پلمپ دفاتر ۹۹

پلمپ دفاتر 98 - پلمپ دفاتر 99

پلمپ دفاتر ۹۹

نخستین اقدامی که پس از به ثبت رساندن شرکت ها باید در نظر گرفته شود، تهیه دفاتر تجاری مخصوصی است. پلمپ دفاتر ۹۹ به پلمپ شدن َدفاتر اقتصادی یک تجارت اطلاق می شود. وزارت دادگستری و دیگر نهادهای قانونگذار که اقدام به توزیع دفاتری می کنند.

دفاتر پلمپ شامل دفاتر روزنامه، دفتر کل و سایر  دفتر هایی که از سوی نهادهای قانون گذار و اجرایی الزامی شده باشند باید در تجارت مورد نظر وجود داشته باشند. پلمپ دفاتر ۹۹ و دیگر دفاتر یاد شده به منظور ثبت و ضبط تمام هزینه های جاری در تجارت ها روی کار آمده اند.

به این ترتیب میزان دقیق درآمدها و هزینه های جاری در یک تجارت مشخص خواهد شد. نکته حائز اهمیت این است که پیش از اینکه اطلاعات مالی مربوط به تجارت در این دفاتر به ثبت برسد، باید این دفتر را در اختیار نمایندگان اداره ثبت پلمپ قرارداد.

به این ترتیب قبل از درج هرگونه اطلاعاتی در این دفاتر، آنها توسط مراجع ذیربط پلمپ می شوند. به همین دلیل پلمپ دفاتر ۹۹ مهمترین نکات پس از ثبت شرکت به شمار می رود.

پلمپ دفاتر ۹۹ چیست؟

بر طبق ماده ۶ قانون تجارت، تمامی شرکت هایی که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشند، باید در اولین فرصت نسبت به دریافت دفاتر پلمپ شده اقدام کنند. به این ترتیب اولین گام پس از تاسیس و ثبت شرکت می تواند دریافت دفاتر پلمپ شده باشد.

از این رو، متقاضیان دریافت پلمپ دفاتر ۹۹ باید ظرف مدت دو ماه برای دریافت این دفاتر اقدامات لازم را بعمل آورند. برای دریافت پلمپ دفاتر ۹۹ باید تجارت مربوطه به اداره مالیات معرفی شود. به این ترتیب تمام اطلاعات مالی مربوط به تجارت در طی سال مالی و جاری در پلمپ دفاتر ۹۹ به ثبت می رسد.

این دفاتر پس از پایان سال مالی جاری و همزمان با آغاز سال مالی آتی به اداره مالیات تسلیم می شود. این روند هر ساله در تجارت ها به انجام می رسد. در صورتی که تجارت های مورد نظر تنها به مدت ۱ سال اقدام به دریافت پلمپ دفاتر نکنند، با مشکلات بزرگی روبرو خواهند بود. علاوه بر این تجارت هایی که اقدام به دریافت پلمپ دفاتر ۹۹ نکنند، مشمول پرداخت جریمه می شوند.

از آنجایی که تمام اطلاعات مربوط به درآمدهای تجارت در این دفاتر به ثبت می رسد. به همین ترتیب این دفاتر اصلی ترین مرجع برای اداره مالیات به شمار می آیند. به عبارتی مالیات بر درآمد این تجارت ها بر اساس دفاتر پلمپ محاسبه می شود.

پلمپ دفاتر 99 - پلمپ دفاتر 98

انواع پلمپ دفاتر ۹۹

بنابر ماده ۶ قانون تجارت، دفاتر متعددی باید در یک تجارت وجود داشته باشد. از جمله این دفاتر می توان به دفتر روزنامه ، دفتر کل، دفتر دارایی و دفتر کتیبه اشاره کرد. تمامی این دفاتر باید پیش از اینکه در تجارت مورد استفاده قرار گیرند توسط مراجع مربوطه پلمپ شوند.

تمام تجار و صاحبان مشاغل باید در پایان هر سال مالی نسبت به پلمپ دفاتر سال مالی اقدام کنند. لازم به ذکر است که تمام دفاتر قانونی تجار و صاحبان مشاغل نیاز به پلمپ ندارد. از این میان تنها دفاتر کل و دفتر روزنامه باید پلمپ شوند. برخورداری از این دفاتر از جانب وزارت دادگستری برای تجارت ها الزامی شده است.

نکات حائز اهمیت در پلمپ دفاتر ۹۹

برای پلمپ دفاتر مالی سال ۹۹ باید نکات زیر را به دقت در نظر بگیرید:

 •     متقاضیان پلمپ دفاتر ۹۹ باید بنا بر اطلاعیه های منتشر شده از سوی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران اقدامات لازم را به انجام برسانند. در اطلاعیه های منتشر به متقاضیان ابلاغ می شود که به جهت ارسال درخواست الکترونیکی پلمپ دفاتر ۹۹ از تاریخ مقرر شده وارد عمل شوند. عدم اقدام به موقع برای پلمپ دفاتر ۹۹ مسئولیت ها و چالش هایی را برای تجار در پی خواهد داشت.
 •     تا جای ممکن، در ابتدای سال مالی جاری اقدامات لازم برای دریافت دفاتر قانونی سال مالی آتی در نظر گرفته شود.  به خاطر داشته باشید که بهترین زمان برای درخواست دفاتر قانونی سال آتی، تا پایان دی ماه هر سال است.
 •     تا جای ممکن درخواست پلمپ دفاتر ۹۹ را به اواخر سال موکول نکنید چرا که حجم درخواست ها در انتخاب سال به شدت افزایش می یابد. از این رو احتمال بروز خطاهای پستی در این بازه نیز افزایش پیدا می کنند. چنین اتفاقاتی مشکلات زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.
 •     پس از دریافت دفاتر پلمپ شده باید تمام مقررات را در نظر گرفت. آئین نامه ماده  ۹۵ قانون مالیات های مستقیم، تمامی مقررات لازم در خصوص نحوه نگهداری از این دفاتر را به خوبی تعیین کرده است.  بهتر است قبل از انجام هر گونه اقدامی، تمامی اطلاعات مورد نیاز را از سامانه مالیاتی دریافت کنید.
 •     پس از پایان پلمپ دفاتر ۹۹، تما دفاتر مربوط به تجارت از طریق سامانه پست سراسری به محل اقامت شخصیت های حقیقی تجارت ارسال می شود. آدرسی که برای ارسال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد، همان آدرسی است که در سامانه جامع ثبت شرکت ها به عنوان آدرس تجار به ثبت رسیده است.
 •     شرکت هایی که به تازگی تاسیس شده اند، باید پس از ثبت شرکت در اولین فرصت برای دفاتر سال مالی جاری و همینطور سال مالی آتی اقدامات لازم را به انجام برسانند. این اقدامات به صورت الکترونیکی به انجام می رسد. لذا در صورتی که اقدامات لازم برای پلمپ دفاتر به آنجا نرسد، مدیران مجموعه با پرداخت جریمه مسئولیت این سهل انگاری را بر عهده خواهند گرفت.

همچنین شما می توانید برای دریافت اطلاعات و جزئیات در زمینه پلمپ دفاتر از سایت ثبت فردا مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای پلمپ دفاتر ۹۹

 •     کلیه تاجران و فعالان اقتصادی که در قالب شرکت فعالیت دارند نیاز به پلمپ دفاتر ۹۹ خواهند داشت.از این رو افراد حقیقی و حقوقی که برای پلمپ دفاتر سال ۹۹ وارد عمل می شوند، باید مدارک زیر را در اختیار داشته باشند:
 •     شناسنامه و کارت ملی اعضا هیات مدیره
 •     تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضا هیات مدیره
 •     مدارک مربوط به فعالیت شرکت
 •     روزنامه رسمی که حاوی آگهی تاسیس شرکت باشد.
 •     اطلاعات مربوط به آخرین تغییرات هیات مدیره و حق امتیاز
 •     وکالتنامه رسمی که به امضا صاحب امضا شرکت رسیده باشد.
 •     مجوز های مربوط به فعالیت های شخص حقیقی

نحوه محاسبه پلمپ دفاتر ۹۹ در صورت عدم فعالیت شرکت مربوطه

در برخی از مواقع شرکت های به ثبت رسیده هنوز فعالیت خود را در زمینه تجاری مربوطه آغاز نکرده اند. در این شرایط الزامی برای دریافت دفاتر و پلمپ دفاتر ۹۹  وجود نخواهد داشت. با این وجود دانستن این نکات خالی از حسن نخواهد بود:

 1. عدم فعالیت شرکت، مربوط به سال مالی گذشته می شود. بنابراین نمی توان این شرایط را برای سال مالی آتی نیز به عنوان توجیهی برای عدم پلمپ دفاتر ۹۹ به کار برد.
 2. عدم فعالیت را باید از طریق تشکیل پرونده دارایی اعلام کرد. چرا که عدم فعالیت بدون تشکیل پرونده معنایی نخواهد داشت.
 3. عدم فعالیت تجارت باید در طی ۴ ماه نخست سال مالی آتی اعلام شود در غیر این صورت تجارت مذکور منوط به پرداخت جریمه نقدی خواهد شد.
 4. دفاتر مالی شرکت را در زمان مقرر تهیه کنید. یه خاطر داشته باشید که برای اعلام عدم فعالیت شرکت ارائه دفاتر مالی و اظهارنامه عدم فعالیت الزامی می باشد.
 5. در صورتی که شرکت برای چندین سال فعالیت خود را متوقف کرده است، هر سال باید نسبت به اعلام عدم فعالیت شرکت اقدامات لازم را به انجام رساند.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها