انتقال برند

نقل و انتقال برند فوری | مراحل انتقال رااز ما بپرسید ویژه

اگر می‌خواهید مراحل ثبت برند را از نقطه صفر شروع نکنید و وارد فرآیند زمانبر آن نشوید، امکان نقل و انتقال برند مسیری کوتاه‌تر برای رسیدن کسب و کارتان به یک برند است. اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای نام و نشان تجاری هستند می ‌توانند علامت تجاری خود را به دو روش به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر انتقال دهند. برای آشنایی با شرایط انتقال برند و روش‌های واگذاری آن، این مطلب را از تا انتها مطالعه کنید.

ضرورت داشتن برند 

برند به عنوان یک هویت برای شرکت شناخته می‌شود و به مشتریان کمک می‌کند تا شرکت را از رقبا تشخیص دهند. برند قوی می‌تواند اعتماد مشتریان را جلب کند، بازاریابی را تسهیل کند و ارزش شرکت را افزایش دهد. همچنین، یک برند موفق می‌تواند به شرکت کمک کند تا در بین رقبا برجسته شود و مزیت رقابتی خود را تقویت کند. برای رشد در بازار و کسب موفقیت‌های بیشتر، ثبت برند را یک امر ضروری برای شرکت نوپا خود در نظر بگیرید.

واگذاری حق استفاده از علامت تجاری

اگر می‌خواهید مراحل ثبت برند را از نقطه صفر شروع نکنید و وارد فرآیند زمانبر آن نشوید، امکان استفاده از برند آماده را در به عنوان یک راه حل در نظر بگیرید. اما برند آماده چیست؟ به برند‌هایی که تمام مراحل اداری ثبت را طی کرده‌اند و دارای شماره ثبت از اداره مالکیت معنوی هستند، برند آماده می‌گوییم.

مزیت برند آماده 

خرید برند آماده می‌تواند برای کسب و کارها مزیت‌هایی داشته باشد. این مزیت‌ها عبارت‌اند از:

۱. شناخته شدن برند: با خرید برند آماده، کسب و کار می‌تواند از برند شناخته شده‌ای که در ذهن مشتریان اعتبار دارد، بهره‌مند شود.

۲. صرفه‌جویی در زمان و هزینه: خرید برند آماده به مدیران کسب و کار و بازاریابی این امکان را می‌دهد که زمان و هزینه‌ای که برای ساختن یک برند جدید باید صرف می‌شود را در سایر فرآیندهای ضروری صرف کنند.

۳. بازاریابی آسان‌تر: با خرید برند آماده، کسب و کار می‌تواند به راحتی برند را به بازار معرفی کند.

۴. رقابت‌پذیری بالاتر: کسب و کار می‌تواند در بازار رقابتی، با برندی شناخته شده و معتبر به مشتریان اعلام حضور کند.

۵. افزایش اعتماد مشتریان: از اعتمادی که مشتریان به برند قبلی داشتند، کسب و کار بهره‌مند شده و اعتماد آن‌ها را به سمت خود جلب می‌کند.

به طور کلی، خرید برند آماده می‌تواند برای کسب و کارها یک راه سریع و کارآمد برای ورود به بازار باشد که در مقابل هزینه‌های کمتر، اعتبار برند را به دست می‌آورند. در ضمن از فرآیندهای زمانبر و طولانی ثبت برند رهایی پیدا می‌کنند.

 

مدارک لازم جهت خرید برند آماده برای اشخاص حقیقی

برای انجام فرآیند انتقال برند، مجموعه‌ای از مدارک ضروری باید تهیه شود. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • کارت ملی و شناسنامه مالک قبلی برند و همچنین مالک جدید آن برای اثبات هویت و انتقال مالکیت برند.
 • مدارک ثبت قانونی برند، شامل آگهی روزنامه رسمی و گواهینامه ثبت علامت تجاری به همراه رمز ورود به سامانه مالکیت معنوی، برای اثبات مالکیت برند.
 • مجوز فعالیت جدید، مانند جواز تاسیس، جواز کسب، پروانه ساخت، پروانه بهره‌برداری و یا هر گونه گواهی فعالیت دیگری از نهادهای قانونی، برای اطمینان از صحت و قانونی بودن فعالیت جدید.
 • کارت بازرگانی، برای خرید و فروش برند‌های لاتین، در صورتی که انتقال برند از یک کشور به کشور دیگر انجام شود.
 • صلح‌نامه تنظیم‌شده در دفاتر اسناد رسمی کشور بین دو طرف معامله پس از انجام استعلام‌های مربوط به فروش برند، برای تضمین حقوق و مالکیت برند.

به طور کلی، تهیه این مدارک ضروری است تا انتقال برند به صورت قانونی و مطابق با مقررات و قوانین مربوطه انجام شود.

مدارک مورد نیاز جهت خرید برند آماده برای اشخاص حقوقی

 • روزنامه رسمی تاسیس یا آخرین تغییرات شرکت قدیمی و شرکت جدید
 • مدارک ثبت قانونی برند (گواهینامه ثبت علامت تجاری به همراه رمز ورود به سامانه مالکیت معنوی)
 • کارت ملی و شناسنامه مالکان قبلی برند و مالکان جدید آن
 • مجوز فعالیت شرکت جدید (پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز تاسیس، جواز کسب و یا هر گواهی فعالیت دیگری از نهادهای قانونی)
 • کارت بازرگانی (برای نقل و انتقال برند‌های لاتین)
 • صلح‌نامه ثبت‌شده در دفترخانه رسمی بین طرفین معامله پس از انجام استعلام‌های مربوط به فروش برند

شرایط و قوانین نقل و انتقال برند و لوگو

 • برند و لوگو به صورت کاملا قانونی در اداره ثبت علائم به ثبت رسیده باشد.
 • برند و لوگو آن منقضی نشده و دارای اعتبار باشند.
 • انتقال برند و لوگو در همان طبقه ای که ثبت شده است قابل انجام است.

مطابق ماده ۱۳۹ آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری: هرگونه انتقال مالکیت علامت ثبت شده باید در مرجع ثبت، به ثبت برسد.
در صورت انتقال بخشی از برند و کالاها، کالاها و خدماتی که برند نسبت به آن ها منتقل می شود باید اعلام گردد.

 

انواع روش های نقل و انتقال برند، علامت تجاری و لوگو

نقل و انتقال ممکن است به صورت اختیاری و یا اجباری انجام  شود.

نقل و انتقال برند و علامت تجاری به صورت قراردادی (اختیاری) :

در این نوع از نقل و انتقال مالک با رضایت خود اقدام به نقل و انتقال برند می ‌کند یعنی مالکیت تمام حقوق برند  را به شخص حقیقی یا حقوقی دیگری منتقل می کند و یا استفاده از مزایای نام و نشان تجاری ثبت شده خود را برای مدتی مشخص به شخص حقیقی یا حقوقی دیگری واگذار می ‌کند.

نقل و انتقال برند و علامت تجاری به صورت اجباری ( قهری و غیرارادی):

نقل و انتقال به اختیار و اجازه مالک انجام نمی شود بلکه به صورت خود به خود نقل و انتقال انجام می شود. به طور مثال زمانی که مالک نام یا نشان تجاری فوت ‌کند، مالکیت برند بدون عقد قرارداد و بدون رضایت مالک به وراث وی منتقل می ‌شود.
نقل و انتقال می تواند بابت تمام نام و نشان تجاری باشد یا بخشی از برند انتقال داده می شود :

واگذاری برند و علامت تجاری به صورت جزئی

در برخی موارد مالک نام و نشان تجاری تمایل به انتقال کامل نام و نشان تجاری را نداشته، بلکه مایل است جزئی از علامت خود را واگذار کند. در واقع مالک فقط طبقات خاصی از برند را در اختیار دیگری قرار می دهد.

مطابق ماده ۱۴۰ آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری: اگر انتقال راجع به قسمتی از کالاها یا خدمات موضوع علامت ثبت شده باشد، خروج آن از مالکیت مالک اولیه علامت، به صورت مشخص در پی علامت ثبت شده در دفتر ثبت علامت تجاری، ثبت و چنانچه با انتقال مزبور طبقه، یا طبقاتی کلاً از حیطه علامت ثبت شده خارج گردد، در این صورت به آن طبقه یا طبقات شماره یا شماره‌های فرعی از شماره (۱) به تعداد طبقات مزبور تعلق می  گیرد و هرگاه انتقال صرفاً مربوط به کالا‌ها یا خدمات، بدون انتقال کلی طبقه مربوط واقع شده باشد، بدواً به طریق فوق شماره گذاری شده و پس از آن شماره فرعی از شماره فرعی طبقه مرتبط محسوب و به همین طریق به دنبال علامت ثبت شده درج می  گردد.

تبصره ۱: هرگاه انتقالات موضوع این ماده در دفتر متمم منعکس گردد، می ‌بایست به شماره ثبت اصلی علامت ثبت شده و صفحه و دفتر مربوط اشاره شود.
تبصره ۲: در صورت انتقال جزیی کالاها و خدمات موضوع علامت، مدت اعتبار بخش منتقل شده نمی ‌تواند بیشتر از مدت اعتبار باقی مانده علامت ثبت شده در گواهی‌نامه ثبت آن باشد.
تبصره ۳: در صورت انتقال جزئی کالاها و خدمات موضوع علامت، منتقل‌الیه می ‌تواند درخواست صدور گواهی‌نامه علامت برای مدت باقی مانده از دوره اعتبار علامت ثبت شده را نماید.
تبصره ۴: چنانچه علامت ثبت شده در موعد مقرر تمدید نگردد، مانع از تمدید علامت برای آن دسته از کالاها و خدماتی که قبل از موعد تمدید جزئاً منتقل شده‌اند، نخواهد بود.
تبصره ۵: نقل و انتقالات جزئی کالاها و خدمات موضوع علامت باید در ظهر آخرین گواهی‌نامه معتبر علامت نیز منعکس گردد.

واگذاری برند به صورت کامل

واگذاری برند به صورت کامل یک معامله است که در آن تمامی حقوق مالکیت و کنترل برند به فرد یا شرکت دیگر منتقل می‌شود. این شامل امتیازها، حقوق مالکیت معنوی، علامت‌های تجاری، مجوزها، قراردادها و دیگر دارایی‌های مرتبط با برند می‌شود. به عبارت دیگر، فرد یا شرکتی که برند را واگذار می‌کند دیگر هیچ نقشی در مالکیت یا کنترل برند ندارد و تمامی امتیازها به فرد یا شرکتی دیگر منتقل می‌شود.

تفاوت انتقال برند به دو شیوه کامل و جزئی

واگذاری برند به صورت کامل امتیازها، حقوق مالکیت معنوی، علامت‌های تجاری، مجوزها، قراردادها و دیگر دارایی‌های مرتبط با برند به شخص حقیقی یا حقوقی منتقل می‌شود. و فرد یا شرکتی که برند را واگذار می‌کند دیگر هیچ نقشی در مالکیت یا کنترل برند ندارد.

از سوی دیگر، واگذاری جزئی برند به معنای انتقال یک بخش خاص از حقوق مالکیت یا کنترل برند به فرد یا شرکت دیگر است. این ممکن است شامل انتقال حق استفاده از برند در یک منطقه خاص، برای یک محصول خاص یا به طور موقت باشد. به عبارت دیگر، فرد یا شرکتی که برند را واگذار می‌کند هنوز برخی از حقوق و کنترل برند را حفظ می‌کند و تنها بخشی از آن را به فرد یا شرکت دیگر منتقل می‌کند.

بنابراین، تفاوت اصلی بین این دو مفهوم در میزان حقوق و کنترلی است که منتقل می‌شود. در واگذاری کامل، تمامی حقوق و کنترل برند انتقال می‌یابد، در حالی که در واگذاری جزئی، انتقال تنها برای بخشی از حقوق یا کنترل برند اتفاق می‌افتد.

مدارک لازم برای نقل و انتقال برند و لوگو

 • ارائه تمامی مدارک ثبتی برند ( گواهینامه ثبت برند، روزنامه رسمی و تقاضای برند و …. )
 • شماره ثبتی و نیز شماره اظهارنامه برند لازم است.
 • تصویر مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت هوشمند ملی) مالک قبلی و مالک جدید
 • ارائه سند صلح تنظیم شده در دفتر خانه اسناد رسمی
 • ارائه گواهی انحصار وراثت با تعیین سهم الارث ( اگر انتقال به صورت قهری باشد )
 • در صورتیکه مالک دارای نماینده و یا وکیل قانونی است ارایه تصویر مدارک شناسایی نماینده یا وکیل قانونی

مراحل نقل و انتقال برند و لوگو

 • تنظیم سند صلح علامت تجاری در دفترخانه اسناد رسمی
 • تأیید سابقه ثبت علامت تجاری از طریق استعلام دفترخانه از اداره مالکیت معنوی
 • ثبت درخواست انتقال توسط مالک در دفتر ثبت اداره مالکیت صنعتی
 • پرداخت واریزی روزنامه رسمی
 • ظهر نویسی تصدیق ثبت علامت تجاری و انتقال کامل برند

منظور از صلح نامه انتقال برند چیست؟

صلح‌نامه انتقال برند یک قرارداد است که در آن صاحب برند حقوق مالکیت خود را به فرد یا شرکت دیگری انتقال می‌دهد. این قرارداد شامل شرایط و مقرراتی است که برای انتقال برند و تعیین شرایط استفاده از آن توسط فرد یا شرکتی که برند را دریافت می‌کند، صورت می‌گیرد.

صلح‌نامه انتقال برند شامل جزئیاتی مانند:

 • نام و توصیف برند
 • شرایط انتقال برند، از جمله تاریخ انتقال، محل انتقال و مبلغ پرداختی
 • شرایط استفاده از برند توسط فرد یا شرکتی که برند را دریافت می‌کند. از جمله محدودیت‌های استفاده از برند، شرایط استفاده از نام تجاری، علامت تجاری و سایر دارایی‌های مرتبط با برند
 • شرایط حفظ حقوق مالکیت معنوی برند توسط صاحب برند و حفظ حقوق مالکیت معنوی مرتبط با برند
 • شرایط انتقال مسئولیت‌های قانونی و مالی مرتبط با برند به فرد یا شرکتی که برند را دریافت می‌کند.

صلح‌نامه انتقال برند به عنوان یک قرارداد حقوقی مهم است و باید با دقت و صحت بالا تهیه شود تا هر دو طرف قادر به رعایت شرایط و مقررات آن باشند.

درخواست کتبی اظهارنامه نقل و انتقال علامت تجاری

درخواست کتبی اظهارنامه نقل و انتقال علامت تجاری یک مدرک حقوقی است که به منظور انتقال مالکیت یک علامت تجاری از یک فرد یا شرکت به فرد یا شرکت دیگر، تهیه می‌شود. این مدرک حاوی اظهارنامه‌ها و اطلاعاتی است که نشان می‌دهد صاحب اصلی علامت تجاری (مانند یک شرکت یا فرد) حقوق مالکیت خود را به فرد یا شرکت دیگری منتقل می‌کند.

این درخواست کتبی عموماً شامل موارد زیر می‌شود:

1. اطلاعات صاحب اصلی علامت تجاری: این شامل نام و اطلاعات تماس صاحب اصلی علامت تجاری می‌باشد.

2. اطلاعات فرد یا شرکت دریافت کننده: نام و اطلاعات تماس فرد یا شرکتی که قرار است مالکیت علامت تجاری را دریافت کند.

3. توضیحات در مورد علامت تجاری: شامل توضیحاتی در مورد خود علامت تجاری، شناسه ثبت علامت تجاری و هر گونه اطلاعات دیگر مرتبط با آن.

4. اظهارنامه نقل و انتقال: این بخش شامل اظهارنامه رسمی صاحب اصلی علامت تجاری در مورد انتقال مالکیت علامت تجاری به فرد یا شرکت دیگر است.

5. امضا و تاریخ: در آخرین قسمت این درخواست، امضای صاحب اصلی علامت تجاری و تاریخ انتقال مالکیت علامت تجاری قرار می‌گیرد.

این درخواست کتبی اظهارنامه نقل و انتقال علامت تجاری باید به صورت رسمی تهیه شود و ممکن است نیاز به تأییدات قانونی و مشاوره حقوقی داشته باشد تا انتقال مالکیت علامت تجاری به صورت قانونی انجام شود. پس حتما با کارشناس ثبت فردا با شماره ۰۲۱۵۲۷۱۲ تماس بگیرید.

هزینه نقل و انتقال برند و لوگو

هزینه های نقل و انتقال نام و نشان تجاری شامل : هزینه دفترخانه اسناد رسمی ، هزینه روزنامه رسمی ، واریزی قانونی اداره ثبت علایم.
در زمان انتقال نام و نشان تجاری برای آن ارزش مادی مشخص می شود. ارزش مادی توسط مالک آن متناسب با شهرت و موفقیت آن مشخص می شود. برندهای مختلف ارزش مادی یکسان ندارند.

مدت زمان انتقال برند و علائم تجاری

جهت انتقال نام و نشان تجاری زمان مشخصی را  نمی توان اعلام نمود  اما بر اساس قانون طی مدت زمان۶۰ روز تایید یا رد تقاضای انتقال  توسط کارشناسان اداره علامت باید مشخص شود. پس از تایید سند صلح توسط کارشناس واریزی روزنامه رسمی  انجام  می شود، ۳۰ روز پس از انتشار روزنامه، ظهرنویسی گواهی ثبت برند به نام مالک جدید انجام می شود.