هزینه های مربوط به ثبت اختراع

هزینه های مربوط به ثبت اختراع

هزینه های مربوط به ثبت اختراع : اختراع مفهومی است که به یک نگاه نو و کاربردی به حل یک مشکل اشاره می کند. مهمترین خصوصیت این نگاه و ایده تازگی و نو بودن آن است؛ به این معنی که هیچ شخصی پیش از این نباید اقدام به ثبت آن کرده باشد؛ دیگر اینکه اختراع باید کاربردی باشد که سرمایه گذاران این امکان را داشته باشند از آن در صنعت و اقتصاد بهره ببرند و به بیان دیگر اختراع نباید صرفا علمی و روی کاغذ تعریف شده‎ باشد.

هزینه های مربوط به ثبت اختراع

ممکن است شخصی که اقدام به ثبت اختراع می کند، خود مخترع نباشد؛ با این وجود متقاضی ثبت اختراع یا نماینده قانونی او یا کسی که وکالت او را بر عهده دارد، باید هزینه های مشخصی را جهت ثبت و نگهداری اختراع پرداخت کند. در ادامه به لزوم پرداخت و میزان حدودی مبالغ آن اشاره می شود.

هزینه های مربوط به ثبت اختراع شامل چه مواردی می شود؟

خوب است که بدانید، اختراع از زمان ثبت تا مدت ۲۰ سال دارای اعتبار است؛ البته این اعتبار باید به صورت سالانه در ازای دریافت مبالغی تمدید شود؛ در غیر این صورت اختراع از درجه اعتبار ساقط می شود؛ بنابراین اختراع علاوه بر هزینه های مربوط به ثبت هزینه های دیگری نیز تحت عنوان هزینه تمدید یا نگهداری را به همراه دارد.

لازم به ذکر است که در این نوشته تنها به میزان حدودی و بخش های هزینه بر اشاره می شود. اطلاعات دقیق در این خصوص در وبسایت مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موجود است و اطلاعاتی که در ادامه می خوانید، تفسیر و توضیحی از همان مطالب اصلی است.

حق ثبت اظهارنامه و اظهار نامه تقسیمی

وبسایت مالکیت معنوی این بخش و تمامی هزینه های مربوط به ثبت اختراع را به دو بخش حقیقی و حقوقی تقسیم کرده است. منظور از شخصیت حقیقی اشخاص عادی که کد ملی مجزا ارند، است. مفهوم شخص حقوقی نیز به ارگان ها، ادارات، شرکت ها و غیره اشاره دارد.

در این بخش هزینه های شخص حقوقی حدودا ده برابر شخص حقیقی درج شده است.

هزینه ثبت سالانه

در بخش هزینه ثبت سالانه سال اول تا پنجم مدت اعتبار اختراع هر سال یک مبلغ ثابت باید پرداخت شود؛ در صورتی که در سال های ششم تا دهم، از سال یازدهم تا پانزدهم و از سال شانزدهم تا بیستم در هر دوره مبلغی بر میزان اولیه افزوده می شود. لازم به ذکر است که در این بخش نیز هزینه اشخاص حقوقی ده برابر اشخاص حقیقی تعیین شده است.

اگر هزینه تمدید سالانه پرداخت نشود، شامل جریمه می شود. این مبلغ در سایت مالکیت معنوی معادل نیمی از قسط سالانه در دوره های پنج ساله تعیین شده است؛ در صورتی که مالک اختراع یا شخصی که نماینده قانونی او است تا مدت زمان شش ماه بعد از مهلت یکساله تمدید هزینه های ثبت سالانه را به همراه جریمه های مشخص شده را پرداخت کند، ثبت اختراع همچنان دارای اعتبار می ماند.

هزینه های ثبت ابتدایی اختراع

این دسته از هزینه های مربوط به ثبت اختراع شامل موارد زیر می شود:

 • هزینه استعلام جهت انتقال، اجازه بهره برداری یا اعراض
 • حق ثبت انتقال قرارداردی و قهری
 • حق ثبت مجوز بهره برداری یا فسخ و خاتمه آن که برابر نیمی از هزینه انتقال قراردادی و قهری است
 • هزینه هر بار اصلاح اظهارنامه و ضمائم آن که معادل حق ثبت اظهار نامه است
 • حق ثبت انتقال اظهارنامه یا اجازه بهره برداری از آن
 • حق ثبت تغییرات به غیر از انتقال مالکیت و اجازه بهره برداری
 • هزینه صدور گواهی المثنی
 • هزینه رونوشت مصدق
 • هزینه اخذ تاییدیه تسلیم اظهارنامه یا صدور گواهی نامه اختراع
 • هزینه رسیدگی به اعتراض رد ثبت که توسط کمیسیون اخذ می شود
 • هزینه رسیدگی به اعتراض تقاضا ثبت
 • ودیعه تسلیم دادخواست ابطال به دادگاه
 • هزینه بررسی اظهارناه ثبت بین المللی به عنوان اداره مبدا

 هزینه های مربوط به ثبت اختراع برای متقاضیان خارجی

در خصوص متقاضیانی که مقیم خارج از کشور هستند و در اجرای مقررات کنوانسیونی پاریس تقاضاهای خود را به طور مستقیم به مرجع ثبتی یا همان اداره ثبت اختراعات اداره کل مالکیت صنعتی تسلیم می کنند، باید معادل ریالی که در جدول هزینه های ثبت اختراع در وبسایت مالکیت صنعتی درج شده است را براساس نرخ رسمی پرداخت کنند.

ثبت فردا همراه مطمئن ثبتی شما

ضمن مطالعه این نوشته حتما به این نتیجه رسیده اید که ثبت اختراع نیز همانند هر فرآیند اداری دیگری به صرف زمان زیادی احتیاج دارد؛ همچنین سلسله مراتب طولانی و مختلفی دارد که باید درست و به موقع پیگیری شود که مراحل به خوبی ادامه پیدا کند و به سرانجام مناسب و مدنظر صاحب اختراع برسد.

با این وجود ممکن است برخی از افراد فرصت و یا دانش کافی جهت انجام آن را نداشته باشند؛ در نتیجه در هر مرحله نقص هایی اتفاق می افتد که موجب تاخیر در مراحل کلی می شود.

ثبت فردا دارای وکلا و کارشناسان حرفه ای و باتجربه در زمینه ثبت اختراع و کلیه مسائل مربوط به آن است. با سپردن امور حقوقی و ثبتی خود به این کارشناسان از انجام درست و به موقع ثبت اختراع خود مطمئن می شوید؛ ضمن اینکه از هزینه های مربوط به ثبت اختراع نیز به درستی اطلاع پیدا می کنید و نیازی به پرداخت جریمه و هزینه های جانبی دیگر ندارید.

در پایان…

به طور کلی خود مخترع یا نماینده قانونی او که قصد به ثبت رساندن اختراع را دارد، باید با پرداخت هزینه های مشخصی مراحل ثبت و تمدید اختراع را پیگیری کند؛ به این معنی که اختراع در هنگام ثبت از بابت اظهارنامه و دیگر مدارک نیاز به پرداخت هزینه های مشخصی دارد که براساس آنچه در بخش مالکیت معنوی سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای اشخاص حقوقی ده برابر اشخاص حقیقی برآورده شده است.

این مبالغ تماما در داخل جدول هزینه های این سایت درج می شود. در خصوص هزینه های تمدید که در طول ۲۰ سال اعتبار اختراع ادامه دارد، هر پنج سال مبلغی مازاد به مبلغ پنج سال قبل اضافه می شود؛ در صورتی که صاحب اختراع پرداخت این هزینه ها را انجام ندهد، حق امتیاز او از بین می رود؛ اما اگر حداکثر تا مدت زمان شش ماه هزینه سالانه و جریمه مشخص شده را به طور کامل پرداخت کند، اعتبار اختراع ادامه پیدا می کند.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها