نمونه قرارداد اجاره برند

سامانه استعلام برند تجاری -

نمونه قرارداد اجاره برند

برند یا نام تجاری یک بخش مهم در پیشرفت هر نوع کسب و کاری است که صاحبان تجارت ها باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند. حتی اگر شما صاحب یک برند ایده آل باشید اگر تبلیغات مناسبی را برای برند خود انجام ندهید ممکن است برند شما نتواند مزیت هایی را که به خاطر آن ایجاد شده است را بروز دهد.

اما گاهی پیش می آید که بنا به دلایل مختلف برخی از صاحبان یک برند خوب تمایل نداشته باشند که بیشتر از این در حوزه جاری، فعالیت داشته باشند. در این صورت متقاضیان بسیاری وجود دارند که تمایل دارند این برند را از آن خود کنند. نقل و انتقال مالکیت برند یا اجاره آن مسائلی است که در این گونه موقعیت ها پیش می آید. در این مقاله نمونه قرارداد اجاره برند را قرار داده و تلاش داریم تا شما را با شرایط این قرارداد آشنا کنیم. به این نوع قرارداد تجاری، قرارداد صلح گفته می شود. در طی این قرارداد فردی که قصد انتقال مالکیت را دارا است مصالح و فردی که قصد دریافت مالکیت برند را دارد، متصالح می نامند.

تفاوت انتقال مالکیت برند و اجاره برند

اگر شما قصد ادامه کار با برند تولیدی تان را ندارید می توانید آن را به صورت کامل به فرد دیگری واگذار کنید، در این صورت باید نمونه قرارداد اجاره برند را تهیه نموده و کارهای انتقال مالکیت را به صورت قانونی انجام دهید. پس از نقل و انتقالات شما دیگر هیچ حقی نسبت به برند نخواهید داشت و نمی توانید فعالیت با این برند را انجام دهید. هر گونه اقدامی از جانب شما در این خصوص تخلف محسوب می شود.

اگر شما قصد ندارید با برند خود کار کنید اما در صورتی که تمایل ندارید که مالکیت آن را از دست دهید، قادر خواهید بود برند خود را به شخص سومی اجاره دهید. یعنی شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی این اجازه را خواهند داشت تا با برند مورد نظر فعالیت هایی را انجام دهند در صورتی که شما هنوز مالک اصلی این برند هستید. در این حالت نیز باید قراردادی مابین شما و شخص یا اشخاص سوم بسته شود که در بندهای آن مبلغ اجاره و مدت زمان آن به طور دقیق مشخص شده باشد.

توجه داشته باشید که در هر یک از موارد نام برده شده، اگر نمونه قرارداد اجاره برند مابین شما به صورت رسمی نباشد، خلاف قوانین ثبت برند بوده و عواقب ناشی از این تخلف گردن شما خواهد بود. زیرا اگر فردی با برندی که به نام شما است تخلفی انجام دهد، شما نیز در این زمینه مسئولیت خواهید داشت و باید پاسخگو باشید. بنابراین اگر قصد واگذاری برند خود را دارید این کار را قانونی انجام دهید. از طرفی در هنگام اجاره برند از صحت و سلامت فرد مذکور اطمینان حاصل نمائید.

نمونه قرارداد اجاره برند

مشخصات مورد نیاز در نمونه قرارداد اجاره برند

همانطور که در نمونه موجود مشاهده می کنید این نمونه قرارداد دارای ماده ها و بندهای مختلفی است که باید بین دو طرف معامله مورد توافق قرار بگیرد تا اجاره برند صورت بگیرد. این قرار داد شامل مشخصات هویتی موجر و مالک بوده و درباره مدت اجاره، میزان اجاره بها و نحوه پرداخت آن اطلاعاتی را دریافت و ثبت خواهد کرد تا تمام جوانب قانونی کار سنجیده شود.

مشخصات موجر

در این ماده که ماده اول این نمونه قرارداد اجاره برند است، موجر باید اطلاعات دقیق و صحیحی را وارد نماید. در نظر داشته باشید که از صحت اطلاعات ورودی اطمینان حاصل کنید تا در پیگیری های بعدی با مشکلی در این خصوص مواجه نشوید. توجه داشته باشید که اگر مالک برند بیش از یک نفر باشد باید اطلاعات تمام مالکان حقیقی و حقوقی در این قسمت ثبت شود.

در واقع موجر شخصی است که مالکیت برند را در اختیار داشته و تمایل دارد آن را به فرد دیگری انتقال دهد. در این قسمت باید اطلاعاتی مانند نام، شماره شناسنامه، کد ملی، کد پستی، محل سکونت، شماره تلفن را وارد نمائید. از طرفی مالک برند باید کد اقتصادی حوزه فعالیت خود را مشخص کرده و مدیریت یا نمایندگی برند را معرفی نماید.

مشخصات مستأجر

مستأجر شخصی است که قصد اجاره برند را دارد. در این قسمت نیز باید مشخصات فردی مستأجر یا مستاجرین به طور دقیق وارد شود. اطلاعات مورد نیاز در این بخش نیز همانند اطلاعات موجر خواهد بود که در هنگام ورود باید از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل نمائید. در تبصره ای از این ماده عنوان شده که باید یک کپی معتبر از آخرین آگهی چاپ شده در روزنامه های رسمی تهیه شده و به صورت پیوست به قرارداد باشد. این مدرک گواهی تأیید سمت امضاءکنندگان قرارداد است.

موضوع معامله در نمونه قرارداد اجاره برند

در ماده دوم این قرارداد شما باید موضوع قرارداد را مشخص نمائید. برای این منظور باید نام یا علامت تجاری شکه قصد واگذاری دارید را مشخص کنید. پس از وارد کردن نام تجاری، باید شماره ثبت موجود در گواهی ثبت برند و سری آن را در متن قرارداد وارد نمائید. این قرارداد طبق نظارت های سازمان مالکیت صنعتی عقد خواهد گردید بنابراین باید بند مذکور درباره نوع این شرکت و اداره را در نمونه قرارداد اجاره برند ثبت نمائیم.

شما در متن موضوع معامله اعلام خواهید داشت که قصد دارید حق استفاده و بهره برداری از برند خود را به شخص مذکور اعطا نموده و شما به عنوان مالک برند دیگر قادر به استفاده از برند نخواهید بود. اگر متن قرارداد را این گونه تنظیم نمائید، اجاره برند به صورت انحصاری خواهد بود. اما اگر در قسمت های مختلف شخص یا اشخاص دیگری را نیز معرفی کنید اجاره انحصاری نبوده و افراد نام برده نیز اجازه بهره برداری و استفاده از برند را خواهند داشت.

در صورتی که اجاره نامه شما به صورت انحصاری باشد، شما پس از تاریخ امضا قرارداد به هیچ عنوان حق استفاده از این برند را در خدمات و محصولات خود نخواهید داشت. هر گونه اقدامی در این جهت خلاف قوانین ثبت برند بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

پیوست های قانونی

شما پس از پر کردن بندهای مختلف این قرارداد باید اسناد و مدارکی را آماده سازی کرده و به همراه این نمونه قرارداد اجاره برند همراه نمائید. گفتنی است که مرجع رسمی و قضائی که وظیفه نظارت بر این نوع قراردادها را دارد، اداره مالکیت معنوی بوده که این مدارک در واقع به این مراکز ارسال خواهد شد تا تاییدیه نهایی آن ها ابلاغ شود.

یک کپی معتبر از آخرین تغییرات هر دو طرف قرارداد که در روزنامه های رسمی منتشر شده، باید تهیه شود. همچنین گواهی ثبت برند که دارای شماره ثبت و سری رسمی و قانونی باشد نیز از ملزومات نمونه قرارداد اجاره برند است که باید به همراه قرارداد وجود داشته باشد. هر نوع سند یا مدرکی که بین طرفین در این قرارداد امضا می شود باید به این قرارداد پیوست شود.

مبلغ و طریقه پرداخت

یکی دیگر از مهم ترین بخش های هر نمونه قرارداد اجاره برند تعیین مبلغ به حروف و رقم و طبق ارز معتبر و رایج کشور است. این مبلغ به صورت توافقی میان طرفین بوده و هیچ مبلغ ثابتی در این خصوص وجود ندارد. در این وضعیت معمولاً مبلغ کلی در چند نوبت بین مصالح و متصالح رد و بدل می شود. به همین دلیل این پرداخت ها تقسیم بندی شده و در متن قرارداد این نوع تقسیم بندی ها باید درج شود. همچنین در صورتی که یک یا چند فقره چک بین طرفین رد و بدل می شود یک رونوشت از آن و تاریخش باید در قرار داد ذکر شود.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به   ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها