مراحل ثبت شرکت آنلاین

همه چیز درباره ثبت شرکت آنلاین

شرکت های تجاری را می توان به صورت آنلاین ثبت و تاسیس کرد، در این قسمت می توانید اطلاعات لازم را در مورد شرایط و مراحل ثبت آنلاین شرکت به دست آورید. ثبت شرکت اینترنتی مانند سایر انواع ثبت شرکت دارای مراحل و شرایط متعددی بوده و نیازمند مدارک مختلفی می باشد.

جهت تاسیس و راه اندازی انواع شرکت های تجاری و غیر تجاری در ایران و خارج از کشور به روش های حضوری و آنلاین وجود دارد که سریع ترین و ارزان ترین راه ثبت شرکت آنلاین می باشد. در ادامه با موسسه حقوقی ثبت فردا همراه ما باشید.

ثبت شرکت آنلاین

امروزه اینترنت جایگزین تمامی روش ‌های رایج در گذشته شده است، بنابراین در حوزه اداری نیز مانند سایر حوزه‌ ها، تمامی ادارات و سازمان‌ ها دارای وب ‌سایت‌ هایی برای تسهیل درخواست متقاضیان هستند. به این ترتیب می توان شرکت ها را به صورت آنلاین ثبت کرد که از تعداد مشتریان سازمان کاسته شد و افراد می توانند بسیاری از کارها را به صورت حضوری انجام دهند و در وقت و هزینه صرفه جویی کنند.

در نتیجه این تحولات، ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها دیگر مانند قبل نیست. یعنی در گذشته مشتریان برای پیشنهاد اسامی مورد نظر خود مستقیماً به اداره ثبت مراجعه می کردند و این اسامی فقط در اداره ثبت در تهران قابل بررسی بود و سپس متقاضی به صورت دستی مدارک و صورتجلسه را ارسال می کرد.

جلسات و اساسنامه توسط کارشناس ثبت شرکت های تجاری بررسی و در صورت تایید در اداره ثبت شرکت های تجاری و پس از اخذ امضای لازم از شرکت ثبت می شد. ولی امروزه تکمیل فرم و ثبت انواع شرکت ها از طریق سامانه اینترنتی http://irsherkat.ssaa.ir انجام می شود.

همچنین کلیه اطلاعات نحوه راه اندازی ثبت شرکت، درخواست ها و مدارک مورد نیاز، بخشنامه ها و دستورالعمل های اجرایی و اطلاعیه های آتی از طریق پایگاه اطلاعات ثبت شرکت http://sherkat.ssaa.ir قابل پیگیری و مشاهده می باشد.

اغلب انجام همه کارها به تنهایی بسیار دشوار است. بنابراین، ثبت شرکت آنلاین رایگان توسط افراد مختلف مورد توجه قرار می گیرد. کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند. می دانید، راه اندازی یک شرکت به صورت رایگان تقریباً غیرممکن است.

اما راه های مختلفی برای پس انداز پول وجود دارد. با مطالعه این مقاله با کمترین هزینه قادر به ثبت شرکت خواهید بود. ثبت شرکت رایگان به این معناست که تمامی مراحل ثبت شرکت بدون استفاده از مشاوره تخصصی هلدینگ ها و آژانس های مختلف انجام شود. بنابراین برای این منظور لازم است متقاضی با افزایش دانش و اطلاعات خود در این زمینه، اقدامات مربوط به تاسیس شرکت را انجام دهد.

مراحل ثبت آنلاین شرکت

  1. اولین قدم برای ثبت شرکت آنلاین فوری این است که باید به سامانه ثبت آنلاین شرکت مراجعه کرده و در آنجا فرم های مورد نظر را پر کنید. برای پر کردن این فرم به اطلاعات زیر نیاز دارید: نام متقاضی، شماره تلفن شرکت یا موسسه تاسیس کننده شرکت، تابعیت متقاضی، عنوان شغلی یا سمت متقاضی، شماره ملی در صورت ایرانی بودن متقاضی و در غیر این صورت شماره سریال گذرنامه را باید تکمیل نمایید.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت دانش بنیان

 1. در مرحله بعد باید نام مجموعه خود را انتخاب کرده و نوع و قالب شخصیت حقوقی شرکت را انتخاب کنید، در مرحله انتخاب نام می توانید پنج نام را انتخاب کنید. بهتر است نام هایی را که تکرار نمی شوند و با قوانین انتخاب نام مغایرت ندارند انتخاب کنید. در این مرحله کد رهگیری در اختیار شما قرار داده می شود. سپس با این شماره می توانید وضعیت ثبت شرکت خود را در سامانه پیگیری کنید.
 2. در مرحله سوم مدت و نوع فعالیتی که برای مجموعه خود انتخاب کرده اید مانند فعالیت تجاری، فعالیت خدماتی، فعالیت بازرگانی، فعالیت علمی و … را وارد کنید. شما می توانید مدت زمان فعالیت را محدود یا نامحدود انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که برای انجام فعالیت در زمینه هایی که قانونگذار تعیین کرده، مجوز لازم است و در صورت انتخاب باید مجوز دریافت کنید.
 3. مرحله چهارم، آدرس شرکت و محل مورد نظر خود را وارد کنید، در صورت عدم وجود مکان مشخص، می توانید آدرس منزل، شماره تلفن و کد پستی خود را وارد کنید تا مدارک ثبت شرکت درب منزل تحویل داده شود.
 4. در ادامه میزان سرمایه اولیه شرکت در قسمت «سرمایه اشخاص حقوقی» تعیین می شود. به عنوان مثال حداقل سرمایه لازم برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود 100000 تومان می باشد.
 5. سپس نام همه شرکا را وارد کنید. مشخصات کامل شامل اطلاعات شناسنامه و آدرس پستی و شماره تماس باید ثبت شود.
 6. اکنون تعداد سهام هر یک از شرکا را مشخص کنید، توجه داشته باشید که نوع سهام به صورت نقدی یا غیر نقدی قابل ثبت است. همچنین در این مرحله باید نوع سمت آن ها مشخص و وارد شود.
 7. در صورت داشتن شعبه های دیگر، شعب مورد نظر و محل آنها را در فرم مناسب وارد نمایید. پس از این مرحله نیاز به تعیین سال مالی شرکت و تکمیل صورتجلسه می باشد.
 8. به مرحله بعد بروید و روی «دریافت متن اساسنامه» کلیک کنید و یک فرم ظاهر می شود. در این مرحله می توانید با پرکردن این فرم و در صورت تمایل با وارد کردن قوانین اختصاصی شرکت خود، اساسنامه را تهیه و پس از بازبینی در سایت اداره ثبت شرکت های تجاری بارگذاری کنید.
 9. این مرحله مانند مرحله قبل است که با کلیک بر روی “دریافت متن نام شرکت” متن آن در کادر پایین ظاهر می شود و قابل تغییر است. شما باید نامه ثبت شرکت خود را به درستی پر کرده و ارسال کنید.
 10. در مرحله نهایی، ثبت شرکت در سامانه شامل تایید مدارک می باشد. در این مرحله مدارک لازم مربوط به ثبت شرکت درخواستی مشخص شده و پس از تایید می توان گزینه پذیرش نهایی را انتخاب کرد. در صورتی که اطلاعات و مستندات شما کامل باشد و امکان درج آگهی را داشته باشید منجر به درج آگهی می شود.

ثبت شرکت آنلاین در ایران

مدارک مورد نیاز برای ثبت آنلاین شرکت

ایجاد انواع شرکت های تجاری و غیرتجاری همواره مستلزم تهیه اسناد خاص خود است. این اسناد ردیابی شده از طریق سامانه آنلاین شامل موارد زیر می باشد. ذکر این نکته ضروری است که می توانید برای تهیه مدارک و یا دریافت مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ثبت شرکت و برند ما در موسسه حقوقی ثبت فردا تماس بگیرید.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت شرکت در دبی

 • شناسنامه و کارت ملی اعضای شرکت
 • اساسنامه، نامه ثبت شرکت و درخواست آنلاین ثبت شرکت
 • وکالت نامه (در صورتی که مراحل ثبت نام توسط وکیل تکمیل شود)
 • مجوزهای لازم مانند جواز کسب و سایر مجوزهای مورد نیاز را تهیه کنید
 • صورت جلسه به صورت صحیح و کامل

بسته به نوع شرکت (سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت سهامی، شرکت سهامی، تعاونی و …) ممکن است مدارک مورد نیاز کمی متفاوت باشد. اما به طور کلی، مدارک اصلی برای راه اندازی شرکت به صورت آنلاین مواردی هستند که در بالا معرفی شدند.

مزایای ثبت شرکت آنلاین

مزایای ثبت آنلاین شرکت در ایران با استفاده از سامانه ثبت آنلاین

 • کاهش هزینه های اضافی برای کاربران و متقاضیان
 • افزایش سرعت رویه های اداری
 • نظارت توسط کارشناسان متخصص در امور حقوقی
 • ثبت قانونی و تاسیس شرکت در سامانه رسمی ایران و سایر کشورها
 • بهره مندی از مزایای شرکت از قبیل: اخذ وام، ایجاد شغل، شرکت در مناقصات تجاری و مزایده.
 • امکان صادرات و واردات با اخذ کارت بازرگانی

مزایای ثبت شرکت آنلاین به همین جا ختم نمی شود، مزایای استفاده از خدمات برندینگ و ثبت شرکت و مشاوره را می توان به آنها اضافه کرد:

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ کارت بازرگانی

 • کاهش هزینه ها و قیمت نهایی
 • از مشاوره تخصصی رایگان در زمینه کاری خود بهره مند شوید
 • افزایش سرعت و کاهش زمان نتیجه گیری
 • درک روش های موجود
 • ورود اطلاعات و پیگیری توسط کارشناسان آگاه

هزینه ثبت شرکت آنلاین

هزینه انجام این فرآیند ثابت نیست زیرا پارامترهای مختلفی روی آن تاثیر می گذارد، بنابراین در طول سال شاهد افزایش یا کاهش هزینه هستیم. تکمیل هر فرآیند به صورت آنلاین تردد‌ های شما را به میزان قابل توجهی ارزان تر می کند. بنابراین، اگر شرکت خود را به صورت آنلاین ثبت کنید، دیگر نیازی به مراجعه حضوری به مقامات ندارید.

لازم به ذکر است صرف نظر از روش آنلاین یا آفلاین، کافیست مدارک لازم را اسکن کرده و در سامانه مربوطه بارگذاری کنید. انجام فرآیند اسکن نیز نیاز به فتوکپی اسناد را از بین می برد که می تواند در هزینه های شما صرفه جویی قابل توجهی داشته باشد.

ثبت شرکت آنلاین با مسئولیت محدود

امکان درخواست و ثبت شرکت آنلاین با مسئولیت محدود با 2 نفر شریک و سرمایه اولیه 100000 تومان می باشد. مسئولیت هر یک از شرکا، مقدار و مقدار پول یا سرمایه به عنوان شریک در شرکت است. راه اندازی این شرکت ها بسیار آسان و سریع بوده و هزینه ها نیز بسیار پایین است. می توانید به صورت آنلاین از طریق سامانه اطلاعات ثبت یا اداره ثبت شرکت ها درخواست دهید.

در شرکت با مسئولیت محدود حکم قانونی برای انتخاب مدیران وجود ندارد، انتخاب مدیران معمولاً از طریق اساسنامه انجام می شود و همانطور که در بالا گفتیم این نوع شرکت با سرمایه گذاری مشترک متفاوت است. مدیران شرکت سهامی می توانند شریک خارجی نیز باشند.

مسئولیت مدیران شرکت با مسئولیت محدود به مسئولیت کیفری و مسئولیت مدنی تقسیم می شود. حقوق مدنی به عنوان قواعد حقوقی غیر از قانون تجارت تعریف می شود و خلاصه و تمرکز مسئولیت مدنی مدیران شرکت با مسئولیت محدود است. این موضوع به عنوان ماده 101 و مسئولیت کیفری مربوط به کلاهبرداری در ماده 115 قانون تجارت مطرح شده است.

طبق ماده 105 قانون تجارت، حدود اختیارات شرکت با مسئولیت محدود همان است که به عنوان شرکت سهامی خاص به ثبت رسیده است، اما با این تفاوت که اختیارات مدیر به موجب موادی قابل محدود است. بنابراین، مدیران بدون در نظر گرفتن هر چیزی که در اساسنامه پیش بینی شده است، تمام اختیارات را برای اداره شرکت دارند.

ثبت شرکت آنلاین سهامی خاص

ثبت شرکت آنلاین سهامی خاص یکی از پرطرفدارترین و سریع ترین راه های تاسیس موسسه یا شخص حقوقی در ایران محسوب می شود. در این نوع شرکت ها سرمایه هر فرد به سهام تبدیل می شود و هر فرد بر اساس تعداد سهام خود دارای حقوق و مسئولیت های تصمیم گیری است.

فعالیت های شرکت به موضوع آن بستگی دارد. بنابراین هنگام ثبت شرکت سهامی خاص باید بدنه اصلی به گونه ای مشخص شود که تمامی فعالیت های شرکت را پوشش دهد و شرکت نمی تواند خارج از بدنه اصلی فعالیت تجاری انجام دهد.

موضوع رویداد در اساسنامه گنجانده شده است و در صورتی که شرکتی بخواهد موضوع رویداد را گسترش یا تغییر دهد، باید این تغییرات در قالب صورتجلسه تغییر موضوع یا الحاق در دفتر ثبت شرکت ها ثبت شود.

اگر موضوع رویداد شما یا نامی که انتخاب می کنید یکی از مواردی است که نیاز به مجوز دارد، باید قبل از تشکیل شرکت خود برای مجوز مربوطه اقدام کنید.

ثبت شرکت آنلاین در تهران

با وجود جمعیت زیاد تهران و پتانسیل عظیم اقتصادی و تجاری، به راحتی می توان در این شهر به سود های کلان دست یافت. ثبت شرکت می تواند به شما کمک کند تا تمامی این فرآیندهای تجاری و اقتصادی را کاملا قانونی، رسمی و قابل ردیابی کنید تا بتوانید با خیال راحت فعالیت های تجاری خود را انجام دهید.

این مطلب را نیز بخوانید: ثبت برند

ثبت شرکت آنلاین در تهران یکی از مراحل اساسی و مهم برای کسب و کار و فعالان اقتصادی است. این فرآیند پایه و اساس راه اندازی و رشد یک واحد تجاری یا آژانس حقوقی در شهر را ایجاد می کند.

با توجه به تنوع فعالیت های اقتصادی و تجاری در شهر تهران، ثبت آنلاین شرکت نقش بسیار مهمی در تامین امنیت حقوقی و مالی موسسان و سرمایه گذاران دارد. این فرآیند یک نقطه شروع اساسی برای هر کسی است که می خواهد یک کسب و کار یا شرکت در این شهر تاسیس کند و نیاز به اطلاعات دقیق و کامل در مورد مراحل، الزامات و مزایای آن دارد.

ثبت شرکت آنلاین در مشهد

ثبت شرکت آنلاین در مشهد فرصت مناسبی برای افزایش فعالیت اقتصادی و درآمد زایی است چرا که این شهر دارای جمعیت زیاد و متنوع قومی است و فعالان اقتصادی بسیاری را در خود جای داده است. افراد زیادی در مشهد هستند که شرکت ثبت کرده اند.

این استان به دلیل مرزهای مشترک طولانی با افغانستان و ترکمنستان به یکی از مسیرهای ترانزیتی کالا تبدیل شده است. ثبت شرکت در مشهد برای واردات و صادرات مرسوم است و افراد زیادی در این زمینه مشغول هستند. معادن متعدد سنگ های قیمتی و تزئینی و همچنین مواد معدنی مانند آهک و زغال سنگ نیز بخش مهمی از اقتصاد استان را تشکیل می دهند.

شهر مشهد مرکز استان و پایتخت معنوی کشور است. بخش بسیار مهمی از اقتصاد این کلانشهر مبتنی بر ارائه خدمات گردشگری مذهبی است.

تولید و فروش زعفران، فیروزه، عقیق، فرش، هل و زرشک نیز بخش دیگری از درآمد اهالی را تشکیل می دهد. همچنین وجود جاذبه های تاریخی فراوان از جمله آرامگاه فردوسی در توس، گردشگران زیادی را در فصول مختلف به این منطقه می کشاند. ثبت شرکت آنلاین در مشهد در بخش گردشگری مشهد در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته و افراد زیادی در حال ورود به این حوزه هستند.

ثبت شرکت آنلاین در شیراز

از آنجایی که فرصت های شغلی زیادی در استان وجود دارد، ثبت شرکت آنلاین در شیراز به شما این امکان را می دهد تا با مزایای فراوان افزایش درآمد و سود، به راحتی با ارزان ترین هزینه، شرکت و کسب و کار خود را در استان فارس ثبت کنید. ثبت شرکت اینترنتی در فارس و شیراز آسان است به طوری که کارخانه های زیادی برای تولید این محصولات تاسیس شد.

این مطلب را نیز بخوانید: اخذ جواز کسب و کار اینترنتی

برخی از پالایشگاه ها و پتروشیمی های منطقه در جنوب استان نیز فعال هستند. اولین نکته ای که در مراحل ثبت شرکت و کسب و کار خود در استان فارس باید به خاطر بسپارید این است که شرکت و کسب و کار شما باید از یک نام کاملا منحصر به فرد استفاده کرده و دستورالعمل های متفاوتی را برای انتخاب نام دنبال کنید.

ثبت شرکت آنلاین در اصفهان

شهر اصفهان از قابلیت های سرمایه گذاری خوبی برخوردار است. فعالان اقتصادی نیز باید برای ارائه خدمات بهتر گام بردارند. توانمندی های خود را در چارچوب قانونی جمهوری اسلامی ارتقا دهند. ثبت شرکت آنلاین در اصفهان احتمالا یکی از مهم ترین رویدادها در این زمینه است.

قبلا فرد برای ثبت شرکت باید تمام تشریفات را شخصا انجام می داد. اما در حال حاضر مراحل ثبت شرکت آنلاین در اصفهان با مراجعه به سایت اداره ثبت شرکت ها در اصفهان انجام می شود و پس از تایید نهایی و ارسال مدارک لازم جهت اخذ آگهی ثبت نام، آن را به اداره ثبت احوال ارسال نمایید.

ثبت شرکت آنلاین

ثبت شرکت آنلاین در تبریز

تبریز یکی از محبوب ترین شهرهای ایران برای ثبت شرکت است. از آنجایی که شهر تبریز یکی از کلان شهرهای ایران محسوب می شود، دارای امکانات تجاری بسیاری است که اولویت ثبت شرکت می باشد. ثبت شرکت در تبریز گزینه خوبی است زیرا این شهر دارای اقتصاد بسیار توسعه یافته و موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی است.

به عبارت دیگر ثبت شرکت تبریز مکان مناسبی را برای بازرگانان فراهم می کند تا بتوانند روابط تجاری قوی تری با سایر شهرها و کشورهای اطراف برقرار کنند.

برای ثبت شرکت آنلاین در تبریز راه های مختلفی وجود دارد، یکی از راه ها این است که باید از طریق اداره ثبت شرکت های تبریز و یا با مراجعه به سایت اداره ثبت شرکت های تبریز اقدام به ثبت شرکت به صورت آنلاین نمایید.

ثبت تغییرات شرکت چگونه است؟

پس از ثبت شرکت، بسته به شرایط مختلف ممکن است نیاز به ثبت تغییرات شرکت داشته باشید. قانون تجارت این حق را برای صاحبان شرکت در نظر می گیرد که در صورت لزوم اقدامات اجباری یا اختیاری برای ثبت تغییرات در شرکت انجام دهند.

در مواردی بسته به ترجیح صاحب شرکت تغییراتی لازم است مانند: تغییر حقوق امضا، تغییر سهام، تغییر سمت و …، اما در برخی موارد، اگر تغییری رخ دهد، باید تغییر به طور رسمی اعلام شود، مانند: تغییر آدرس، تغییرات هیئت مدیره شرکت های سهامی خاص و …

برای شروع فرآیند ابتدا باید صورتجلسه تغییر را تنظیم و پس از تنظیم و ثبت آن در سامانه اداره ثبت شرکت ها، اطلاعات شرکا یا سهامداران و افراد دخیل در جلسه را ثبت کنید.

ثبت انحلال شرکت

شرکت های تجاری و غیرتجاری هر دو دارای شخصیت حقوقی هستند و همزمان شروع به فعالیت می کنند. این شرکت ها ممکن است بنا به دلایل مختلف عملیات تصفیه را انجام دهند و پس از مدتی منحل شوند و یا به عبارتی به فعالیت خود پایان دهند.

ثبت انحلال شرکت با تشکیل صورتجلسه، ثبت تغییرات شرکت و اعلام انحلال شرکت در قالب مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام می باشد. تعیین مدیر تصفیه، ثبت صورتجلسه در سامانه و درج آگهی در سایت روزنامه رسمی نیز در ادامه تکمیل شود.

اگر افراد را از انحلال شرکت خود مطلع نکنید، با شرکا، مدیران، مقامات مالیاتی و کسانی که با شرکت تجارت می کنند با مشکلات مختلفی مواجه خواهید شد. بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات، ثبت شرکت برای انحلال توسط یک متخصص در این زمینه است.

کلام اخر

در این مقاله روش ها، مراحل، شرایط و مدارک مورد نیاز ثبت شرکت آنلاین و اینترنتی به طور جامع بررسی شده و تمامی موارد مورد نیاز ذکر شده است. امیدواریم بتوانیم به سوالات و ابهامات شما پاسخ دهیم.

شما می توانید برای مشاوره، خدمات ثبتی و راهنمایی در هر مرحله از مراحل ثبت شرکت آنلاین، به کارشناسان مجرب و متعهد ما در موسسه حقوقی ثبت فردا در زمینه برندینگ و ثبت شرکت اعتماد کنید.

امتیاز این مطلب