت با فرهنگ انقلاب اسلامی مورد توجه صاحبان شرکت قرار بگیرد. لازم به ذکر است در این مرحله، سامانه ثبت شرکت پنج نام پیشنهادی را از صاحبان شرکت درخواست می‌نماید، که صاحبان شرکت باید با توجه به اولویت مورد نظر خود نام‌های پیشنهادی را در فیلدهای موجود وارد نمایند. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که استفاده از اسامی مربوط به ارگان‌های دولتی غیرقانونی بوده و پیگرد قانونی دارد. در حالت کلی می‌توان گفت که اغلب کارشناسان الگوی نامگذاری زیر را پیشنهاد می‌کنند(خاص-عام-خاص-خاص). همانطور که در این الگو مشاهده می‌شود بهتر است نام انتخاب شده سه سیلابی یا بیشتر باشد. لازم به ذکر است پس از تایید نام انتخابی شرکت توسط مراجع ذی‌صلاح، امکان انتقال آن به غیر وجود نخواهد داشت، حتی در صورت تنظیم سند رسمی، این اجازه به صاحبان شرکت داده نخواهد شد. در حالت کلی با توجه به ظرافت و حساسیت موجود در نام‌گذاری ثبت شرکت، پیشنهاد می‌شود با کارشناسان و افراد متخصص در این زمینه مشورت شود. در ادامه نکات بسیار مهم در رابطه با نام‌گذاری ثبت شرکت به اختصار آورده شده است.

نکات مهم و اساسی در رابطه با نام‌گذاری ثبت شرکت

۱-حصول اطمینان از عدم تکراری بودن نام انتخابی از طریق مراجعه به سایت  .www.ilenc.ir

۲-در صورت استفاده از اعداد در نام شرکت، باید به صورت حروفی آورده شوند نه به صورت عددی.

۳-استفاده از نام‌های شهدا و ایثارگران منع قانونی داشته و در صورت عدم رعایت افراد خاطی تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

۴-عدم استفاده از اسامی شعرا، دانشمندان، کاشفان، نخبگان و… که معاصر با ما می‌باشند.

۵-ممنوعیت استفاده از حروف اختصاری در نام شرکت.

۶-دقت به عدم وجود تضاد میان نام شرکت و فعالیت تجاری آن.

۷-استفاده از نام شرکا در هنگام نام‌گذاری ثبت شرکت غیرتضامنی مجاز نمی‌باشد، زیرا در غیر این صورت مسئولیت شرکت به صورت تضامنی خواهد شد.

۸-در صورت استفاده از واژه مهندس یا مهندسین در هنگام نام‌گذاری ثبت شرکت، ارائه مدارک الزامی می‌باشد.

۹-امکان استفاده از اسامی محل یا مناطق در نام شرکت زمانی امکان‌پذیر می‌باشد که شرکت در آن محل یا منطقه واقع شده باشد.

۱۰-برای جلوگیری بروز مشکلات حقوقی، استفاده از واژه‌هایی نظیر ایران، کشور، ملت و… در نام‌گذاری ثبت شرکت مجاز نمی‌باشد.

۱۱- در شرکت‌های سهامی عام و خاص واژه “عام و خاص” باید بلافاصله پس از اسم شرکت و یا قبل از اسم شرکت آورده شود.

۱۲- جهت نام‌گذاری ثبت شرکت تعاونی، دریافت نامه حاوی نام پیشنهادی از سوی وزارت تعاون الزامی می‌باشد.

۱۳-تخصیص عین نام انتخاب شده، به سایر شعبات و نیز نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی امکان‌پذیر می‌باشد.

۱۴-استفاده از اسامی ائمه برای ثبت شرکت‌های خیریه، زیارتی و فرهنگی پس از اخذ مجوز از مراجع‌ذی صلاح امکان‌پذیر است.

۱۵-استفاده از اسامی مغایر با نظم عمومی و اخلاق مذهبی تایید نخواهد شد و منع قانونی دارد

نام‌گذاری ثبت شرکت

نام‌گذاری ثبت شرکت

سوالات متداول صاحبان شرکت در مورد نام‌گذاری ثبت شرکت

افرادی که قصد ثبت شرکت خود را دارند و در مرحله نام‌گذاری ثبت شرکت خود هستند، لازم است پیش از انجام هر گونه اقداماتی به سوالات زیر پاسخ دهند. به عبارت دیگر پاسخ به سوالات زیر سبب خواهد شد که صاحبان شرکت در انتخاب نام مناسب برای شرکت خود دچار سردرگمی و اتلاف وقت و هزینه نشوند.

-نام انتخاب شده به چه میزان در موفقیت شرکت تاثیرگذار می‌باشد؟

-آیا نام انتخاب شده برای انجام فعالیت تجاری شرکت، محدودیتی ایجاد خواهد نمود؟

-نام انتخاب شده بر موضوع فعالیت تجاری شرکت تاکید می‌کند؟

-آیا نام انتخاب شده به اندازه کافی جذاب و بامعنا است که سبب جلب مشتری شود؟

نام‌گذاری ثبت شرکت

نام‌گذاری ثبت شرکت

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک  ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها