سامانه ثبت شرکتها

آنچه باید در مورد سامانه ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری بدانید!

هر شرکتی باید مراحل مختلف ثبت شرکت را طی کند تا شناخته شود و بتواند به صورت قانونی فعالیت کند. یکی از این مراحل، درخواست ثبت شرکت در سامانه جامع ثبت شرکت ها است.

سامانه جامع ثبت شرکت ها سامانه ای است که توسط سازمان ثبت اسناد و املاک اداره می شود و زیر نظر قوه قضاییه کشور می باشد. ثبت درخواست در این سامانه اولین گام برای تاسیس شخصیت حقوقی است، به همین دلیل بی اطلاعی از جزئیات و قابلیت های این سامانه باعث می شود افراد نتوانند به صورت قانونی شرکت خود را تاسیس و در این صنعت فعالیت کنند.

از این رو در ادامه این مقاله قصد داریم به شرح و ارائه سامانه ثبت شرکت بپردازیم. سپس در مورد ویژگی های سامانه ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری به آدرس irsherkat.ssaa.ir صحبت می کنیم و قسمت های مختلف آن را توضیح می دهیم. در نهایت نحوه ورود به محل ثبت شرکت را مطرح می کنیم. برای اطلاعات بیشتر در این مورد با ما در موسسه حقوقی ثبت فردا همراه باشید.

راهنمای سامانه ثبت شرکت ها

زمانی که افراد تصمیم به راه اندازی کسب و کار به صورت مشارکتی می گیرند، باید شرکت ثبت کنند. ثبت شرکت یک قرارداد تجاری است که گاه بین اشخاص حقیقی (افراد عادی) و اشخاص حقوقی (شرکت ها) برای به اشتراک گذاشتن سرمایه، توانایی یا روابط خود در چارچوب قانون به منظور کسب منافع منعقد می شود.

این مطلب را نیز بخوانید: چگونه ثبت شرکت آنلاین انجام دهیم؟

طبق ماده 2 قانون ثبت شرکت ها، کلیه شرکت های موجود ایرانی باید به ثبت رسیده باشند و در صورت عدم ثبت شرکت، نه تنها هر ذی نفعی می تواند ابطال عملیات آن را از دادگاه درخواست کند، بلکه از یک سو به موجب ماده 220 قانون تجارت، شرکای آن در حکم شرکت تضامنی می باشند و از طرف دیگر طبق ماده 2 قانون مذکور ممکن است مدیران شرکتهای متخلف به درخواست شاکی به جزای نقدی محکوم شوند و در صورت تقاضای شاکی دستور انحلال شرکت صادر می شود.

با توجه به راهنمای سامانه ثبت شرکت ها در رابطه با استفاده از فناوری های نوین و ارائه خدمات الکترونیکی، درخواست مربوط به ثبت تاسیس و تغییرات شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری از طریق سامانه دفتر ثبت شرکت های تجاری به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir انجام می شود. متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه مذکور شرکت خود را ثبت نمایند.

اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری سامانه کاملی را برای کلیه امور ثبت مشاغل طراحی کرده است که از طریق آن متقاضیان ثبت شرکت های تجاری و موسسات غیرتجاری می توانند مراحل درخواست را تا آخرین مرحله انتشار تکمیل کنند. خدمات ارائه شده توسط این سامانه به صورت کلی و جامع بوده و در صورت آشنایی با قوانین و دستورالعمل های اجرایی در این سامانه می توانید به راحتی نسبت به ثبت نام اقدام نمایید.

آدرس سامانه ثبت شرکت ها

در گذشته مراحل ثبت مشاغل به صورت حضوری انجام می شد و افراد با مراجعه به اداره ثبت مشاغل حوزه مربوطه تمایلی به انجام مراحل ثبت کسب و کار نداشتند.

این فرآیند با صرف هزینه و زمان زیاد باعث کندی روند ثبت شرکت شد. برای رفع این مشکل سایتی به نام سامانه جامع ثبت شرکت راه اندازی شده است تا افراد به راحتی درخواست خود را برای ثبت شرکت در سامانه ثبت کنند. ممکن است برخی افراد با جزئیات این صفحه آشنا نباشند، به همین دلیل در این قسمت از مقاله؛ به معرفی و آدرس سامانه ثبت شرکت ها irsherkat.ssaa.ir پرداخته می شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، اولین گام برای تاسیس شخصیت حقوقی، ثبت درخواست در سامانه اداره ثبت شرکت ها به آدرس irsherkat.ssaa.ir است. در قانون ثبت شرکتها مصوب 1310 آمده است که کلیه شرکتهای ایرانی مذکور در قانون تجارت باید طبق قانون مذکور نسبت به ثبت اقدام نمایند. در غیر این صورت دادگاه به درخواست مدعی العموم، مدیران آنها را جریمه و حکم انحلال شرکت متخلف را صادر می کند.

ثبت شرکت و سامانه

همچنین کلیه شرکت های خارجی برای انجام امور تجاری، صنعتی یا مالی در ایران از طریق شعبه یا نماینده، ابتدا باید به عنوان یک شرکت حقوقی در کشور مبدا شناخته شده و سپس برای فعالیت در داخل کشور اقدام به ثبت نمایند. علاوه بر موارد فوق کلیه تغییرات شرکت باید در این سامانه ثبت شود.

ورود به سامانه ثبت شرکت ها

مهم ترین نکته در هنگام ثبت درخواست در سامانه، دانستن نحوه ورود به سامانه ثبت شرکت ها است. در این بین ممکن است برخی از افراد با نحوه ورود به سایت جامع ثبت شرکت و موسسات غیرتجاری irsherkat.ssaa.ir آشنایی نداشته باشند که به همین منظور این قسمت از مقاله به بیان این مشکل اختصاص یافته است.

برای ورود به سامانه ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری بر خلاف اکثر سایت ها نیازی به ایجاد حساب کاربری نیست بلکه فقط با وارد نمودن آدرس سایت به محتویات آن دسترسی پیدا می شود. برای ورود به صفحه ثبت شرکت و موسسات غیرتجاری ابتدا باید آدرس صفحه را با عنوان irsherkat.ssaa.ir در مرورگر خود جستجو کنید و بدین ترتیب به صفحه اصلی سایت دست یابید.

در این بخش هفت گزینه برای یک فرد ارائه شده است که شامل تاسیس شخصیت حقوقی، صورتجلسه تغییرات، پذیرش اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی، اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی، اظهارنامه دفتر ثبت تجارتی، پیگیری و انصراف از درخواست است.

این مطلب را نیز بخوانید: ختم تصفیه شرکت‌

افراد می توانند با توجه به نیاز خود ثبت نام کرده و مراحل الزامات فوق را دنبال کنند. همچنین می توانید بر روی گزینه راهنمای سایت در بالای سامانه کلیک کرده و با مراحل ثبت درخواست بیشتر آشنا شوید.

ضمناً در پایین این صفحه امکان دسترسی به صفحه، اطلاع از قوانین، مقررات، بخشنامه ها و اطلاعیه های ثبت شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری که در واقع سایت اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری می باشد، وجود دارد. همچنین شکایت از شرکت های دانش بنیان به صورت مستقیم از صفحه اصلی سایت ثبت شرکت امکان پذیر است.

برای اطلاع بیشتر از امکانات و نحوه ورود به سامانه ثبت شرکت با همکاران و مدیر عامل شرکت ثبت فردا در تماس باشید. متخصصان مرکز مشاوره حقوقی موسسه حقوقی ثبت فردا نیز با ارائه مشاوره حقوقی تلفنی آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص امکانات و نحوه ورود به سامانه ثبت شرکت هستند.

ثبت نام در سامانه ثبت شرکت ها

پس از معرفی سامانه جامع ثبت شرکت irsherkat.ssaa.ir و ویژگی های آن در قسمت های قبل، اکنون در این قسمت مراحل نحوه ثبت نام در سامانه ثبت شرکت ها را توضیح می دهیم که طبق راهنمای زیر می باشد:

1. آدرس سامانه جامع ثبت شرکت یعنی irsherkat.ssaa.ir را در مرورگر خود جستجو کنید تا وارد صفحه اصلی این سایت شوید. در این صفحه بر روی عنوان تاسیس شخصیت حقوقی کلیک کرده و گزینه پذیرش درخواست تاسیس شخصیت حقوقی را فعال کنید.

2. نوع شخص حقوقی یا شرکتی را که می خواهید ثبت کنید انتخاب کنید و دکمه ادامه را فشار دهید.

3. در این مرحله اطلاعات شرکت شامل محل ثبت نام، مدت فعالیت، شماره تلفن و ایمیل و در نهایت کد پستی را وارد کنید تا سامانه جامع ثبت شرکت به صورت خودکار آدرس را به شما نشان دهد. سپس روی دکمه مرحله بعدی کلیک کنید.

4. در این مرحله اطلاعات مربوط به نماینده قانونی شرکت متقاضی ثبت شرکت را وارد کرده و دوباره دکمه مرحله بعدی را فشار دهید.

5. در مرحله بعد، 5 نام برای شرکت انتخاب کنید.

6. در این مرحله گروه و زیر گروه فعالیت های شرکت را مشخص کرده و در کادری که برای آن در نظر گرفته شده توضیحات مربوطه را وارد کرده و دکمه ثبت را فشار دهید.

7. نوع و میزان سرمایه شرکت اعم از سرمایه نقدی و غیر نقدی را مشخص کنید سپس برای مرحله بعد دکمه را فشار دهید.

8. اطلاعات مربوط به هیئت مدیره شرکت را وارد کرده و دکمه مرحله بعدی را فشار دهید.

9. در مراحل آخر شعبه شرکت و روزنامه کثیرالانتشار را مشخص کنید و در نهایت با زدن دکمه ثبت، ثبت شرکت در سامانه جامع ثبت شرکت irsherkat.ssaa.ir تکمیل می شود.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ کد اقتصادی

نکات مهم هنگام ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت

هنگام ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت توجه به نکات کلیدی برای انجام صحیح و بدون مشکل ثبت شرکت بسیار حائز اهمیت است. در زیر به چند نکته مهم در این زمینه اشاره می کنیم:

1. دقت اطلاعات:

هنگام تکمیل فرآیند ثبت نام، مهم است که نام شرکت، اطلاعات تماس و سایر اطلاعات مربوطه را با دقت وارد کنید. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات به درستی و کامل وارد شده است تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

2. پیگیری مراحل:

پس از ثبت نام در سامانه، پیگیری فعالیت ها و مراحل ثبت نام بسیار مهم است. لطفاً به صورت دوره‌ ای از حساب خود بازدید کرده تا وضعیت ثبت کسب و کار خود را بررسی کنید و هرگونه اطلاعات یا اقدامات اضافی را انجام دهید.

3. تهیه مدارک جهت ثبت شرکت:

مدارک مربوط به ثبت شرکت مانند اساسنامه، اظهارنامه مالیاتی و سایر اسناد باید به صورت الکترونیکی تهیه و بارگذاری شود. مطمئن شوید که این اسناد به طور کامل و با دقت آماده شده اند.

4. انتخاب نوع شرکت:

این مهم است که تصمیم بگیرید چه نوع شرکتی را می خواهید ثبت کنید. انتخاب بین یک شرکت سهامی عام، یک شرکت خصوصی یا یک شرکت با مسئولیت محدود باید مطابق با ساختار قانونی و مالی کسب و کار شما باشد.

5. اطلاعات در مورد هزینه ها:

هزینه های مربوط به ثبت شرکت در سیستم ممکن است متفاوت باشد. قبل از شروع فرآیند کارمزد ها و نحوه پرداخت را به دقت بررسی کنید تا با اطلاعات کامل و شفاف ثبت نام را از ابتدا شروع کنید.

6. رعایت قوانین:

هنگام ثبت شرکت رعایت قوانین مربوط به نوع فعالیت و ساختار شرکت بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که فعالیت ها و ساختار شما با قوانین و مقررات ایران مطابقت دارد.

با رعایت این نکات ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت به درستی و بدون مشکل انجام می شود و کسب و کار شما با سرعت بیشتری به پیشرفت خود ادامه می دهد.

خدمات سامانه ثبت شرکت ها

این سامانه شامل کلیه امور ثبتی مربوط به شرکت ها و ثبت تغییرات و … می باشد که در اینجا به طور کلی شما را با طیف خدمات سامانه ثبت شرکت ها آشنا کرده و در ادامه به بحث می پردازیم.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ جواز کسب و کار اینترنتی

میز خدمات الکترونیکی

• تشکیل شخصیت حقوقی
• صورتجلسه مربوط به تغییرات
• پذیرش اظهارنامه پلمب دفاتر حقوقی
• اظهارنامه دفاتر ثبت تجارتی
• درخواست کد فراگیر
• ادامه درخواست یا ابطال آن
• فرم های ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری

ثبت تاسیس در سامانه ثبت شرکت

توجه به این نکته ضروری است که در تمام مراحل ثبت نام، در صورت رعایت نکردن یا ندانستن قوانین در مراحل ثبت نام، با ضرر مالی زیادی مواجه خواهید شد و ممکن است تا چند سال بعد متوجه آن نشوید.

ثبت نام انواع اشخاص حقیقی و موسسات غیرتجاری و کلیه خدمات همراه تا زمان دریافت پذیرش آنلاین و درج اطلاعات آنها نیز در سامانه ثبت شرکت انجام می شود.

• ثبت انواع شرکت سهامی عام
ثبت انواع شرکت سهامی خاص
ثبت انواع شرکت مسئولیت محدود
• ثبت انواع شرکت و مؤسسات غیر تجاری
• افتتاح شعب شرکت و نمایندگی خارجی
• ثبت انواع شرکت تعاونی
ثبت انواع شرکت تضامنی ، مختلط سهامی و غیر سهامی ، نسبی
• صندوق سرمایه گذاری
• اساسنامه های مصوب و نمونه

ثبت تغییرات در سامانه ثبت شرکتها

ثبت کلیه تغییرات در شرکت ها اعم از تغییرات اساسنامه (که شامل تغییر آدرس، تغییر یا اضافات موضوع، تغییر نام و…)، هیئت مدیره شرکت، حقوق امضا و … از صفر تا صد در این سامانه انجام می شود.

پلمب دفاتر قانونی

افرادی که قصد دریافت کارت بازرگانی یا ارائه اظهارنامه مالیاتی را دارند نیز می توانند با طی مراحل مناسب و پرداخت های جزئی با تکمیل مدارک و اطلاعات لازم در این سامانه از خدمات این سامانه بهره مند شوند.

ثبت دفاتر تجاری

متقاضیان ثبت نام شعب، اشخاص حقیقی و حقوقی پس از اتمام مراحل پلمب می توانند با مراجعه به سامانه ثبت شرکت نسبت به ثبت نام، تمدید یا لغو ثبت دفتر تجارتی اقدام نمایند.

انتخاب سه گروه از فعالیت هایی که باید در دفاتر بازرگانی ثبت شوند و همچنین متقاضیان واردات و صادراتی که به عملیات تجارت خارجی مشغول هستند نیز باید از این سامانه استفاده کنند.

تمامی این کارها به صورت آنلاین و از طریق این سامانه انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری نیست.

ثبت در سامانه جامع ثبت شرکتها

البته متقاضی پس از اطمینان از صحت مندرجات اظهارنامه نیاز به بارگذاری مدارک مورد نیاز اداره ثبت مشاغل دارد که البته در برخی موارد نیاز به مراجعه حضوری به دفتر می باشد.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ کد فراگیر اشخاص خارجی

تعیین نام

این بخش هر آنچه را که باید در مورد انتخاب نام کسب و کار، شرایط و دستورالعمل ها بدانید را ارائه می دهد.

بخشی از تعیین نام در سامانه ثبت شرکت ها شامل چندین شاخه می باشد.

متقاضیان ثبت شرکت می توانند از طریق این قسمت از سامانه از کلیه اطلاعات حقوقی نام شرکت ها مطلع شوند. از جمله دستورالعمل‌ های قانونی، دستورالعمل ‌های وارد کردن اطلاعات در زمینه نام ‌گذاری، قوانین و ممنوعیت‌ های استفاده از نام، دستورالعمل نام‌ گذاری، نام‌ ها و عبارات خارجی، آیین‌نامه‌ ها، اصلاحات و الحاقات و در نهایت فهرست اسامی مردود و تایید شده در لغت نامه های تایید شده است.

پیگیری ثبت شرکت در سامانه

پس از ثبت درخواست ثبت شرکت در سامانه irsherkat.ssaa.ir و انجام تمامی مراحل، افراد می توانند برای پیگیری ثبت شرکت در سامانه به این سامانه و قسمت پیگیری مراجعه کنند.

برای این کار افراد نیاز به داشتن کد پیگیری دارند که این کد پس از انجام مراحل ثبت شرکت در مرحله نهایی به فرد داده می شود.

از آنجایی که ثبت و تایید شرکت یک فرآیند طولانی مدت است، نظارت منظم بر آنها و اطمینان از روند صحیح کار ضروری است.

در قسمتی که درخواست ثبت شرکت در سامانه irsherkat.ssaa.ir دنبال می شود، گزینه ثبت شرکت را انتخاب کرده و به پیگیری آن ادامه دهند.

استعلام وضعیت ثبت شرکت در سامانه

یکی از راه هایی که می توانید از قانونی بودن ثبت شرکت و فعالیت آن مطمئن شوید، استعلام وضعیت ثبت شرکت در سامانه است. فرآیند استعلام شرکت به روش های مختلف و از طریق سیستم های مختلف امکان پذیر است.

برای اینکه فرد بتواند فرآیند استعلام نام شرکت را به درستی انجام دهد، باید آدرس این سیستم ها و نحوه استعلام را بداند. همچنین ممکن است از افراد سوال شود که آیا می توانند از اشخاص حقوقی دارای کد ملی استعلام بگیرند یا خیر؟

در این زمینه راه های مختلفی برای استعلام وضعیت ثبت شرکت در سامانه مورد نظر وجود دارد:

یک راه این است که به صفحه irsherkat.ssaa.ir رفته و با پر کردن فیلد مربوطه درخواست شرکت کنید.

یکی دیگر از راه های استعلام ثبت شرکت مراجعه به سایت ilenc.ir و پرکردن شناسنامه ملی و شماره ثبت و بررسی ثبت شرکت است.

آدرس و نشانی اینترنتی دیگری برای استعلام وجود دارد و آن آدرس روزنامه رسمی به نشانی rooznamehrasmi.ir است که با وارد کردن نام شرکت و شماره ثبت شرکت می توان به اطلاعات آن دسترسی پیدا کرد.

اگر نام شرکت را نمی دانید یا ناقص است، سیستم نام هایی مشابه نام وارد شده را نمایش می دهد که از بین آنها می توانید نامی را که می خواهید مشخصات آن شرکت را نمایش دهید انتخاب کنید.

رزرو نام شرکت در سامانه

انتخاب نام شرکت نه تنها جنبه زیبایی و خلاقیت دارد، بلکه باید برخی محدودیت ها و قوانین قانونی را رعایت کرد. قبل از ارسال نام به ثبت شرکت ها، باید مطمئن شوید که نام قبلاً توسط شخص دیگری وارد نشده باشد. اینجاست که اهمیت استعلام در مورد نام شرکت قبل از ثبت مشخص می شود.

این مطلب را نیز بخوانید: همه چیز درباره پلمپ دفاتر شرکت

این مرحله نیاز به درک دقیق قوانین ثبت شرکت و آگاهی از جزئیات فنی استعلام دارد تا بتوانید نامی را انتخاب کنید که نه تنها تاییدیه اداره ثبت شرکت را دریافت کند، بلکه برای مخاطبانتان ماندگار و جذاب باشد. پس از درخواست نام شرکت برای ثبت، می توانید بدون نگرانی از تضاد و رعایت قوانین، مراحل دیگر راه اندازی شرکت خود را ادامه دهید.

تعدادی از اسامی پیشنهادی که با استفاده از سامانه استعلام نام تجاری انتخاب شده اند برای رزرو نام شرکت در سامانه ارسال شده است تا در صورت تکرار نام، به اسامی بعدی منتقل شوند. در صورت احراز شرایط یکی از اسامی به ترتیب اولویت تایید می شود.

تغییر اطلاعات شرکت در سامانه

هر شرکت معتبری پس از عملیات ثبت شرکت و اقدامات مختلف قادر به ایجاد تغییراتی در اساسنامه می باشد که این تغییرات می تواند اجباری یا دلخواه باشد اما در هر صورت تغییر اطلاعات شرکت در سامانه یکی از موارد ضروری است و برخی تغییراتی که در شرکت ها انجام می شود باید در ادارات و سازمان های مربوطه ثبت رسمی شود، تغییرات خاصی که بنا به تصمیم سهامداران در راستای رشد و تداوم فعالیت شرکت صورت گرفته و در نهایت می تواند منجر به موفقیت شرکت شود.

اما توجه داشته باشید که اگر عملیات ثبت تغییر به در زمان درستی انجام نشود، ممکن است موانعی بر سر راه فعالیت شرکت به وجود بیاورد و مشکلات مختلفی را ایجاد کند.

نحوه ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت

ابتدا بنا به تصمیم هیئت مدیره شرکت، درخواست صورتجلسه به دبیرخانه اعلام می شود و پس از آن منشی موظف است با توافق صاحبان و سهامداران شرکت جهت برگزاری مجمع و تنظیم صورتجلسه، زمان معینی را انتخاب کند.

یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن اشاره کرد حد نصاب مجمع است که در صورت حضور همه صاحبان شرکت تشخیص داده می شود.

پس از تشکیل مجمع عمومی و حضور صاحبان سرمایه، تصمیم نهایی و موضوع تغییر ثبت شرکت در صورتجلسه تنظیم و به تصویب کلیه صاحبان سرمایه می رسد. همچنین می توانید سوابق تغییرات اداره ثبت شرکت ها را از طریق اداره ثبت شرکت ها و سازمان های مربوطه پیگیری کنید. چون اداره ثبت شرکت ها صورتجلسه را بررسی و تایید یا رد می نماید. بنابراین می توانید نتیجه را از این سازمان به صورت آنلاین یا حضوری پیگیری کنید.

کلام پایانی

همانطور که مطالعه کرده اید در محتوای این مقاله نحوه ورود به سامانه جامع ثبت شرکت ها، نحوه ثبت شرکت در سامانه جامع ثبت شرکت، نحوه اقدام به درخواست ثبت شرکت و مزایای ارائه شده توسط این سامانه را توضیح داده ایم.

با مطالعه مقاله فوق به راحتی می توانید اولین مرحله تاسیس شخصیت حقوقی یعنی ثبت شرکت خود را در سامانه شرکت انجام دهید. برای ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت می توانید با شماره تماس ثبت فردا و کارشناسان مرکز موسسه حقوقی ثبت فردا تماس بگیرید.

امتیاز این مطلب