ثبت شرکت در ترکیه

یکی از کشورهایی که مقصد خوبی برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاری تجاری است، کشور ترکیه می‌باشد. ترکیه به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خود، یعنی ارتباط با اروپا و آسیا و همچنین به‌دلیل رشد تجاری خوب، به گزینه مناسبی برای فعالیت تجاری تبدیل شده‌است.

ثبت شرکت در ترکیه مزایای زیادی دارد. از جمله اینکه شما هیچ اجباری به داشتن شریک ترک ندارید و می‌توانید مالک تمام شرکت خود باشید. با ثبت شرکت در ترکیه اقامت کاری این کشور را هم می‌توانید داشته باشید و به عنوان یک شخص صاحب کسب‌وکار در ترکیه به راحتی ویزای کشورهای اروپایی را اخذ و به این کشورها سفر کنید.

از دیگر مزایای آن می‎توان هزینه بهینه زندگی و شرکت را نام برد. لازم به ذکر است که با ثبت شرکت در ترکیه شما براساس درآمد شرکت خود ملزم به پرداخت مالیات هستید و هزینه ثابتی از شما دریافت نمی‌شود. از نکات مثبت دیگر ثبت شرکت در ترکیه برای ایرانیان این است که این کشور موضعی در برابر ایرانیان به دلیل وجود تحریم‌ها نگرفته است.

نکته قابل توجه دیگر این است که شما در ترکیه برای هر نوع کاری، حتی رستوران، آرایشگاه، و… باید شرکت ثبت کنید.

می‌توان گفت اغلب شرکت‌های ذکر شده در قانون تجارت ایران، قابل ثبت در ترکیه هستند. این شرکت‌ها، شرکت سهامی عام و خاص، با مسئولیت محدود، تضامنی، نسبی و مختلط هستند که شرکت‌های سهامی و با مسئولیت محدود قابل‌قبول‌تر از بقیه هستند.

شرکت سهامی عام و خاص در ترکیه

تعداد شرکا در این شرکت حداقل ۵ نفر است که هم می‌تواند شخص حقوقی و هم می‌تواند شخص حقیقی باشد. تعداد سهام نامحدود است و هر شریک به اندازه سهمش مسئول می‌باشد.

شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه

تعداد شرکا حداقل ۱ نفر و حداکثر ۵۰ نفر است و حداقل سرمایه باید ۵۰۰۰ لیر ترکیه باشد. شرکا هم به اندازه‌ای که سرمایه گذاشته‌اند مسئول هستند.

شرکت تضامنی در ترکیه

این شرکت باید با نام خاص و بین ۲ یا چند نفر ثبت شود و همه شرکا مسئول پرداخت تمام دیون هستند. البته درصورت کافی نبودن سرمایه و بدهکار بودن.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ترکیه

لازم است به مدارک لازم برای جهت ثبت شرکت در ترکیه هم توجهی داشته باشید. این مدارک عبارتند از: ۲ قطعه عکس، اصل پاسپورت هر شریک با اعتبار بیش از ۶ ماه، چند اسم انتخابی شرکت و زمینه فعالیت آن، تعیین درصد سهام هر شریک، تعیین مدیر شرکت و آدرس دفتر در ترکیه، دادن وکالت از دفتر راهبردی به شخصی که برای ثبت شرکت در ترکیه تعیین می‌شود، حداقل ۱۰۰۰۰ لیر ترکیه به عنوان سرمایه. زمان انجام  فرآیند ثبت شرکت در ترکیه یک هفته است.

افتتاح حساب در ترکیه

همانطور که می‌دانید وجود تحریم‌ها باعث شده فعالان عرصه تجارت بین‌الملل درمورد انتقال وجوه و دریافت آنها در خارج از کشور نگران باشند. نکته قابل توجه در رابطه با افتتاح حساب در ترکیه این است که حتی اگر اقامت هم نداشته باشید، می‌توانید اقدام به افتتاح حساب در ترکیه بکنید.

برای این کار لازم است بانک‌هایی که این امکان را برای ایرانیان فراهم می‌کنند بشناسید. هم‌اکنون دو بانک زراعت بانک (بانک دولتی) و ایش بانک (بانک خصوصی) در ترکیه برای ایرانیان امکان افتتاح حساب دارند که به‌صورت حضوری و رایگان انجام می‌شود. در نظر داشته باشید که زراعت بانک برای افتتاح حساب ایرانیان گزینه بهتری است، زیرا ایش بانک به افرادی که مقیم ترکیه نیستند، امکان باز کردن حساب نمی‌دهد.

افتتاح حساب در ترکیه برای اشخاص حقوقی با اشخاص حقیقی متفاوت است. برای این کار، حضور مدیر مسئول شرکت که حق امضاء داشته باشد، ضروری است و لازم نیست همه‌ی اعضای شرکت حضور پیدا کنند.

 

افتتاح حساب در زراعت بانک

نکته‌ی بسیار مهم در اینجا این است که برای این کار حتما باید به بانک کد مالیاتی ارائه بدهید. برای اخذ کد مالیاتی، پس از ترجمه‌ی اسناد و مدارک، آنها را به اداره‌ی مالیات ترکیه داده و کد مالیاتی به شما تعلق می‌گیرد. سپس به همراه کد مالیاتی و مدارک ترجمه شده یعنی اساسنامه شرکت، مدارک فعالیت، اسناد تاسیس، مدارک مربوط به عضویت در اتاق بازرگانی که همه باید به تایید سرکنسولگری ترکیه رسیده باشد، به بانک مراجعه می‌کنید.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر شما به عنوان یک تبعه خارجی اقدام به ثبت شرکت در ترکیه کنید، می‌توانید هر بانکی را برای افتتاح حساب انتخاب کنید.

اخذ مجوز کار

برای اخذ مجوز کار در ترکیه طرق مختلفی وجود دارد که لازم است به آن توجه داشته باشید. در ترکیه ویزای کاریابی وجود ندارد، برخلاف کشورهای اروپایی که در آنها با این مفهوم رو‌به‌رو هستیم، بلکه باید پیشنهاد کاری داشته باشید. به این صورت: ۱) در دوره‌های آموزشی مشاغل تخصصی شرکت کرده و مجوز کار در ترکیه اخذ کنید. ۲) با ویزای توریستی در ترکیه به دنبال کار باشید و ۶ ماه از اقامت شما مانده باشد. ۳) خودتان اقدام به ثبت شرکت در ترکیه کرده باشید و به عبارتی کد مالیاتی داشته باشید. ۴) از طرف یک کارفرما، چه ایرانی و چه ترک، پیشنهاد کاری بگیرید.

مجوز کار در ترکیه از طرف وزارت کار ترکیه و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می‌شود. به همین دلیل لازم است اغلب مهاجران مجوز کار خود را همزمان با ویزای کار بگیرند. کارفرمایی که از سمت او پیشنهاد کار داشتید مدارک شما را به MLSS می‌دهد و شما ویزای کار درخواستی خود را به سفارت ترکیه در ایران می‌دهید.

اجازه‌ی کار در ترکیه

اجازه‌ی کار در ترکیه

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار عبارتند از: دفترچه اقامت، تحویل پاسپورت و برگ اقامت، یک قطعه عکس، کد ملی مخصوص تبعه خارجی صادره از اداره امنیت ترکیه، مدارک نشان‌دهنده‌ی صحت پیشنهاد کاری، برگه‌ی درخواست کار به همراه پیشنهاد کاری از کارفرما، ایمیل او، کد رمز دولتی او و تاییدیه‌ی مدارک شرکت کارفرما از طرف وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه، برگه‌ی درخواست الکترونیکی و مدرک تحصیلی.

برای گرفتن پیشنهاد کاری باید مدرک تحصیلی مرتبط، سابقه‌ی کاری و تخصص و سطح زبان خوب و تسلط به ترکی و انگلیسی  داشته باشید.

اخذ اقامت در ترکیه

برای اخذ اقامت در ترکیه طرق مختلفی هست که آنها را نام میبریم:

۱) اقامت ترکیه با خرید خانه.

۲) اقامت ترکیه با اجاره ملک.

۳) اقامت ترکیه از طریق کار.

۴) اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری.

۵) اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند یا ازدواج.

۶) اقامت ترکیه از طریق تحصیل.

۷) اقامت توریستی ترکیه .

۸) اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت در ترکیه: با ثبت شرکت در ترکیه اجازه اقامت یک ساله برای همه‌ی شرکای تجاری داده می‌شود و پس از ۵ سال داشتن کسب‌وکار فعال، اجازه اقامت دائم را می‌توانید تقاضا کنید. اما این حالت هم شروطی دارد. این شروط عبارتند از: حداقل ۱۰۰ هزار لیر سرمایه شرکت، فعال بودن شرکت، استخدام اشخاص ترک، ۳۶۰ روز اقامت در ترکیه به ازای ۵ سال فعالیت شرکت در ترکیه و عدم سوءپیشینه.

 

اقامت در ترکیه

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها