ویژگی های شرکت مسئولیت محدود

ویژگی های شرکت مسئولیت محدود

ویژگی های شرکت مسئولیت محدود

شرکت مسئولیت محدود یکی از رایج ترین و بهترین شرکت های بازرگانی در کشور ایران به شمار می رود که بسیاری از افراد برای ثبت چنین شرکتی اقدام می کنند. یکی از مهمترین ویژگی های این شرکت این است که بین اعضای خانواده و یا فامیل این شرکت را می توایند تشکیل دهید و به ثبت برسانید. شرکت مسئولیت محدود در این چند سال بسیار رایج شده است و افراد زیادی برای ثبت چنین شرکتی اقدام کرده اند. آمار ثبت شرکت ها در کشور ایران چنین نشان می دهد که ثبت شرکت مسئولیت محدود نسبت به شرکت های دیگر بسیار بیشتر بوده است.
به موجب ماده ۹۴ قانون تجارت شرکت مسئولیت محدود یکی از شرکت هایی می باشد که بین دو یا بیشتر از دو نفر برای فعالیت های تجاری تشکیل می شود و هر یک از افرادی که در این شرکت به عنوان شرکاء شمار می رود به میزان سهم و سرمایه ای که در شرکت گذاشته است باید پاسخگوی تعهدات و قروض شرکت باشد. یکی از ویژگی های مهم این شرکت بسیار یاز افراد از آن آگاهی ندارند این است که میزان سرمایه اولیه در این شرکت مشخص شده نمی باشد و شما می توانید هر مبلغی را که مایل هستید را به عنوان سرمایه اولیه در این شرکت قرار دهید.
شرکت مسئولیت محدود اولین باری که در کشور ایران به تصویب رسید در ۱۲ فروردین سال ۱۳۰۴ بود که به موجب قانون تجارت ۱۳۱۱ آن را به رسمیت شناختند و افراد بسیاری از آن زمان اقدام به تاسیس این شرکت کردند. یک از ویژگی های مهم و اساسی این شرکت این است که با وجود گذشت چندین سال تمامی قوانین که در این شرکت وجود دارد تغییر نکرده است، با این حال که میزان فعالیت های شرکت گسترده تر شده است ولی قوانین آن همانگونه باقی مانده است.

ویژگی های شرکت مسئولیت محدود
ویژگی های شرکت مسئولیت محدود

ویژگی های شرکت مسئولیت محدود :

شرکت مسئولیت محدود در واقع یکی از شرکت هایی می باشد که فعالیت اصلی آن تجاری است و به عبارتی باید بدانید که فعالیت آن نباید چیزی جز ارو تجاری باشد، چرا که بر این اساس تاسیس می شود. به همین دلیل شرکت مسئولیت محدود تفاوت بسیاری با شرکت سهامی دارد چرا که شرکت های سهامی می توانند در امور تجاری و غیرتجاری فعالیت کنند ولی به اصطلاح شرکت تجاری می باشد ولی شرکت هایی که با مسئولیت محدود هستند تنها در زمینه تجاری می توانند فعالیت کنند.
یکی دیگر از ویژگی های شرکت مسئولیت محدود که موجب شده است با دیگر شرکت های تجاری تفاوت بارزی داشته باشد این است که این شرکت هم به شرکت های سرمایه بسیار نزدیک می شود و هم به شرکت هایی که برای اشخاص هستند.

ویژگی های شرکت مسئولیت محدود
ویژگی های شرکت مسئولیت محدود

نام شرکت مسئولیت محدود :

برای انتخاب نام بر روی شرکت مسئولیت محدود باید به برخی از موارد بسیار مهم توجه داشته باشید که این موارد عبارتند از :
۱. در اسم شرکت شما باید عبارت با مسئولیت محدود به طور کامل قید شود، چرا که این عبارت بسیار مهم می باشد. اگر این عبارت را در نام شرکت خود استفاده نکنید شرکت شما به عنوان یکی از شرکت های تضامنی به شمار می رود که در این صورت باید از قوانینی که در مورد شرکت های تضامنی وجود دارد تبعیت کنید.
۲. یکی دیگر از نکاتی که بسیار که است و باید به آن توجه داشته باشید این است که، اسم هیچ یک از شرکاء نباید در نام شرکت مسئولیت محدود آورده شود، اگر شما نام یکی از شرکاء را در اسم شرکت بیاورید در برابر اشخاص ثالث به عنوان شرکت تضامنی به شمار می رود و به همین دلیل باید از مقرراتی که در این شرکت وجود دارد تبعیت کنید.
شرایط تشکیل شرکت مسئولیت محدود :
برای تشکیل شرکت مسئولیت محدود باید شرایط مراحل خاصی را رعایت کنید که این شرایط عبارتند از :
۱. شرکت نامه شرکت خود را باید تنظیم کنید و آن را امضاء تمامی اعضای شرکت برسانید.
۲. کل سرمایه شرکت را باید به صورت یکجا پرداخت نمایید در غیر این صورت با ثبت شرکت شما موافقت نمی شود.
۳. تمامی مراحل ثبت شرکت را باید در اداره ثبت شرکت ها دنبال کنید و تک به تک این مراحل را انجام دهید تا با ثبت شرکت شما موافقت شود.

ویژگی های شرکت مسئولیت محدود
ویژگی های شرکت مسئولیت محدود

البته شما باید بر اساس توضیحاتی که ارائه دادیم به برخی از مطالب توجه ویژه ای داشته باشید که این مطالب عبارتند از :
– شرکت نامه یکی از رکن های اساسی شرکت به شمار می رود، به طوری که اگر آن را به درستی تنظیم نکنید ثبت شرکت مسئولیت محدود شما به طور کلی منحل می شود. در شرکت نامه سهمر هر یک از شرکاء را باید به طور کامل وارد کنید.
– در این شرکت ها باید تمامی سرمایه را به صورت یکجا پرداخت کنید، حال این سرمایه نقدی باشد و یا غیر نقدی فرقی ندارد، ولی مهم این است که تمام سرمایه باید به صورت یکجا پرداخته شود. اگر این سرمایه را پرداخت نکنید شرکت شما از اعتبار ساقط می شود و آن را منحل می کنند، چرا که شرکت های مسئولیت محدود مانند شرکت های سهامی نمی باشند که بتوانند نیمی از سرمایه را پرداخت نکنند.
– پس از اینکه تمامی مراحل شرکت مسئولیت محدود را انجام دادید باید آنها را در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسانید. در نامگذاری شرکت باید دقت داشته باشید که نام هیچ یک از اعضا نباید روی شرکت باشد، چرا که در این صورت شرکت باید از قوانین شرکت های تضامنی پیروی کند. بر این اساس باید برای نامگذاری شرکت خود بسیار دقت داشته باشید که بهترین نام را برای آن انتخاب کنید. شما پیش از اینکه نام شرکت خود را انتخاب کنید باید اطلاعات مربوط به نامگذاری شرکت را به خوبی مطالعه کنید.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها