ثبت اختراع

ثبت اختراع فوری /تنظیم تخصصی ادعا نامه =قوانین آن 1402

مسلما هر ساله تعداد افراد زیادی ممکن است تفکرات و ایده های جدیدی برای به وجود آوردن وسایل جدید به ذهنشان برسد و آن ها را عملی کنند. ثبت اختراع یک راه قانونی است که به این افراد کمک می کند تا اختراع و محصول جدید آن ها دارای هویت حقوقی شود. اما این تنها آغاز راه بوده و افرادی که قصد ثبت اختراع خود را دارند، لازم است بدانند که هر دستاورد به ظاهر جدید، لزوما از نظر قانون، اختراع تلقی نشده و قابل ثبت نمی باشد. برای ثبت یک اختراع، لازم است که آن اختراع دارای شرایطی بوده و همچنین متقاضی باید مراحل لازم را برای ثبت اختراع خود طی نماید که بدون وجود هر یک از این موارد، امکان ثبت اختراع وجود نداشته و چه بسا نتیجه چندین سال تلاش یک فرد برای ایجاد یک اختراع و بهره مندی از مزایای مادی و معنوی آن، با سودجویی افراد فرصت طلب به هدر رود.

توضیحات کامل در مورد مزایا و هزینه و مراحل و مدارک ثبت اختراع

ثبت اختراع یک فرآیند مهم برای حفاظت از نوآوری ها و ایده های جدید است. این فرآیند مزایای بی نظیری دارد، از جمله اختیارات انحصاری به اختراع کننده برای بهره برداری و انتقال اختراع به دیگران را شامل می شود. ثبت اختراع از سرقت و کپی غیرقانونی جلوگیری می کند و نقطه شروعی برای تجاری سازی ایده ها فراهم می آورد؛ اما هزینه های مالی و زمانی نیز با این فرآیند همراه هستند.

مراحل ثبت اختراع در ایران

ورود به پرتال اداره ثبت اختراع

ورود به پورتال اداره کل مالکیت صنعتی به آدرس http://iripo.ssaa.ir یکی از مهم ترین مراحل ثبت اختراع است که می تواند توسط مخترع یا بهترین شرکت ثبت اختراع انجام شود. این مرحله ابتدایی شروع فرآیند ثبت اختراع خواهد بود که اختراع کننده می تواند به پورتال اداره مالکیت صنعتی و معنوی وارد شوید و اقدام به آغاز فرآیند ثبت اختراع کنید.

ورود به بخش ثبت اظهارنامه ثبت اختراع

در این مرحله، اختراع کننده وارد بخش مربوط به ثبت اظهارنامه می شود تا مراحل ثبت اختراع را آغاز کند. به این بخش معمولا از سوی اداره ثبت اختراع مدیریت می شود تا مراحل به خوبی پیش برود.

قبول تعهدنامه ثبت اختراع

در این مرحله از ثبت اختراع، اختراع کننده تعهدنامه ای را که مرتبط با رعایت مواد قانونی و مقررات مرتبط با ثبت اختراع است، پذیرش و ارسال می کند. این ارسال بایستی در سامانه جامع ثبت اختراع انجام شود.

مشخص کردن نوع اظهارنامه و ورود اطلاعات ثبت اختراع

در این بخش از ثبت اختراع، نوع اظهارنامه ثبت اختراع برای ثبت مشخص می شود و اطلاعات مرتبط با اختراع و اظهارنامه وارد خواهد شد. یکی از مهم ترین موارد در رابطه با راهنمای ثبت اختراع این است که شما بتوانید به درستی اطلاعات مربوط به اظهارنامه ثبت اختراع را وارد کنید.

بارگذاری مدارک و ضمائم ثبت اختراع

در این مرحله، مدارک مرتبط با ثبت اختراع به همراه ضمائم مرتبط بارگذاری می شوند. یکی از مهم ترین قوانین ثبت اختراع این است که شما تماما براساس اطلاعاتی که اداره در اختیار شما قرار می دهد، مدارک را بارگذاری کنید.

بررسی و تایید مدارک ثبت اختراع

مدارک و ضمائم توسط اداره کل مالکیت صنعتی بررسی و در صورت صحت تایید می شوند. این یکی از مهم ترین بخش های ثبت اختراع ارزان و آسان محسوب می شود.

پرداخت هزینه ثبت اختراع

اختراع کننده می بایست هزینه های مرتبط با ثبت اختراع را پرداخت کند. هزینه ثبت اختراع از سوی اداره این مجموعه تعیین می شود.

دریافت شماره اظهارنامه ثبت اختراع

پس از تایید و پرداخت هزینه ثبت اختراع، شماره اظهارنامه به اختراع کننده اختصاص داده می شود. همان طور که مطالعه می کنید، پس از گذر از هشت مرحله می توانید به اخذ کد اقتصادی ونک برای کسب وکار خود نیز بپردازید.

انتشار آگهی ثبت اختراع

در این مرحله، آگهی مرتبط با ثبت اختراع در رسانه های مرتبط منتشر می شود. تا قبل از این مرحله، ثبت اختراع آنلاین انجام می شد، اما برای گذر از این مرحله باید که به دفاتر حاضر در شهر خود مراجعه کنید.

صدور گواهینامه ثبت اختراع

پس از انجام مراحل موردنیاز و تایید مدارک، گواهینامه ثبت اختراع برای اختراع کننده صادر می شود که نشان دهنده حق مالکیت و حفاظت از اختراع وی است.

 

اداره ثبت علائم تجاری و مالکیت معنوی در تهران، میدان امام خمینی، خیابان خیام، خیابان فیاض بخش، جنب ساختمان شماره یک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و خدماتی که این اداره ارائه می دهد : ثبت طرح های صنعتی، ثبت اختراعات ،ثبت برند و علائم تجاری است .

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع

برای ثبت اختراع آسان، تمامی مدارک موردنیاز باید به اظهارنامه مخترع ضمیمه شوند تا فرآیند ثبت به درستی انجام شود. این مدارک شامل:

 • توصیف اختراع: شرح دقیق و کاملی از اختراع و عملکرد آن قبل از ثبت اختراع که باید جزئیات و تفاصیل مرتبط با اختراع را پوشش دهد.
 • ادعا یا ادعاهای اختراع و ثبت اختراع: اصطلاحات و عباراتی که دامنه و محدوده اختراع را تعیین می کنند و حقوق او را مشخص خواهند کرد.
 • خلاصه ای از توصیف اختراع: خلاصه ای مختصر و واضح از مهم ترین جوانب و ویژگی های اختراع.
 • نقشه یا نقشه ها در صورت لزوم: نقشه های فنی و تصویری که به درک بهتر از اختراع و ثبت اختراع کمک می کنند.
 • مدارک مثبت هویت متقاضی و مخترع: مدارک شناسایی مخترع و متقاضی شامل اسناد و مدارک رسمی.
 • درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم مخترع: در صورتی که مخترع نخواهد که نامش ذکر شود، درخواست کتبی مرتبط با آن هنگام ثبت اختراع ارائه شود.
 • مدارک مربوط به حق تقدم: در صورت وجود حق تقدم، مدارک مرتبط که باید در 15 روز از تاریخ تسلیم اظهارنامه ارائه شوند.
 • رسید پرداخت هزینه های قانونی: رسیدهای پرداخت هزینه های مرتبط با ثبت اختراع.
 • مدارک نمایندگی: در صورتی که تقاضا ثبت اختراع توسط نماینده قانونی انجام شده باشد، مدارک مربوط به نمایندگی لازم است.
 • با ارائه این مدارک، فرآیند ثبت اختراع در تهران و سایر شهرهای ایران به طور صحیح و موثر انجام خواهد شد و حقوق مالکیت اختراع به درستی تایید می شود.

مزایای ثبت اختراع در ایران و جهان

ثبت اختراع برای هر شرکت و مخترع جذابیت های بسیاری دارد. این فرآیند در واقع یک سند یا گواهی را ارائه می دهد که به نوعی حمایتی قانونی برای اختراع شما است. این سند معتبر، قانونی و پیگیری پذیر خواهد بود و اگرچه دعاوی ابطال احتمال دارد مطرح شود، اما تا زمانی که اثبات نشود، سند ثبت اختراع اعتبار دارد.

ارائه گواهی ثبت اختراع

از جمله مزایای ثبت اختراع می توان به گواهی آن اشاره کرد. گواهی ثبت اختراع را می توان به نوعی شناسنامه اختراع تلقی کرد. این گواهی، حقوق انحصاری مخترع و اختراع را تایید می کند. با ثبت اختراع، می توانید از اجازه دادن به دیگران برای استفاده از اختراع خود جلوگیری کنید.

ورود به بازار ثبت اختراع

ثبت اختراع به شما امکان می دهد وارد بازار شوید و رقابتی سالم و پویا را تجربه کنید. با داشتن گواهی ثبت اختراع، این امکان را دارید تا در سمینارها و کنفرانس های علمی ثبت اختراع شرکت کنید و به معرفی محصول خود بپردازید.

حمایت دولت از مخترع هنگام و پس از ثبت اختراع

دولت در فرآیند ثبت اختراع از شما حمایت خواهد کرد و از حقوق مالکیت تان در برابر سوء استفاده های نامناسب محافظت می کند.

هزینه ثبت اختراع

هزینه های مربوط به ثبت اختراع وابسته به ماهیت اختراع و روش ثبت آن است که می تواند متغیر باشد. برای ثبت اختراع، مانند سایر فرآیندها، هزینه ای مشخص ضروری خواهد بود. اما برخی مخترعان و افرادی که این مطلب را مطالعه می کنند، احتمال دارد دنبال پاسخی برای مقدار دقیق هزینه ثبت اختراع باشند. اهمیتی دارد که بدانید برای ثبت اختراع، هزینه ای به عنوان حق الثبت پرداخت می شود و این هزینه سالیانه تغییراتی را با خود در پی دارد. هزینه به تعداد اقلامی که در اختراع شما وجود دارند و به ترتیب پیچیدگی اختراع، تعیین می شود. برای اطلاعات دقیق تر درمورد ثبت اختراع، بهتر است با اداره کل مالکیت صنعتی تماس بگیرید یا به پورتال آنها مراجعه کنید. در نهایت، هزینه ثبت اختراع باید با توجه به اهمیت و ارزش اختراع شما در نظر گرفته شود و می توانید از منابع مختلفی مثل اعتبارات خود یا حتی حمایت های دولتی برای پرداخت هزینه ثبت اختراع کمک بگیرید.

میزان اعتبار برگه ی ثبت اختراع

از زمان تاریخ تسلیم اظهار نامه اختراع تا ۲۰ سال بعد گواهی نامه ی ثبت اختراع دارای اعتبار می باشد و دقیقا پس از پایان این ۲۰ سال گواهی نامه منقضی می گردد که لازم به ذکر است بدانید در این بیست سال نیز حفظ این گواهی نامه با پرداخت قسط های سالیانه امکان پذیر است.

ادعا نامه ی اختراع چیست؟

ادعا نامه در واقع همان اهرم پشتیبان و حمایتگری است که به بوسیله ی آن ویژگی های فنی و متفاوت بودن طرح و نوآوری فوق العاده ی محصول شما ثابت و قضاوت می شود. به بیان ساده تر در واقع ادعا نامه ی شما حاوی مطالبی است که ثابت می کند این اختراع شماست و قبل از این هیچکس چنین اختراعی نداشته است، برای دفاع از این ادعا موظف هستید تمام دلایل لازم را بیاورید تا برای اساتید پژوهش گاه مربوطه و یا هیئت علمی که باید رای به یگانه بود و متفاوت بودن اختراع شما بدهند اثبات شود اما شما باید این توانایی دفاع از ادعا نامه ی خود را داشته باشید در نتیجه به یک وکیل زبده که بتواند در سهولت انجام این امر مهم یاری رساند نیاز دارید و این میسر نمی شود مگر با مراجعه به ثبت فردا و مشاوره تخصصی می توانید از وکلای حرفه ای ما بهره مند شوید.

چه اختراعاتی غیر قابل ثبت هستند؟

بر اساس ماده ی ۴ قانون ثبت اختراعات برخی اختراعات قابل ثبت نیستند که بر اساس قانون از آنها اداره ثبت اختراعات حمایت نمی کند مانند:

 1. هر گونه نوع درمان بیماری و یا روش تشخیص بیماری در انسان ها و یا حتی حیوانات
 2. هر گونه اختراعی که استفاده از آنها خلاف موازین شرعی و یا عرف جامعه محسوب شود.
 3. فرآیند های بیولوژیک
 4. هر چیزی که پیش تر در صنعت یا علوم فنی پیش بینی شده اشد.
 5. پژوهش هایی که در جهت امور تجاری و یا اجتماعی انجام می شود نیز شامل ثبت اختراعات نخواهد شد.
 6. تئوری های علمی در زمینه های ریاضی و هنری و نیز غیر قابل ثبت میباشند.

باید کشورهایی که می خواهید ثبت اختراع شما در آن ها انجام شود را مشخص کنید. خوب است بدانید که تنها یک اظهار نامه برای همه کشورها از طریق سازمان جهانی وایپو (WIPO) کافی است

جمع بندی

ثبت اختراع یکی از مراحل مهم و موثر در حفظ حقوق مخترعان محسوب می شود. این فرآیند باعث ایجاد سند قانونی و معتبری می شود که اختراع را محافظت می کند و از سوء استفاده ناخواسته جلوگیری خواهد کرد. از مزایای ثبت اختراع می توان به حقوق انحصاری، پیگیری قانونی، شناسایی مخترع، ورود به بازار با اطمینان و شرکت در سمینارهای علمی اشاره کرد. هزینه ثبت متغیر است و به ویژگی های اختراع و روش ثبت بستگی دارد. با ثبت اختراع، ارتقا فناوری و تشویق ابتکار و خلاقیت در جامعه ترویج می یابد.