استعلام کد اقتصادی

کد اقتصادی 

کد اقتصادی یک عدد 12 رقمی برای شناسایی یک واحد اقتصادی است. کداقتصادی چیزی مثل کد ملی یک شخص است، که برای یک واحد اقتصادی و یک کسب و کار مشخص می‌شود. پس در پاسخ به سوال کد اقتصادی شرکت چیست می‌توان گفت که این کد، یک عدد منحصربه‌فرد است که برای هر واحد اقتصادی با دیگر واحدهای اقتصادی تفاوت دارد.  کداقتصادی توسط سازمان امور مالیاتی که خود زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی هست تعیین و به یک کسب و کار ارائه می‌شود.

سازمان امور مالیاتی در سراسر کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی را با شماره کد اقتصادی می‌شناسد. به کد اقتصادی شماره اقتصادی نیز گفته می شود.

هر شرکت به یک شماره اقتصادی (کداقتصادی) نیاز دارد. این شماره اقتصادی نحو عملکرد یک واحد اقتصادی و فعالیت‌های آن ازجمله خدمات یا خرید و فروش را در قراردادها و فاکتورها مشخص می‌کند. از این رو اخذ کد اقتصادی دارای اهمیت می باشد.

سوالی داری؟ کارشناسان باتجربه موسسه حقوقی ثبت فردا با مشاوره رایگان پاسخگوی شما هستند. 02152712

کاربرد کد اقتصادی

هنگامی که تصمیم می گیرید با یک شرکت بازرگانی وارد مذاکره و قرار داد شوید پیش از هر چیز باید از سامانه مربوطه در مورد شرکت مورد نظر استعلام بگیرید و از صحت کد اقتصادی شرکت اطمینان حاصل کنید. همانطور که پیش از این بیان شد دریافت کد اقتصادی برای شرکت ها اجباری است.

از آنجایی که در هر نوع مبادله و معامله شناخت طرف مقابل بسیار مهم است، استعلام کد اقتصادی شرکت ها اطمینان اولیه برای دو طرف معامله به وجود می آورد.از سوی دیگر دریافت کد اقتصادی توسط شرکت ها و اشخاص در ابعاد بزرگتر موجب بهبود کارکرد سیستم مالیاتی در روند دریافت مالیات می شود.

حال که اهمیت کد اقتصادی را فهمیدیم و دانستین اخذ کد اقتصادی اهمیت است در ادامه به بررسی استعلام آن خواهیم پرداخت.

سوالی داری؟ کارشناسان باتجربه موسسه حقوقی ثبت فردا با مشاوره رایگان پاسخگوی شما هستند. 02152712

ثبت فردا در انجام استعلام کد اقتصادی در انجام معاملات شما را یاری می رساند.

ثبت فردا کار امروز را به فردا بسپار

استعلام کد اقتصادی

گاهی افراد تصمیم می گیرند که در شرکتی سرمایه گذاری مالی کنند و می خواهند از میزان اعتبار و قانونی بودن فعالیت های آن آگاهی پیدا کنند. در چنین مواردی بهترین کار استعلام کد اقتصادی در سامانه مربوط است. در پاره‌ای موارد هم افراد یک کد اقتصادی در اختیار دارند که نمی‌دانند به چه شخص یا شرکتی تعلق دارد. در این شرایط می بایست برای  استعلام کد اقتصادی اقدام کنند.

دو مرجع برای استعلام کد اقتصادی وجود دارد که در ادامه به معرفی اجمالی آن دو خواهیم پرداخت

از آن جهت که ارائه کد اقتصادی توسط سازمان امور مالیاتی کشور انجام می شود سامانه استعلام کد اقتصادی نیز در سامانه خدمات الکترونیک امور مالیاتی کشور قرار دارد.

سامانه مالیات بر ارزش افزوده evat  نیز امکان را فراهم کرده است که با مراجعه به  این سامانه بتوان نسبت به استعلام کد اقتصادی اقدام نمود.

نحوه استعلام کد اقتصادی اشخاص حقوقی

  1. در ابتدا باید وارد سامانه سازمان امور مالیاتی کشور شوید.
  2. در بالای از صفحه از طریق منوی سایر خدمات مالیاتی در ستون دوم گزینه آخر وارد صفحه استعلام کد اقتصادی شوید.
  3. پس از ورود به صفحه با یک قسمت به عنوان کد احراز هویت رو به رو خواهید شد که باید دقیقا مطابق فیلد اعداد و حروف های ذکر شده را قسمت پایینی وارد کنید.
  4. سپس با استفاده از شناسه ملی شرکت، در این مرحله شناسه ملی ده رقمی را بدون گذاشتن خط فاصله در کادر مربوطه درج نمایید سپس بر روی گزینه آغاز جستجو کلیک کنید . زمانی که شماره ملی درج شده دارای پرونده مالیاتی بوده باشد در مرحله استعلام کد اقتصادی تمامی اطلاعات مربوط به آن نظیر : شناسه ملی، نام شرکت، اداره مالیاتی ثبت شده، شماره پرونده و وضعیت ثبت نام به شما نمایش داده میشود.

نحوه استعلام کد اقتصادی اشخاص حقیقی

اگر به تازگی تصمیم گرفته اید تا با یک شخص حقیقی معامله ای را انجام دهید، ابتدا باید کد ملی (شماره ملی) فرد را در دسترس داشته باشید. سپس با مراجعه به سامانه سازمان امور مالیاتی کشور با قراردادن کد ملی فرد در کادر مربوطه میتوانید جهت پیگیری استعلام کد اقتصادی اشخاص حقیقی اقدام نمایید.

استعلام کد اقتصادی با شناسه ملی

برای استعلام کد اقتصادی با شناسه ملی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  1. روش اول: استفاده از سامانه ثبت نام کد اقتصادی
  2. روش دوم: استفاده از سامانه سازمان امور مالیاتی
  3. روش سوم: استفاده از سامانه‌های استعلام کد اقتصادی

در حال حاضر، سامانه‌های مختلفی برای استعلام کد اقتصادی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این سامانه‌ها معمولاً به صورت رایگان ارائه می‌شوند. برای استفاده از این سامانه‌ها، باید وارد شده و در صفحه استعلام کد اقتصادی شناسه ملی شرکت را وارد شده و در صورتی که آن شرکت مذکور دارای کد اقتصادی باشد، شماره پرونده آن به شما نمایش داده خواهد شد.

با متخصصین ثبت فردانگران استعلام کد اقتصادی خود نباشید.

متخصصین ثبت فردا شما  را در این امور مهم یاری خواهند نمود.

امتیاز این مطلب