۱۰ نکته مهم در زمان تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود

۱۰ نکته مهم در زمان تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود

۱۰ نکته مهم در زمان تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود : شرکت با مسئولیت محدود از پرطرفدارترین شرکت های تجاری ایران است. این شرکت، با سرمایه گذاری دو یا چندین نفر جهت پیشبرد اهداف تجاری تشکیل می‌شود. نکته‌ای که در رابطه با این نوع از شرکت ها باید به یاد داشته باشیم آن است که هر کدام از سرمایه گذاران بر اساس سرمایه‌ای که جهت تاسیس شرکت، سرمایه گذاری کرده اند، اجازه دخالت دارند.

۱۰ نکته مهم در زمان تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود

به عبارتی دیگر، تعهدات افراد شرکت وابسته به میزان سرمایه آنان است. هرچه این سرمایه بیشتر باشد، وظایف آنها نسبت به کارهای شرکت نیز بیشتر خواهد بود. تاسیس شرکت با مسئولیت محدود نیز نیازمند رعایت برخی از نکات است.

عدم رعایت این نکات ممکن است افراد را در زمان ثبت شرکت دچار سردرگمی کند. در این صورت روند انجام کار دچار اختلال می‌شود و کارهای اداری آن به کندی صورت می‌پذیرد. از آنجا که اطلاع از نکات ثبت شرکت تاثیر مثبتی بر نحوه انجام کارهای لازم دارد در نتیجه بهتر است به مطالعه متن ذیل بپردازید.

نکات تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود

همانطور که در ابتدا اشاره شد، این دسته از شرکت ها به دلیل ساده بودن مراحل ثبت و مزایایی که در اختیار افراد قرار می‌دهد، از متقاضیان بیشتری برخوردار هستند. ماهیت قوانین در رابطه با مسئولیت افراد در این نوع شرکت ها متفاوت است. به همین دلیل، ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیازمند رعایت برخی نکات و شرایط است که در ادامه به بررسی بیشتر آن‌ ها خواهیم پرداخت.

میزان حداقل سرمایه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در زمان ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید به آن توجه داشته باشید، حداقل سرمایه مورد نیاز است. با توجه به روند و مراحل ثبت شرکت، حداقل مبلغ مورد نیاز یک میلیون ریال است. در نتیجه، در زمان ثبت شرکت این مورد را نیز در نظر داشته باشید.

ذکربا مسئولیت محدود” در نام شرکت

یکی دیگر از نکاتی که در زمان ثبت شرکت باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب نام شرکت است. توجه کنید که در زمان ثبت نام شرکت، حتما عبارت ” با مسئولیت محدود” را ذکر کنید. در غیر این صورت، قوانین مربوط به دیگر شرکت ها بر شرکت مورد نظرتان اعمال می‌شود. بنابراین، بهتر است این نکته را به خاطر بسپارید و آن را در زمان ثبت شرکت به کار برید.

تهیه اوراق لازم از اداره ثبت

یکی دیگر از نکاتی که در زمان تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید به آن توجه داشته باشید، تهیه اوراق است. از آنجا که مواردی نظیر تقاضانامه و شرکت نامه از جمله اوراق بهادار محسوب می‌شوند بنابراین بایستی از مرجعی معتبر نظیر اداره ثبت تهیه شوند. در غیر این صورت، ممکن است گرفتار نهادهای غیرمعتبر شوید و زمان تشکیل شرکت را به تعویق اندازید.

تشکیل هیئت نظاره

در صورتی که افراد سرمایه گذار بیش از ۱۲ نفر باشند، باید هیئت نظاره ‌ای تنظیم شود. بدین ترتیب، موظف به تشکیل سالانه مجمع عمومی خواهید بود. این مورد نیز بر اساس ماده ۱۰۹ قانون تجارت به افراد ابلاغ می‌شود و آنها موظف به انجام آن هستند. این هیئت، مسئولیت نظارت بر انجام امور شرکت و درستی و چگونگی انجام آنها را برعهده دارند و زمانی که شرکا بیش از ۱۲ نفر هستند، تشکیل آن لازم و ضروری است.

تعیین سهم الشرکه افراد

یکی دیگر از نکاتی که در زمان تشکیل شرکت باید به آن توجه کنید ارائه شرکت نامه و تعیین سهم الشرکه سرمایه گذاران است. در شرکت نامه باید به صراحت سهم الشرکه غیرنقدی هر کدام از شرکا را تعیین و تبیین کنید. بنابراین، وجود هرگونه ابهام در تعیین این مورد موجب بروز مشکل خواهد شد.

حداقل تعداد شرکا

در زمان تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود باید به تعداد سرمایه گذاران نیز توجه داشته باشید. جهت تاسیس و ثبت شرکت با مسئولیت محدود بایستی حداقل دو نفر مسئولیت شرکت را بر عهده بگیرند. در نتیجه، شما به تنهایی قادر به تاسیس شرکت با مسئولیت محدود نخواهید بود و حداقل به یک نفر دیگر نیاز خواهید داشت.

انتخاب روزنامه جهت درج آگهی های دعوت

نکته‌ای که در این مورد باید به آن توجه داشته باشید آن است که انتخاب روزنامه جهت درج آگهی های دعوت شرکت با مسئولیت محدود کاملا اختیاری است و اجباری در انتخاب موردی خاص وجود ندارد. بنابراین، در زمان انتخاب به راحتی قادر به درج آگهی خود خواهید بود.

انتخاب مدت زمان مدیریت

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در زمان تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود انتخاب مدت زمان مدیریت افراد در شرکت با مسئولیت محدود است. از آنجا که مدت زمان مدیریت در این نوع از شرکت ها نامحدود است بنابراین بسیاری از افراد برای سالیان طولانی مدیریت شرکت را در صورت رضایت و انجام صحیح وظایف برعهده می گیرند.

تاثیر افراد در اعتبار شرکت

از آنجا که شرکت با مسئولیت محدود از جمله شرکت های شخصی است، انتخاب افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. به عبارتی دیگر، اعتبار موسسان به عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعات شرکت به شمار می‌آید. در نتیجه، در زمان انتخاب سرمایه گذاران باید نهایت دقت را به خرج داد. در این صورت، دیگر جای نگرانی بابت اعتبار شرکت مورد نظرتان نخواهد بود.

تنظیم دقیق شرکت نامه

شرکت نامه شرکت با مسئولیت محدود حاوی اطلاعات مهم و حائز اهمیت است. بنابراین در تنظیم آن باید وسواس به خرج دهید. در این نامه باید توافق های بین شرکت و افراد شریک به درستی بیان شود. مواردی نظیر میزان سرمایه هر فرد، سهم الشرکه هر شریک، روش تقسیم سود و زیان شرکت، مدت زمان مدیریت، نوع مشارکت، نحوه بازرسی و غیره در زمره مواردی است که باید در شرکت نامه ذکر شود. بنابراین، در این نامه در رابطه با مسائل مهمی سخن گفته می‌شود که اهمیت آن را در تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود بالا می‌ برد.

نتیجه‌گیری

شرکت با مسئولیت محدود یکی از انواع شرکت های بازرگانی است که با هدف دستیابی به اهداف سرمایه گذاران تاسیس می‌ شود. در این نوع از شرکت ها، وظیفه هر فرد وابسته به میزان سرمایه گذاری او خواهد بود. به عبارتی دیگر، تعهد هر فرد نسبت به شرکت به میزان سرمایه‌ای بستگی دارد که در تشکیل شرکت از آن استفاده شده است. بنابراین، در بسیاری از موارد وظایف هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

در زمان تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود بایستی برخی از نکات جهت دستیابی به بهترین نتیجه رعایت شود. در غیر این صورت، ممکن است در روند انجام کار دچار مشکل شوید. ما در این مقاله سعی کردیم مهم‌ترین نکات را با شما در میان بگذاریم. امید است با مطالعه آنها ثبت شرکت خود را به درستی انجام دهید.

اگر در روند انجام کار دچار مشکل شدید یا به کمک احتیاج داشتید، بهتر است نگاهی به سایت ثبت فردا بیندازید. متخصصان این سایت شما را در این راه یاری خواهند کرد.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک ثبت فردا مراجعه کنید یا با شماره تماس ۵۲۷۱۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها